Jak obliczyć ratę kredytu?

Rata kredytu gotówkowego czy hipotecznego jest niezwykle istotna dla każdego, kto decyduje się na zaciągniecie zobowiązania. Kwota  zależy m.in. on pożyczonej kwoty, a także okresu kredytowania.

Warto znać ją jeszcze przed wzięciem kredytu. Jak obliczyć ratę kredytu w prosty sposób? Nie musisz znać żadnego wzoru. Pomoże Ci w tym kalkulator kredytowy online.

Co chodzi w skład raty kredytowej?

zdj

Kredyty gotówkowe umożliwiają pozyskanie szybkiej gotówki, którą można przeznaczyć na różne cele np. remont, wycieczkę zagraniczną. Ich zaleta jest przede wszystkim szeroki wybór, a także dość proste warunki zaciągnięcia zobowiązania.

Jednakże pożyczając pieniądze od instytucji bankowej czy pozabankowej, oddajesz więcej, niż pożyczyłeś. Dzieje się tak, ponieważ banki w zamian za udzielenie Ci pożyczki, pobierają różne opłaty, które wliczane są w comiesięczne raty. Zalicza się do nich:

 • oprocentowanie nominalne – warto mieć na uwadze, że im wyższe jest oprocentowanie czy okres spłaty, to koszty kredytu są większe,
 • prowizja – to nic innego jak kwota, jaką banki lub firmy pożyczkowe pobieraj w zamian za udzielenie Ci zobowiązania. Wysokość prowizji wynosi od kilku do kilkudziesięciu procent,
 • Ubezpieczenie – niektóre kredyty umożliwiają, a nawet i wymagają dodatkowe ubezpieczenia. Zapewnia ono kredytobiorcę przed różnymi sytuacjami życiowymi np. utratą pracy, chorobą czy nawet śmiercią.

Ponadto na wysokość rat ma również wpływ:

 • rodzaj rat – decydując się na kredyt, masz możliwość wybrania raty malejące lub raty stałe.
 • ilość rat – im dłuższy okres kredytowania, tym rata jest niższa. Jednakże im więcej rat, tym całkowity koszt kredytu jest wyższy.

Jak obliczyć ratę kredytu?

Raty kredytu obliczy Ci każda instytucja, w której bierzesz kredyt czy pożyczkę. Jednak jeśli chcesz zorientować się wcześniej, możesz dokonać tego samemu. Dokonasz tego za pomocą wzoru matematycznego.

Niestety dla wielu osób wzór jest dość skomplikowany. Lepszym rozwiązaniem jest kalkulator kredytowy, dostępny online. Aby z niego skorzystać, musisz przygotować potrzebne informacje, które wpiszesz do pustych pól:

 • oprocentowanie,
 • kwotę, na jaką chcesz zaciągnąć kredyt,
 • interesujący Cię okres kredytowania,
 • oprocentowanie roczne,
 • prowizję, jaką jesteś w stanie zapłacić za wzięcie kredytu.

Istotną kwestią jest także wybór oprocentowania Wyróżnia się oprocentowanie:

 • Stałe – pozwala poznać wysokość rat, gdy podpisujesz umowę. Przez cały czas trwania umowy, płacisz jedną, stałą ratę, która nie zmienia się. Stałe oprocentowanie jest najczęściej w kredytach zaciągniętych na niedługi okres.
 • Zmienne – rata kredytu ulega zmianie, bowiem zależna jest od stóp procentowanych. Ustalane są one przez Narodowy Bank Polski, a wszelkie warunki zmian oprocentowania znajdziesz w umowie.

Czy kalkulator kredytowy to przydatne narzędzie?

Jeżeli matematyczne wzory nie są Twoją mocną stroną, przyda kalkulator kredytowy. To narzędzie, dostępne online, które w prosty i szybki sposób wyliczy Ci orientacyjną ratę kredytu. Co więcej, pozwala wyliczyć raty równe, jak i malejące. Umożliwia Ci sprawdzenie wysokości rat dla różnych kwot i czasy kredytowania. Dzięki temu możesz jak najlepiej dopasować wysokość kredytu i czas kredytowania do swoich możliwości finansowych. Ponadto do jego korzyści należy:

 • Oszczędność czasu,
 • Możliwość wyliczenia orientacyjnych rat przez internet bez wychodzenia z domu

Po skorzystaniu z kalkulatora masz możliwość zostawienia numeru telefonu na stronie. Następnie pracownik z biura obsługi klienta, zadzwoni do Ciebie i przedstawi ofertę kredytu dopasowaną do Twoich potrzeb i możliwości finansowych.

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze