Jak wybrać najlepszy kredyt?

Dodatkowa gotówka jest potrzebna z różnych względów. Najczęściej ludzie wybierają kredyt dlatego, że chcą sfinansować sobie zakup czego, na co aktualnie nie posiadają finansów. W ten sposób mogą bardzo szybko nabyć rzecz, a następnie spłacać pożyczkę dzięki miesięcznym ratom. Wybór kredytu gotówkowego jednak nie jest taki oczywisty.

Powinno się zwrócić uwagę na wiele aspektów, które pokażą, która oferta będzie najkorzystniejsza. Wiele banków kusi nowych, jak i stałych klientów licznymi promocjami, jak prowizje zero procent, jednak trzeba mieć świadomość, że ta kwota będzie wliczona w inne koszty. Bank także podejmuje decyzję kredytową na podstawie indywidualnych preferencji klienta.

Wiarygodność kredytowa

Obecne czasy spowodowały, że wielu ludziom powoli kończy się gotówka i środki na koncie. Niestety, ale większość z nich utraciła swoją pracę, jednak jest część, która nadal ją ma i postanawia starać się o kredyt, aby sfinansować sobie wakacje lub zakup jakiejś rzeczy.

jaki-wybrac-najlepszy-kredyt

Nie tylko klienci weryfikują dokładnie ofertę banku poprzez sprawdzanie rankingów kredytowych, ale także sama instytucja sprawdza potencjalnych kredytobiorców.

Analitycy kredytów, którzy przygotowują ofertę kredytu, najczęściej zakładają czarny scenariusz. W nim znajdują się takie sytuacje, jak na przykład brak spłaty rat, czy brak wypłacalności klienta. Jest to tak zwane ryzyko kredytowe, które musi być brane pod uwagę w przypadku każdego kredytobiorcy.

Ogromny wpływ na ofertę kredytu gotówkowego ma przede wszystkim historia kredytowa. Jeśli klient już wcześniej miał w tej samej instytucji zobowiązanie i spłacił je bez najmniejszych problemów, może liczyć na znacznie lepszą ofertę niż nowy kredytobiorca. Warto także być klientem tego samego banku, gdyż wtedy analitycy widzą, czy są stałe dochody na koncie.

Co to jest RRSO?

RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, zawiera w sobie wszelkie opłaty związane z kredytem gotówkowym. Dlatego też zastanawiając się nad ofertą banku, warto zwrócić uwagę na ten aspekt. Im Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania jest wyższa, tym finalna kwota kredytu do spłaty także będzie wyższa.

Co istotne, należy wiedzieć, że porównanie RRSO ma sens jedynie w przypadku, gdy klient będzie brał pod uwagę oferty na taką samą kwotę i na taki sam okres spłacania zobowiązania.

Dokonując porównania, można także kierować się kwotą, jaką będzie trzeba wpłacić do banku, aby uregulować zobowiązanie. Ponadto należy również pamiętać o ewentualnych innych kosztach, które będą rzutować na atrakcyjność oferty kredytowej.

Wśród takich kosztów można wymienić między innymi koszty prowadzenia ROR, lokat bankowych, czy karty kredytowej. Nie są one bezpośrednio wliczane w kredyt gotówkowy, jednak mogą być warunkiem do spełnienie, aby otrzymać pożyczkę.

Niskie oprocentowanie nie świadczy o lepszym kredycie

Wbrew pozorom niskie oprocentowanie nie jest dowodem na to, że kredyt jest tańszy i lepszy. Bank może i oferuje niższe oprocentowanie, ale tę kwotę może odbić sobie w kosztach prowizji, które będą znacznie wyższe. Natomiast w przypadku niskiej prowizji, należy liczyć się z koniecznością skorzystania z innych produktów bankowych, jak na przykład z karty kredytowej, czy otwarcia rachunku oszczędnościowego.

Zazwyczaj banki stosują taktykę zmiennych kosztów. Oznacza to, że otwarcie konta w danym banku może być darmowe przez pierwszy okres, natomiast po jego upływie pojawią się dosyć wysokie koszty, które pokryją w ten sposób oprocentowanie lub prowizję.

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze