Dzień dobry, chcę zapytać czy możliwa jest zmiana komornika w toku egzekucji już prowadzonej? jestem wierzycielem i chcę zmienić komornika, ciężko się z nim dogadać, nie odbiera telefonów, w kancelarii ciężko go spotkać, komornik nie informuje o swoich czynnościach, egzekucję zleciłem dość dawno temu, i w ogóle komornik nie informuje czy ściąga od dłużnika pieniądze czy nie…

Moje pytanie jest: czy żeby zmienić komornika na wniosek wierzyciela będę musiał toczącą się już egzekucję umorzyć i po umorzeniu wszcząć ją na nowo u nowego komornika?


Czy możliwa jest zmiana komornika podczas trwającego już postępowania egzekucyjnego? oczywiście że tak! i wcale nie musisz składać wniosku o umorzenie egzekucji, wystarczy, że złożysz do komornika poniższe pismo:

Zmiana komornika – wzór

Prawo do zmiany komornika w toku egzekucji daje Ci:

Art. 8. Zakres terytorialny działania komornika, prawo wyboru komornika

13. Komornik, za zgodą wierzyciela, może przekazać całość lub część sprawy egzekucyjnej innemu komornikowi, jeżeli ten wyrazi na to zgodę.

Oczywiście możesz zmienić komornika w sposób jaki opisałeś, czyli wnioskujesz u obecnego komornika o umorzenie egzekucji i zwracasz się następnie z wnioskiem o wszczęcie nowej egzekucji u nowego komornika.

Takie rozwiązanie nie dość, że jest czasochłonne, to jeszcze generuje dla wierzyciela (dla Ciebie) dodatkowe niepotrzebne koszty.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie złożenie wniosku o przekazanie sprawy do innego komornika. Takie prawo daje Ci ustawa o komornikach sądowych i egzekucji dlaczego by więc z takiej opcji nie skorzystać?

Pamiętaj, aby najpierw uzyskać zgodę od komornika przejmującego, a dopiero potem składać powyższy wniosek o zmianę komornika.

Jest jedna sytuacja w której zmiana komornika nie będzie możliwa, jest to egzekucja z nieruchomości, bowiem w tym przypadku uprawnionym do prowadzenia takiej egzekucji, będzie komornik z rewiru w którym ta nieruchomość się znajduje.

Ile trwa przekazanie sprawy miedzy komornikami?

Samo uprawomocnienie postanowienia o przekazaniu sprawy do innego komornika to 7 dni roboczych, myślę, że w trakcie kolejnych 7 dni komornik powinien przekazać akta sprawy nowemu komornikowi.

Dodam jeszcze, że wierzycielowi przysługuje zwrot niewykorzystanej przez komornika zaliczki, którą to komornik pobrał, zwrot powinien nastąpić w ciągu 7 dni. Życzę powodzenia i serdecznie pozdrawiam.