Większości ludzi, którzy nie mają długów, lub spłacają swoje zobowiązania na czas, wydaje się, że KAŻDY dłużnik oszukuje. Nie jest to oczywiście prawdą. Istnieje spora grupa dłużników, która prędzej odbierze sobie życie, niż zacznie oszukiwać. Są jednak pewne przesłanki i przyczyny, które sprawiają, że przyparty do muru dłużnik oszukuje i mataczy.

Temat ten doskonale opisuje MJ DeMarco w swojej książce FASTLANE MILIONERA.

Interes życia, czyli kuszący szwindel

Dłużnik, a zwłaszcza „wieczny” dłużnik – czyli osoba, która szukając sposobu jak wyjść z długów, niezmiennie sięga po nową pożyczkę – jest szalenie podatny na szwindel.

Taka osoba zadłuża się co miesiąc coraz bardziej, łata dziury pożyczkami i chwilówkami i ciągle marzy o „złotym strzale”. Wierzy, że zrobi interes życia, że w ciągu nocy stanie się milionerem. Chce uniknąć żmudnego procesu, który stoi za każdym trwałym i poważnym sukcesem. Pragnie pieniędzy już, natychmiast.

Wpada w pułapkę reklam różnych programów finansowych, szemranych inwestycji – pokaż mu zdjęcia wspaniałych samochodów, walizek pełnych pieniędzy i cycatych kobiet – a uwierzy, że ten koleś na zdjęciu to jego wybawiciel. Nawet przez chwilę nie zastanowi się, czy ten uśmiechnięty pacan jest naprawdę właścicielem samochodu, czy tylko przechodził i trzasnął sobie fotę, aby potem łowić jeleni.

Zdjęcia latających stówek, fura pieniędzy – patrzy na to i myśli sobie „ja też tak chcę”. Jest przekonany, że skoro  ktoś wstawia takie zdjęcie, to pewnie jest to jego kasa. Taaa. Proszę bardzo, o to mój szmal. Zapłać mi 99 złotych, a już za chwilę dam Ci dostęp do wyjątkowej i zamkniętej grupy milionerów.

Pieniadze_dla-ciebie

A to jest wyspa, na którą już niedługo popłyniesz.

zanzibar-2127575_640

Za jedyne 99 złotych już niedługo poznasz największy sekret milionerów.

Otóż, bzdura na resorach.

Ktoś wie, że jesteś w desperacji, że ciągle wierzysz w cuda, a nie w siebie. Szukasz kogoś, kto rozwiąże Twoje problemy.

Wpadłeś / wpadłaś w długi, ponieważ w życiu oczekujesz natychmiastowej nagrody, gratyfikacji. Taki się stałeś w wyniku wychowania i różnych wydarzeń życiowych – jak mówiłam, długi to problem psychologii.

Nie potrafisz pracować na sukces, boisz się, że to nie wypali. Chcesz już, teraz natychmiast. Niech przestaną dzwonić, niech się odczepią, niech się już nie boję.

Jak sądzisz, dlaczego nazwałam kurs ZA ROK BEZ DŁUGÓW,  a nie OBUDŹ SIĘ JUTRO BEZ DŁUGÓW? Przyznasz, że ten drugi jest kuszący? A ten pierwszy mówi Ci, że masz przed sobą 12 miesięcy pracy, że musisz się czegoś nauczyć i co najważniejsze, czegoś oduczyć.

DO ZAPAMIĘTANIA: wieczny dłużnik jest podatny na szwindel. 

Dłużnik oszukuje – drobne oszustwa i małe kłamstewka

Wieczny dłużnik oszukuje niemal codziennie. Są to takie małe oszustwa, drobne kłamstewka.

Pamiętasz mój wpis o 10 cechach wspólnych alkoholizmu i zadłużenia? Tak jak alkoholik, który kłamie non stop i bywa w tym bardzo wiarygodny, wieczny dłużnik nawet przestaje już czuć, że oszukał. To są takie malutkie, według niego niewinne niedopowiedzenia, podkolorowania rzeczywistości.

Zastanów się, jak zachowasz się w przykładowych sytuacjach:

  • kasjerka się pomyliła na swoją niekorzyść i wydała Ci o 50 złotych za dużo. Zwrócisz jej na to uwagę, czy ucieszysz się z niespodzianki? A gdyby to było 10 złotych? a 100? gdzie przebiega granica Twojej uczciwości i czy taka istnieje? Tłumaczysz sobie „sklep i tak wpisze to w straty”, czy myślisz „ta kobieta będzie musiała oddać ze swoich”?
  • wchodzisz na moją stronę i widzisz, że udzielam płatnych konsultacji i sprzedaję poradniki na temat finansów. Myślisz sobie „ale naciągaczka, powinna robić to wszystko za darmo, przecież jestem biednym dłużnikiem, chyba jasne, że nie mam pieniędzy. Należy mi się od niej ta pomoc.”
  • masz już pierdylion chwilówek i nagle znajdujesz nową, chcą Ci dać pożyczkę. Wiesz, że nie dasz rady im oddać, ale myślisz sobie „co tam, będę się o to martwić później, a to i tak jest banda oszustów i naciągaczy, przyda im się nauczka”?

Bez względu na Twoją sytuację finansową, pozostań uczciwy. Nie idź drogą krętactwa, to nie zaprowadzi Cię do miłego miejsca w życiu. Przyjdzie taki moment, że zostaniesz z tym wszystkim sam. Ludzie przestaną Ci ufać, będą Cię omijać, nikt Ci nic nie da, nie zaufa, nie zaprosi do siebie. Na Twój widok będą milkły rozmowy.

Nie chcesz tego, uwierz mi.

Takie zachowania sprawiają, że panuje opinia, iż dłużnik oszukuje.

Pamiętaj słowa Władysława Bartoszewskiego:  Warto być uczciwym, choć nie zawsze to się opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto.

Wybrane specjalnie dla Ciebie: