Bezzasadna egzekucja – jak odzyskać pieniądze od komornika?

Forum prawneKategoria: KomornikBezzasadna egzekucja – jak odzyskać pieniądze od komornika?
AvatarJeep zapytał 9 miesięcy temu

Witam. Chodzi o nieuzasadnioną egzekucję komorniczą. Jestem rolnikiem. Prowadziłem do tej pory produkcję zwierzęcą, hodowałem bydło opasowe. Z racji niestabilnego rynku zbytu postanowiłem zakończyć produkcję. Dwa tygodnie temu sprzedałem połowę posiadanych sztuk, tydzień temu resztę.

Dziś otrzymałem wpłatę na konto za pierwszą fakturę i się bardzo zdziwiłem, bo z ponad 5 tysięcy zł zostało mi tylko niecałe 1700 zł (kwota wolna od zajęcia z rachunku). Nie wiedziałem, że mam zajęcie komornicze, staram się wszystko płacić na bieżąco, żeby nie mieć długów. Pozostałe środki są zablokowane, więc bank na pewno przekaże je na konto komornika.

W poniedziałek powinien dojść drugi przelew, który jak się domyślam, w całości zostanie przekazany komornikowi, gdyż zadłużenie widnieje na ok. 8 tysięcy, a właśnie niewiele więcej miałem otrzymać za bydło. To cały mój planowany dochód na najbliższe miesiące, więc nie wiem, jak będę dalej żył.

Wiele lat temu miałem problem z komornikiem, bo jak udało mi się ustalić, ktoś wziął pożyczkę na mój PESEL. Wtedy lepiej wyglądałem finansowo i spłaciłem niecałe 2 tysiące, żeby mieć po prostu spokój i żyć bez obaw. Teraz jestem w o wiele gorszej sytuacji finansowej i jeśli stracę środki za bydło, to czeka mnie ruina.

Czy w mojej sytuacji można coś jeszcze zrobić? Czy można w jakiś sposób odzyskać zablokowane przez komornika środki?

5 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 9 miesięcy temu

Witaj, podajesz, że egzekucja jest niesłuszna, ale w tym momencie nie masz żadnych prawnych możliwości, by zablokować komornika.

Kiedy przed laty, ustaliłeś, że inna osoba zaciągnęła na Ciebie kredyt, powinieneś zająć się sprawą – złożyć zawiadomienie na Policję, zaskarżyć orzeczenie sądu. Ty natomiast zacząłeś spłacać nieswój dług. Dziś zajęcie rachunku jest konsekwencją Twojej bezczynności.

Wydaje mi się, że jeśli nie zdecydujesz się na konkretne działanie, nie zatrzymasz egzekucji i bank przekaże wszystkie pieniądze komornikowi. Kwota chroniona przed zajęciem z rachunku, to właśnie 1 700 zł, które bank pozostawił do Twojej dyspozycji.

Jeśli kolejny przelew dojdzie jeszcze w tym samym miesiącu, stracisz wszystkie pieniądze. Jeśli wpłata nastąpi w nowym miesiącu, bank znów udostępni Ci kwotę wolną od zajęcia – od stycznia 2020 roku będzie, to już 1 950 zł, czyli 75% płacy minimalnej brutto.

Chcę jednak dodać, że choć przed laty podjąłeś błędne decyzje, to być może jeszcze nie jest za późno, by je naprawić. Kwota dochodzonej przez komornika należności nie jest mała. Dojdą jeszcze koszty egzekucji komorniczej.

Dlatego zastanów się, czy nie warto zgłosić sprawę organom ścigania, a następnie złożyć wniosek o zawieszenie postępowania egzekucyjnego do czasu zakończenia postępowania wyjaśniającego przez Policję.

Wniosek o wstrzymanie lub zawieszenie egzekucji komorniczej

Wniosek-o-wstrzymanie-zawieszenie-egzekucji-komorniczej-wzor
Wniosek o wstrzymanie/zawieszenie egzekucji komorniczej

Następnie stosowny będzie wniosek do komornika o zwrot pieniędzy, wzór takiego sprawdzonego wniosku znajdziesz poniżej:

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy - wzór
Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy

Jeśli nic nie zrobisz, stracisz swoje pieniądze.

AvatarJoanna P. odpowiedział 8 miesięcy temu

Dzień dobry, Jak odzyskać pieniądze od Komornika? Komornik 2 lata temu zajął mi pieniądze na poczet długu. Zaległość okazała się być przedawniona plus inne niezgodności wynikły podczas konsultacji z komornikiem. Ostatecznie sprawę wygrałam, ale nie odzyskałam pieniędzy zajętych przez komornika. Nie wiem jak mam to zrobić prawnie i jak wygląda przebieg takiego postępowania. Dostałam skan postanowienia sądu o umorzeniu postępowania w sprawie z powództwa Ultimo.

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 8 miesięcy temu

Witaj Joanno,

jeśli postępowanie egzekucyjne zostało już umorzone, to nie pozostaje Ci nic innego, jak tylko złożyć u komornika wniosek o zwrot zajętych pieniędzy, wzór formularza pobierzesz poniżej:

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy - wzór
Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy

Jeśli natomiast okazałoby się, że ówcześnie zajęte przez komornika pieniądze trafiły już do wierzyciela, którym jest ULTIMO, to należy złożyć wniosek do wierzyciela o zwrot wyegzekwowanych przez komornika kwot, w tym celu pobierz poniższy wzór wniosku:

Wniosek do wierzyciela o zwrot pieniędzy
AvatarKamila O. odpowiedział 8 miesięcy temu

Witam, mam podobny problem co Joanna, komornik przez pół roku ściągał mi z wynagrodzenia część pieniędzy, zanim udało mi się umorzy egzekucję minęło niestety sporo czasu, czy aby odzyskać zajęte przez komornika środki, wystarczy wysłać do niego pismo o zwrot pieniędzy?

A jeśli środki wyegzekwowane trafiły do wierzyciela, to wysłać wniosek o zwrot kasy do wierzyciela? jak długo może trwać cały proces zwrotu bezzasadnie wyegzekwowanych kwot? komornik łącznie zajął mi prawie 7 tys zł, są to pieniądze nie małe jak dla mnie, więc zależy mi na czasie.

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 8 miesięcy temu

Cześć Kamila,

zgadza się, najpierw wysyłasz wniosek do komornika, a jeśli ten odpisze, że środki które wyegzekwował przekazał już wierzycielowi, to należy wniosek o zwrot pieniędzy wysłać do wierzyciela powołując się na umorzone postępowanie egzekucyjne.

Jak szybko otrzymasz pieniądze? ciężko powiedzieć, czasami jest to jeden tydzień, a czasami sprawa ciągnie się przez miesiąc. Wszystko zależy tu od samego komornika i wierzyciela. Mam nadzieję jednak, że szybko odzyskasz swoje pieniądze! Pozdrawiam.

Twoja odpowiedź