Brakuje mi całą ratę pożyczki, czy spłata po połowie raty to dobry pomysł?

Forum prawneKategoria: DługiBrakuje mi całą ratę pożyczki, czy spłata po połowie raty to dobry pomysł?
Wiesia zapytał 4 lata temu

Mam ostatnio problemy ze spłatą pożyczek chwilówek i bankowych pracuję za granicą i wpłacam na każdą ratę – ile mogę. np. po pół raty czy jest to jakieś wyjście? by sprawa nie trafiła do komornika.

Na telefony nie reaguję, bo dogadać się ciężko i bardzo nieprzyjemne rozmowy są. Proszę o jakąś poradę, gdyż nie chcę nie spłacać długów, tylko na całość rat mi brakuje, a mam kilka pożyczek do spłaty.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witam serdecznie,

to prawda, że rozmowy telefoniczne z firmami pożyczkowymi są trudne i często do niczego nie prowadzą. Windykatorzy bowiem oczekują bądź rychłej spłaty, czyli deklaracji, że dłużnik na dniach ureguluje całe zadłużenie i pokryje dodatkowe koszty, bądź zawarcia niekorzystnej dla dłużnika umowy o refinansowanie, co bezsprzecznie naraża pożyczkobiorcę na dodatkowe, często znaczne koszty.

Jeśli jesteś za granicą i masz stałe źródło dochodu, to masz również szansę na spłatę tych nieprzyjemnych zobowiązań. Rozwiązaniem jest przyjęcie planu spłaty i jego realizacja. Jeśli jesteś w stanie regulować raty jedynie w 50% ustalonej z pożyczkodawcą kwoty, to znaczy, że jest w Tobie chęć uregulowania zadłużenia. Najważniejsza jest jednak determinacja i kontynuacja spłaty.

Realizacja ustalonego planu spłaty jest najlepszą opcją. Może ona jednak nie ochronić Cię przed kolejnymi krokami wierzycieli. Oczywiście sprawa długu nie trafia od razu do komornika. Przedtem wierzyciel musi uzyskać tytuł wykonawczy – najczęściej nakaz zapłaty zaopatrzony w klauzulę wykonalności.

Jeśli chcesz uniknąć niespodzianek, warto zadbać by ewentualna korespondencja wierzycieli, sądów, czy komorników trafiła do Twoich rąk. Potwierdź, że pożyczkodawcy posługują się adresem, pod którym ktoś będzie mógł odebrać za Ciebie przedmiotowe pisma (w tym pisma sądowe). Jeśli możesz, udziel osobie bliskiej pełnomocnictwa pocztowego.

Jest to o tyle istotne, że posiadając wiedzę na temat etapu poszczególnych spraw oraz argument, że pomimo opóźnień spłacasz swoje długi, masz szansę zatrzymać machinę windykacji. Aby tak się stało, należy udzielić odpowiedzi na ewentualne pozwy o zapłatę oraz złożyć do sądu wniosek o rozłożenie płatności zobowiązania na raty. Przeczytaj ten wątek: Czy sąd może rozłożyć nakaz zapłaty na raty?