Czy dług za telefon z 2009 roku jest przedawniony?

Forum prawneKategoria: DługiCzy dług za telefon z 2009 roku jest przedawniony?
Halina Sz. zapytał 3 lata temu

Mieszkam na stałe od 15 lat za granicą, w tym roku zaczęłam pobierać emeryturę z Polski i od 2 miesięcy mam potracenia komornicze, o czym nie zostałam powiadomiona, jak również ze mam do spłaty dług za abonament tel. z 2005 roku.wszystkie pisma wysyłane były na stary adres, gdzie nikt nie mieszka.

W 2007 r. dług przejął Ultimo, który wysłał mi 2 wezwania w 2014 i 2017 r. również na stary adres. Komornik powołuje się na tytuł wykonawczy sygn.VII NC 1228/09, czyli jak sądzę z 2009 roku? czy nie jest to już dług przeterminowany? dodam, że odsetki przekraczają już sam dług, jak to ugryźć?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

Pani dług mógłby być rzeczywiście przedawniony, jeśli przez wspomniane blisko 11 lat od daty otrzymania tytułu wykonawczego wierzyciel nie wykonałby żadnych kroków wpływających na bieg terminu przedawnienia roszczenia.

Jeśli jednak komornik podjął się egzekucji, to wcześniej musiał z urzędu zbadać przedawnienie i doszedł do wniosku, że do przedawnienia roszczenia nie doszło.

Prawdopodobnie w poprzednich latach wierzyciel składał wnioski egzekucyjne, jednak postępowania były umarzane, bo komornicy nie znaleźli żadnego majątku. Dziś jest inaczej, bo pobiera już Pani świadczenie emerytalne w Polsce.

To, co Pani może zrobić, to złożyć zażalenie na nadanie klauzuli wykonalności na nakaz zapłaty wydany, kiedy Pani nie mieszkała już w Polsce. Zażalenie należy złożyć do sądu, który wydał postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności.

Głównym Pani argumentem pisma powinien być brak doręczenia nakazu zapłaty oraz posługiwanie się przez powoda nieaktualnym adresem w kraju.

Proszę wyjaśnić, że nakaz zapłaty nie powinien zostać uznany za prawomocny i zastosowania nie mogła znaleźć również instytucja tzw. fikcji doręczenia skoro od kilku lat przed tym, jak powód złożył pozew o zapłatę, nie mieszkała już Pani w Polsce. Ubocznie należy podnieść zarzut przedawnienia roszczenia.

Dalej należy złożyć wniosek o zawieszenie postępowania egzekucyjnego do czasu rozpoznania zażalenia. Ważne jest również ustanowienie pełnomocnika do doręczeń w kraju. Musi Pani wskazać osobę upoważnioną do odbioru w Pani imieniu pism sądowych. Powinna być to osoba odpowiedzialna, która odbierze i następnie poinformuje Panią o wszelkiej korespondencji sądowej.

Jeśli sąd przychylnie rozpozna Pani zażalenie, przywróci termin do złożenia sprzeciwu od nakazu zapłaty. Wówczas będzie Pani mogła złożyć sprzeciw, podnosząc zarzut przedawnienia roszczenia.

Ważne, by wraz z zażaleniem do sądu przesłać komornikowi pismo z wnioskiem o zawieszenie postępowania egzekucyjnego, powołując się na odwołanie złożone w sądzie. Warto doręczyć komornikowi odpis złożonego zażalenia.

Przebywa Pani za granicą, dlatego musi Pani poprosić o pomoc bliską osobę, która dopełni formalności. Może Pani również ustanowić pełnomocnika – kogoś z rodziny lub wybrać do reprezentacji w sprawie radcę prawnego bądź adwokata.