Czy długi ojca za alimenty przechodzą na dzieci?

Forum prawneKategoria: AlimentyCzy długi ojca za alimenty przechodzą na dzieci?
AvatarBartek zapytał 2 miesiące temu

Witam serdecznie! Czy długi ojca za alimenty przechodzą na dzieci? ojciec z drugiego małżeństwa miał jedno dziecko, na które płacił alimenty, ojciec zmarł niedawno.

Zastanawiamy się teraz, czy długi alimentacyjne się dziedziczy, czy my jako jego dzieci i mama, będziemy musieli płacić za ojca alimenty na jego inne dziecko? czy długi alimentacyjne przechodzą na dzieci i naszą mamę?

1 odpowiedzi
Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 miesiące temu

Witam serdecznie,

niestety długi alimentacyjne podlegają dziedziczeniu. Dlatego, jeśli zdecydujecie się przyjąć spadek po ojcu, musicie też liczyć się z obowiązkiem spłaty jego długów, w tym długów alimentacyjnych względem innych dzieci.

Wyjątkiem będą zobowiązania alimentacyjne względem tzw. Funduszu Alimentacyjnego – te zostają umorzone z mocy prawa wraz ze śmiercią dłużnika, zatem nie podlegają dziedziczeniu.

Ustalić więc warto, czy ojciec przed śmiercią był dłużnikiem swoich dzieci, czy jednak Funduszu Alimentacyjnego, który wypłacał tzw. zaliczki alimentacyjne uprawnionym do alimentacji.

Dodatkowo długów alimentacyjnych dziedziczyć nie będą spadkobiercy uprawnieni do alimentacji, czyli te dzieci Waszego ojca, których był on dłużnikiem. Pozostali spadkobiercy – Państwo i Wasza mama odpowiadacie za nieuregulowane zobowiązania alimentacyjne zmarłego.

Niemniej jednak trzeba pamiętać, że dziecko ojca z pierwszego małżeństwa, może nie wystąpić przeciwko Państwu z roszczeniem o zapłatę długu spadkowego. Przysługiwać mu będzie jednak udział w spadku po ojcu.

Chyba że ojciec przed śmiercią sporządził testament i pominął w dziedziczeniu Państwa przyrodnie rodzeństwa. W takim razie przysługiwać mu będzie jedynie prawo do zachowku.

Warto przeczytać:

Twoja odpowiedź