Czy córka odziedziczy dług alimentacyjny po ojcu?

Kategoria: AlimentyCzy córka odziedziczy dług alimentacyjny po ojcu?
Użytkownik zapytał 2 lata temu

Czy córka odziedziczy dług alimentacyjny po ojcu? Z byłym mężem byłam po rozwodzie, mieliśmy wspólnie jedną córkę, jednak jakiś czas temu została mu odebrana władza rodzicielska. Miał zasądzone alimenty na rzecz naszej córki, nie płacił, wypłacane były z funduszu alimentacyjnego.

Sprawa była u komornika, były mąż nie był wypłacalny, więc narósł dług alimentacyjny. Czy córka dziedziczy ten dług alimentacyjny? Były mąż zmarł 08.2019 r. Teraz córka dostaje rentę rodzinną po ojcu, bo na kilka miesięcy przed śmiercią dostał emeryturę.

Być może miał jeszcze jakieś inne długi, nie jesteśmy pewne tego. Czy córka będzie dziedziczyć długi po ojcu?

Imię:
Elżbieta
9 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Witaj, co do zasady dzieci dziedziczą długi po rodzicach także te alimentacyjne. Jednak w przypadku świadczeń wypłacanych przez Fundusz Alimentacyjny te nie przechodzą na spadkobierców dłużnika, lecz wygasają w przypadku jego śmierci.

Powyższe reguluje ustawa z dnia 7 września 2007 roku o pomocy osobom uprawnionym do alimentów – spójrz na art. 28.

Zatem nie musisz martwić się, że Twoja córka przejmie zobowiązania po ojcu z tytułu tzw. alimentów zastępczych wypłacanych przez OPS.

Jeśli chodzi o inne długi, to oczywiście możecie rozważyć kwestię odrzucenia spadku. Jeżeli córka uzyskała pełnoletność, może odrzucić spadek po ojcu, składając stosowne oświadczenie przed sądem lub u notariusza.

Na dokonanie czynności odrzucenia spadku córka ma 6 miesięcy od dnia powzięcia informacji o śmierci ojca.

W przypadku, kiedy dziecko jest małoletnie i zdecydujesz się na odrzucenie spadku, zobowiązana będziesz uzyskać zgodę sądu rodzinnego. Nie jest to skomplikowana procedura, jednak wymaga trochę większego zaangażowania.

Wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletnich dzieci

Chcę jednak, abyś wiedziała, że ustawodawca wprowadził niedawno zmiany w przepisach kodeksu cywilnego, które chronią spadkobierców przed dziedziczeniem długów w przypadku niezłożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku, albo oświadczenia o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

A mianowicie brak oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku w 6-miesięcznym terminie powoduje, że uprawniony do spadkobrania nabywa spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

Co to oznacza w praktyce?

Spadkobierca, dziedzicząc z dobrodziejstwem inwentarza, odpowiada za długi spadkodawcy, ale jedynie do wartości czynnej masy spadku.

Jeśli spadkodawca nie pozostawił żadnego majątku prócz długów, wówczas odpowiedzialność spadkobiercy wynosi 0. Jeśli spadek był wart 20 tys. zł, spadkobierca odpowiada za długi do tej właśnie kwoty, nawet jeśli wynosiłyby one milion złotych.

Ściśle powiązane artykuły:

EMI odpowiedział 2 lata temu

Witam,

zmarł mi ojciec, który miał dług alimentacyjny do spłaty, rzekomo go spłacał, ale to może być różnie, bo niestety nie mieszkałam z ojcem, nim opiekowała się moja siostra, której wszystko ojciec przepisał – cały dom z gospodarstwem.

Mnie ojciec nic nie przepisał i wiem, że to był układ między nimi, siostra spłaca jego długi alimentacyjne w zamian za to, że jej wszystko przepisał, ale mam też brata, któremu ojciec zapisał pole i działkę około 1 hektara, a mnie pominęli.

Proszę o informację czy w przypadku śmierci ojca mogę się obawiać, że jego długi alimentacyjne będą podzielone na troje dzieci?

Czy w takim przypadku muszę złożyć oświadczenie, aby zrzec się długów po ojcu? tym bardziej że pominął mnie kiedy przepisywał majątek rodzinny na siostrę i brata. Proszę o wskazówki co mam czynić w tej sprawie.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Witaj,

bardzo dobrze, że do nas piszesz, tym bardziej że Twoja sprawa może pomóc w przyszłości wielu osobom.

Piszę tak, ponieważ mało kto wie, że należy odróżnić spadek, czyli spadkobranie, od rozporządzenia majątkiem za życia.

Ty podajesz, że ojciec, kiedy jeszcze żył przepisał na siostrę swoje gospodarstwo, a na brata inną nieruchomość rolną. Zatem w chwili śmierci nie posiadał żadnego majątku, co nie znaczy jednak, że nie zostawił po sobie spadku. Wiedz, że spadek mogły stanowić wyłącznie długi.

Jeśli ojciec zmarł i nie spłacił wszystkich długów, możesz oczywiście podjąć decyzję o złożeniu oświadczenia o odrzuceniu spadku po nim. Jednak pamiętaj, że jeśli masz dzieci, to one wejdą do dziedziczenia Twojego udziału spadkowego.

Piszesz jednak, że ojciec w dacie śmierci nie miał już majątku, bo przepisał go za życia, możesz więc nic nie robić, przez co dojdzie do przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Nie przejmując w spadku żadnych aktywów (majątku), nie będziesz ponosiła też w przyszłości odpowiedzialności za długi ojca.

Odnośnie odpowiedzialności rodzeństwa, to mogą oni się obawiać wierzycieli ojca, jedynie jeśli ci będą chcieli wykazać, że ojciec darował swój majątek dzieciom, by uchylić się od odpowiedzialności za regulowanie zobowiązań. Czy wierzyciele ojca będą chcieć składać skargę pauliańską – myślę, że zależy od wysokości nieuregulowanego długu, stanowiska siostry i brata oraz czasu, jaki upłynął od dnia darowizny.

Obecnie wierzyciel ma 5 lat, by złożyć do sądu pozew o uznanie danej czynności za bezskuteczną.

Na koniec dodam tylko, że jeśli czujesz się pokrzywdzony pominięciem w dzieleniu majątkiem, możesz złożyć pozew o zachowek.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Edyta odpowiedział 2 lata temu

Ojciec przez lata nie płacił alimentów, z czego narosły my długi w wysokości kilkunastu tys. zł. Były to alimenty tylko na najmłodszą siostrę, która nie ukończyła 25 lat. Niedawno komornik wysłał pismo do mamy i siostry zawiadamiające o kwocie zadłużenia. Ojciec zmarł. Nie pozostawił testamentu. Moje pytanie: czy długi alimentacyjne mogą odziedziczyć dzieci bądź była żona? Drugie pytanie: czy mama, będąc współwłaścicielka domu z ojcem, po jego śmierci cała nieruchomość przechodzi rejentalnie na nią? Dziękuje i pozdrawiam

darecki odpowiedział 2 lata temu

Czy dziedziczy się dług alimentacyjny po śmierci brata? Czy muszę się zrzec dziedziczenia po śmierci brata, który zostawił dług alimentacyjny? Czy też nie mam takiego obowiązku? Dowiedziałem się o śmierci brata 1,5 roku po jego śmierci. Nie utrzymuję kontaktu z rodziną i nikt mnie nie poinformował. Dowiedziałem się przypadkiem od przyjaciela. Czytam różne wersje o dziedziczeniu. Proszę o fachową poradę. Dziękuję.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Witaj, niestety dług alimentacyjny podlega dziedziczeniu. Myślę tu o długu względem uprawnionych do alimentacji i tzw. zaległościach alimentacyjnych.

Natomiast dług względem Funduszu Alimentacyjnego nie podlega dziedziczeniu, bowiem zgodnie z założeniem ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów – art. 28 należności wypłacone z tytułu zaliczek alimentacyjnych wygasają wraz ze śmiercią zobowiązanego.

Nie mogą więc być dochodzone od innych osób niż zobowiązany do alimentacji. Jeśli więc przyjmiesz spadek po bracie możesz obawiać się jedynie tego, że wierzyciele brata (zapewne jego dzieci) będą dochodzić od Ciebie zaspokojenia nieuregulowanych alimentów.

Z praktyki prawniczej nie znam jednak takiej sytuacji, ale zapewne domaganie się zapłaty od innych osób niż dłużnik zależeć będzie od relacji rodzinnych. Jednak zwróć uwagę, że od śmierci brata minęło już 1,5 roku.
Zatem jeśli “pierwsi” spadkobiercy Twojego brata przyjęli po nim spadek, to Ty nie doszedłeś do dziedziczenia i nie nabyłeś po nim spadku.

Pamiętaj, że z ustawy po zmarłym w pierwszej kolejności dziedziczą dzieci i małżonek zmarłego, a dopiero kiedy oni spadek odrzucą, do dziedziczenia dochodzi rodzeństwo i rodzice zmarłego.

Przed podjęciem decyzji w przedmiocie ewentualnego odrzucenia spadku po bracie musisz ustalić, czy dzieci brata spadek przyjęły.

Jeśli tak się stało nie musisz już niczym się martwić. Jeżeli jednak spadek został odrzucony, masz 6 miesięcy od daty powzięcia informacji o śmierci brata na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku po nim.

Patrycja W. odpowiedział 8 miesięcy temu

Witam serdecznie, mój tata zmarł 6 stycznia 2021 i zostawił po sobie dług alimentacyjny wobec państwa. 12.01.2021 r. otrzymałam pismo od komornika sądowego o zawieszeniu postępowania z art. 819 kpc. Czy to oznacza, że długi alimentacyjne ojca zostały umorzone i nie musimy się zrzekać notarialnie spadku.

Pisząc “my” myślę ja i moja siostra, czy mimo wszystko należałoby notarialnie się zrzec i wówczas wszyscy po kolei z rodziny, którzy są spadkobiercami, czyli siostra mojego taty, reszta rodzeństwa taty już nie żyje, ale to rodzeństwo miło dzieci.

Czy wówczas te dzieci też muszą i ich dzieci o ile są dorosłe albo rodzice w ich imieniu jeżeli są niepełnoletnie? Ponadto jestem w ciąży i zaszłam w nią gdy tata jeszcze żył, czy jeżeli trzeba zrzec się spadku, to też muszę wziąć pismo z sądu i już po urodzeniu dziecka zrzec się w jego imieniu również notarialnie spadku?

Czy może jednak, jak to wynika z artykułu, nie musimy nic z siostrą robić i dług alimentacyjny przepada? Będę niezmiernie wdzięczna za odpowiedź

Pozdrawiam serdecznie.
Patrycja W.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 8 miesięcy temu

Patrycjo,

rzeczywiście masz rację, pisząc, że nieuregulowane zobowiązania alimentacyjne wobec Państwa ulegają umorzeniu po śmierci dłużnika. Powyższe wynika z przepisów ustawy z dnia 7 września 2007 roku o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, a dokładnie przepisu art. 28 ustęp 3 w brzmieniu:

“ W przypadku śmierci dłużnika alimentacyjnego należności, o których mowa w ust. 1 pkt 1, 2 i 4, wygasają”.

Przenosząc niniejsze na kwestie ewentualnego spadkobrania, można przyjąć, że jeżeli jedyne długi ojca to zobowiązania wobec Funduszu Alimentacyjnego nie należy bać się przyjęcia spadku po zmarłym. Warto też wiedzieć, że przepisy prawa spadkowego przewidują instytucję tzw. przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Jest to bardzo wygodna forma, znacznie mniej uciążliwa niż odrzucenie spadku, które nakłada na dalszych spadkobierców obowiązek działania.

Dodam, że przyjmując spadek z dobrodziejstwem inwentarza, spadkobierca odpowiada za nieuregulowane zobowiązania spadkodawcy jedynie do wartości nabytego spadku.

Do przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza dochodzi po upływie 6 miesięcy od dnia powołania do spadku – dla spadkobierców pierwszej linii będzie to najczęściej dzień śmierci spadkodawcy, dla dalszych dzień, w którym dowiedzieli się o śmierci spadkodawcy lub odrzuceniu spadku przez wcześniej powołanych do dziedziczenia spadkobierców.

Z uwagi na powyższe, warto się zastanowić, czy zamiast odrzucać spadek po tacie i komplikować sobie życie kolejnymi czynnościami związanymi m.in. z obowiązkiem uzyskania od Sądu Rodzinnego zgody na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka, nie lepiej będzie przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza, a następnie złożyć do sądu spadku spis inwentarza po ojcu.

kasienka odpowiedział 3 dni temu

Dzień dobry. Czy dziedziczę dług alimentacyjny po Ojcu?  mój tato zmarł w tym roku, miał dług alimentacyjny w funduszu, komornik zajął jego część majątku oraz pobierał mu z emerytury czy te długi przejdą na mnie i moje rodzeństwo.Alimenty były pobierane przez wiele lat a dług alimentacyjny bardzo duży. Alimenty z Funduszu były wypłacane na mnie i brata. I co z częścią zajęta przez komornika majątku. Przyjąć spadek czy odrzucić?

Twoja odpowiedź