Czy komornik może 2 razy naliczyć swoje koszty komornicze?

Forum prawneKategoria: KomornikCzy komornik może 2 razy naliczyć swoje koszty komornicze?
Marcin zapytał 4 lata temu

Dzień dobry, czy komornik może 2 razy naliczyć swoje koszty komornicze? sprawa moja wygląda następująco: jakiś rok temu zostało zablokowane moje konto bankowe, po ustaleniu dlaczego, zadzwoniłem do pani komornik, która prowadzi tę sprawę no i trochę się zdziwiłem kiedy powiedziała mi, że chodzi o sprawę z 2001 roku, przejazd bez biletu, a więc PKP miało tę sprawę u siebie, następnie sprzedano ten dług jakiejś firmie windykacyjnej i ze 100 zł zrobiło się prawie 1400 zł.

Dodam, że ani razu nie poinformowano mnie o długu za przejazd bez biletu, kiedy zapytałem panią komornik, na jaki adres wysłała pisma, to powiedziała, że na ul. Powstańców tylko pod tym adresem nie mieszkam od 2000 roku.

Zapytałem, czemu komornik nie szukała mnie w bazie PESEL, a konto bankowe bardzo szybko znalazła, to odpowiedziała wykrętnie. Złożyłem sprawę do sądu o przywrócenie terminu do złożenia sprzeciwu i o kasację tego postanowienia.

Teraz czekam, sprawa jest w toku, aż tu dzisiaj pismo od pani komornik, gdzie znowu prosi o 370 zł z tytułu dobrze przeprowadzonej windykacji i koszta jakiegoś mecenasa. Koszta osoby, która rzekomo ustalała mój majątek, a na pewno go nie ustaliła, bo gdyby tak było, korespondencja od pani komornik przyszłaby pod mój obecny adres.

Co mogę zrobić z tą bezprawną moim zdaniem egzekucją komorniczą? za dwa lata pani komornik przypomni sobie, że jeszcze czegoś nie zapłaciłem i znowu będę miał zajęcie konta bankowego? Czy komornik może 2 razy naliczyć swoje koszty komornicze?

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj,

z tego, co piszesz wynika, że sprawa egzekucji komorniczej została umorzona przez Panią komornik, w konsekwencji czego zostało wydane postanowienie o kosztach komorniczych.

Jeśli masz rację i sąd po uchyleniu nakazu zapłaty oddali powództwo w sprawie, to bezwzględnie koszty niecelowej egzekucji pokryć powinien wierzyciel.

Co więcej, wydaje się również, że Pani komornik, pośpieszyła się z umorzeniem sprawy egzekucyjnej, która winna być zawieszona do czasu rozpoznania przez sąd Twojego zażalenia na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności na nie doręczony dłużnikowi nakaz zapłaty.

Jeżeli jest tak, jak napisałam, zasadne będzie zażalenie na postanowienie Pani komornik w przedmiocie kosztów egzekucji.

Przed złożeniem zażalenia (skarga na czynności komornika koszty egzekucyjne) przeczytaj uważnie przedmiotowe postanowienie. Jeżeli rzeczywiście dotyczy ono zaskarżonej sprawy, to racja jest po Twojej stronie.

W zażaleniu na koszty podnieść, że sprawa zawisła przed sądem nie została do chwili obecnej prawomocnie rozstrzygnięta, przez co wydanie postanowienia o kosztach postępowania egzekucyjnego i zobowiązanie dłużnika do ich poniesienia nie znajduje podstawy prawnej.

Skarga na czynności komornika – wzór

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Marcin odpowiedział 4 lata temu

Witam, wydaje mi się, ze ta sprawa została zakończona przez panią komornik, ponieważ zapłaciłem wszystkie koszty i teraz dostałem identyczne kwoty co ostatnim razem, pani komornik pewnie nie przyjęła do siebie, że oddam sprawę do sądu, poinformowałem ją o tym podczas rozmowy, a ona na to, że jak sąd zadecyduje, że ma zwrócić te pieniądze, to je zwróci i tyle było z rozmowy