Czy komornik może zająć odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu? Ojciec ma sądownie narzuconego komornika. Do maja ubiegłego roku tacie komornik z wynagrodzenia zabierał maksymalną kwotę na poczet zadłużenia – wszystko zgodnie z przepisami.
W maju ojciec brał udział w wypadku przy pracy, bardzo poważnym. Od tamtego czasu przebywa na zasiłku rehabilitacyjnym. Około listopada ojciec zaczął otrzymywać pieniądze z tytułu wszelakich odszkodowań tj. uszczerbek na zdrowiu, operacje itp. i tak komornik zajął z konta bankowego najpierw całość co do grosza, by potem jakąś część zwrócić z powrotem.
Jednak ostatnim razem gdy ojciec otrzymał odszkodowanie z PZU za uszczerbek na zdrowiu, komornik zabrał znów całość z konta i ani grosza mu z tego nie zostawił. Sytuacja powtórzyła się w styczniu, gdy ojciec otrzymał z ZUS-u zasiłek rehabilitacyjny za trzy miesiące, bo zwlekali z jego wypłatą, bo był wzywany na komisję….
I tak komornik zabrał po raz drugi całość co do grosza i ani złotówki ojcu nie zostawił na życie, nie wspominając o rehabilitacji, której ciągle wymaga.
Proszę o pomoc co robić w takiej sytuacji. Czy można jakoś zaskarżyć tego komornika, czy wystarczy mu po prostu pokazać jakiś przepis/paragraf, po którym komornik odda część pieniędzy niezbędnych do życia?
Witaj,
w pierwszej kolejności, odpowiadając na Twoje pytanie: czy komornik może zająć odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, pragnę wyjaśnić, iż odnośnie przysługujących dłużnikowi odszkodowań, to zgodnie z regulacją art. 831 § 1 ustęp 5 kpc nie podlegają egzekucji świadczenia z ubezpieczeń osobowych oraz odszkodowania z ubezpieczeń majątkowych, w granicach określonych w drodze rozporządzenia przez Ministrów Finansów i Sprawiedliwości; nie dotyczy to egzekucji mającej na celu zaspokojenie roszczeń z tytułu alimentów.
Natomiast Rozporządzenie Ministrów Finansów oraz Sprawiedliwości w sprawie określenia granic, w jakich świadczenia z ubezpieczeń osobowych i odszkodowania z ubezpieczeń majątkowych nie podlegają egzekucji sądowej stanowi, że świadczenia pieniężne z ubezpieczeń osobowych i odszkodowania z ubezpieczeń majątkowych nie podlegają egzekucji sądowej w trzech czwartych częściach tych świadczeń i odszkodowań.
Zatem egzekucja komornicza może być skierowana maksymalnie do 25 % wypłaconego odszkodowania. Jeśli bank przekazał zbyt duże kwoty, należy skontaktować się z komornikiem i wyjaśnić sprawę. W sytuacji jeśli komornik nie przyzna Wam racji, zasadnym będzie skarga na czynność komornika w przedmiocie nadmiernej egzekucji.
Skarga na czynności komornika – wzór
Skarga na czynności komornika – wzór
Niestety wynikła sytuacja nie wystąpiła z winy komornika. Musisz bowiem wiedzieć, że potrącenia z zajętego konta dokonuje bank na wniosek komornika. Natomiast sam komornik nie ma informacji, z jakiego źródła pochodzą przekazane mu pieniądze.
Komornik nie ma dostępu do konta dłużnika. Nie widzi więc ile faktycznie dłużnik posiada środków na zajętym rachunku, jakie ma wpłaty, z jakiego tytułu i kim jest nadawca.
Dlatego, kiedy komornik otrzymuje z banku pieniądze, nawet jeśli są to środki wolne od zajęcia, to on o tym nie wie, i raczej ich nie zwróci bez ingerencji dłużnika.
Mając powyższe na uwadze, wydaje się, że w tym momencie, zasadnym będzie kontakt z komornikiem i wniosek o zwrot niesłusznie pobranych kwot wolnych od zajęcia.
Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy
Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy wzór
Aby uniknąć podobnych problemów w przyszłości warto złożyć jeszcze jeden wniosek – wniosek o zwolnienie spod egzekucji rachunku bankowego.
Wniosek o zwolnienie spod zajęcia rachunku bankowego
Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego WZÓR
Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły: