Czy komornik może zlecić egzekucję alimentów za granicą?

Forum prawneKategoria: AlimentyCzy komornik może zlecić egzekucję alimentów za granicą?
AvatarAleksandra zapytał 5 miesięcy temu

Komornik wszczął egzekucję za zaległe alimenty. Obecnie przebywam za granicą i od dwóch lat nie pracuję. Jestem na zasiłku socjalnym do grudnia. Po tym czasie nie będę mieć żadnych dochodów i nie wiem, czy znajdę pracę.

W międzyczasie starałem się płacić zaległości w niewielkich kwotach. Czy komornik może zlecić egzekucję alimentów za granicą i czy jest możliwość rozłożenia długu na raty, ponieważ odsetki od alimentów nadal są naliczane w kwocie ok. 8 zł dziennie.

Dziękuję i proszę o poradę. Piotr.

3 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 5 miesięcy temu

Witam,

polski komornik nie ma kompetencji, by dokonać zajęcia majątku dłużnika za granicą. W takiej sytuacji nie musisz martwić się, że Twoje pieniądze z zasiłku socjalnego zostaną zajęte przez komornika z Polski.

Niemniej jednak egzekucja w obcym kraju nie jest wykluczona. Wszystko leży w gestii nie komornika, a samego wierzyciela. To matka dziecka lub samo dziecko po wejściu w pełnoletność może wystąpić do sądu o wydanie tzw. europejskiego tytułu wykonawczego, a następnie na jego podstawie zlecić organom egzekucyjnym państwa, w którym dłużnik przebywa przymusowe ściągnięcie długu.

Z doświadczenia wiem jednak, że wielu dłużnikom alimentacyjnym udaje się uniknąć odpowiedzialności za nieuregulowane w kraju alimenty. Sposobem jest praca na czarno lub życie z zasiłków. Dodatkowo rodzice, którzy samotnie wychowują dzieci, obawiając się prawnych i finansowych konsekwencji wszczęcia egzekucji za granicą, rezygnują z takiej możliwości.

Oczywiście obawy nie są uzasadnione, a gra warto jest świeczki, jeśli tylko dłużnik w kraju swego pobytu posiada majątek podlegający zajęciu.

Wracając jednak do Twojego pytania, to dokonywane przez Ciebie wpłaty w niewielkich kwotach nabrały przecież formę ratalną. Same odsetki będą jednak rosły zawsze, dopóki nie uregulujesz całej zaległości. Komornik nie ma prawa ich umorzyć, czy zmniejszyć kwoty zadłużenia. Z odsetek może jednak zrezygnować sam wierzyciel. Warto więc podjąć kontakt z matką dziecka i spróbować znaleźć porozumienie.

Jeśli nie otrzymuje ona tzw. zaliczek alimentacyjnych, do wypłaty których potrzebuje zaświadczenia od komornika o bezskuteczności egzekucji, być może zgodzi się wycofać komornika, jeśli zobowiążesz się, a następnie wywiążesz z wpłaty alimentów w umówionej kwocie.

AvatarKrystyna odpowiedział 5 miesięcy temu

Witam. Mój narzeczony jest za granicą, w Polsce ma komornika, wczoraj z nim rozmawiałam i powiedział mi, że ma pieniądze na koncie, ale nie może ich wybrać, ani zapłacić kartą. Czy to możliwe, że komornik zajął mu konto bankowe? Czy może powinien iść do banku w Anglii i to zgłosi? Proszę o poradę. Bardzo nam na tym zależy, ponieważ spodziewamy się dziecka i martwimy się, co będzie dalej.

Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 5 miesięcy temu

Witam serdecznie,

rzeczywiście polski komornik może dokonać zajęcia rachunku bankowego dłużnika w polskim banku i jeśli egzekwuje długi alimentacyjne, zajęciu podlega cała kwota zgromadzona na koncie, aż do spłaty należności dochodzonej przez wierzyciela.

Jeśli długi mają inne pochodzenie, m.in. są to zobowiązania bankowe, zajęcie z rachunku bankowego ogranicza się do kwoty wolnej wynoszącej obecnie 1 950 zł miesięcznie.

Kwota wolna od zajęcia z rachunku bankowego odnawia się w każdym nowym miesiącu, ale nie sumuje, czyli niewykorzystane saldo nie przechodzi na kolejny miesiąc.

Zatem jeśli doszło do zajęcia rachunku w polskim banku niewiele można zrobić – wyjaśnienia w banku nie pomogą. Oczywiście Twój narzeczony może szukać porozumienia z wierzycielem lub zobowiązać się przed komornikiem do dokonywania dobrowolnych wpłat.

Jeżeli jednak zajęty rachunek jest prowadzony przez zagraniczną instytucję finansową to musiało dojść do wszczęcia egzekucji również przez obcy organ egzekucyjny – wcześniej wierzyciel uzyskał europejski tytuł wykonawczy i również w przedmiotowej sytuacji rozmowy w banku nie przyniosą oczekiwanego skutku.

Można jednak za pośrednictwem banku (rozmowa z pracownikiem lub prześwietlenie bankowości internetowej) ustalić, która kancelaria w Anglii zajmuje się przymusowym ściągnięciem długu. Uzyskanie tych informacji jest niezbędne, by podjąć rozmowy o spłacie zadłużenia.

Twoja odpowiedź