Czy konto socjalne jest bezpieczne od komornika?

Forum prawneKategoria: KomornikCzy konto socjalne jest bezpieczne od komornika?
AvatarEdyta zapytał 1 miesiąc temu

Czy mając konto socjalne, na które wpływają tylko świadczenia rodzicielskie typu 500+, zasiłek rodzinny i kosiniakowe mogę z niego bezpiecznie korzystać tak, aby nie zajął go komornik?

Tzn. wypłacać gotówkę, płacić karta za zakupy, czy opłacać rachunki online? Konto mam założone w PKO konto za zero rodzina 500+.

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 miesiąc temu

Witaj,

oferta banku PKO, którą wybrałaś, pozwala na standardową obsługę konta bankowego i jeśli tylko zostało tak przewidziane w umowie (a nie zakładam, by było inaczej) otrzymałaś kartę debetową oraz dostęp do internetowej obsługi konta.

Powyższe wystarczy, by w ramach zgromadzonych na rachunku środków, swobodnie dokonywać transakcji kartą, wypłacać pieniądze w bankomatach, czy robić przelewy online.

Podsumowując:

Obsługa konta rodzina 500+ nie powinna różnić się od obsługi innego konta bankowego. Różnica pomiędzy zwykłym rachunkiem bankowym a kontem rodzina 500 + jest taka, że konto ma służyć jedynie do wpłat środków mocą ustawy wyłączonych spod egzekucji.

Na rachunku rodzinnym nie występuje saldo wolne spod zajęcia komorniczego, lecz całość środków jest udostępniona posiadaczowi.

Dlatego, jeśli dojdzie do zajęcia takiego konta przez komornika, to egzekucja nie będzie skuteczna – bank nie zablokuje posiadaczowi żadnych środków.

Niemniej jednak w sytuacji zajęcia rachunku rodzina 500 + przez komornika, warto poinformować go tym, że na zajęty rachunek wypływają świadczenia rodzinne wolne od zajęcia.

Warto przeczytać:

Twoja odpowiedź