Czy matka może zabierać dziecko ze swoim kochankiem?

Forum prawneKategoria: RóżneCzy matka może zabierać dziecko ze swoim kochankiem?
dawidziak zapytał 1 rok temu

Witam.

Od 8 lat żyję w konkubinacie ze swoją partnerka z którą mamy dwie córki bliźniaczki, moja partnerka spotyka się z kochankiem mam na to dowody. Dodam, że partnerka pobiera również zasiłek z tytułu rezygnacji pracy z powodu niepełnosprawnego syna który mieszka również z nami i jeszcze jeden syn lat 13. Mimo to pracuje w sklepie wraz ze swoim kochankiem.

Większość obowiązków domowych wykonuję ja: sprzątanie, gotowanie, pranie, partnerka pracuje 7 dni w tyg. 30 dni w miesiącu, na dodatek nie wraca na noce czasem po 3 doby. Traktując czasem dom, jak hotel.

Kochanek jest po separacji ze swoją żoną i ma dwie córki, co drugi weekend, bo tak się dogadali, każdy co drugi weekend partnerka zabiera nasze córki w towarzystwie kochanka i jego córek – dodam, że kochanek jest zaszytym alkoholikiem, czy mam prawo nie godzić się na te spotkania? Za każdym razem jest wymówka, że to dzieci bawią się między sobą.

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 rok temu

Witam serdecznie,

niestety wydaje mi się, że do czasu, aż sprawy opieki nad dziećmi nie zostaną uregulowane odpowiednimi umowami lub orzeczeniem sądu nie będziesz mógł zabronić konkubinie wyjazdów z dziećmi w miejsca, w które ona sama się udaje.

Inaczej mogłoby być jeśli dzieciom działaby się tam krzywda. Wówczas miałbyś prawo odmówić wydania dzieci, zagrażając wezwaniem Policji. Wspominasz jednak, że pan z którym Twoja konkubina się spotyka, jest w absencji i nie piszesz również, by ona sama miała jakieś nałogi lub inne problemy.

Wydaje się więc, że dzieciom nie dzieje się żadna krzywda.  A być może miło spędzają one czas w towarzystwie dzieci przyjaciela Twojej konkubiny.

To, co mogą Ci doradzić, to rozważenie czy chcesz nadal liczyć na związek z matką dzieci, bo jeśli tak to musisz o nią zawalczyć, stawiając jej ultimatum. Jeśli jednak wiesz, że związku nie można uratować, a nie wypełnia ona obowiązków rodzicielskich, tak jak powinna, warto zastanowić się nad uregulowaniem opieki nad dziećmi na drodze postępowania sądowego.

Dodam, że możesz stać się jedynym „pełnym” opiekunem dzieci, składając do sądu rodzinnego wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej ich matce. Wzór wniosku pobierzesz poniżej:

Wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej – wzór

wniosek-o-ograniczenie-wladzy-rodzicielskiej-wzor-pdf-doc

Wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej – WZÓR

Najpierw musisz jednak zastanowić się, czego chcesz i czy jesteś gotowy na zmiany.

Życzę powodzenia!