Czy mogę się starać o odszkodowanie za nękanie psychiczne?

Forum prawneKategoria: RóżneCzy mogę się starać o odszkodowanie za nękanie psychiczne?
dwe34 zapytał 2 lata temu

Czy mogę się starać o odszkodowanie za nękanie psychiczne? W 2013 urodziłam córkę, do której decyzji namawiała mnie przez ok roku mama byłego chłopaka i chłopak tym ze jej syn potrzebuje dziecka. Ja nie czułam się gotowa na dziecko, bo mieszkam u nich i nie miałam dobrej pracy i czułam się za młoda. Obydwoje zapewniali mnie, ze mam gdzie mieszkać, ja pracowałam na cały etat, a były chłopak na pół etatu, przekonywali mnie ze dzieckiem będzie zajmował się tata, bo ja pracuje.

Pod koniec ciąży dostałam mieszkanie socjalne, jak się wyprowadzałam od rodziców chłopaka, to straciłam u nich pracę, pracowałam tam na pół etatu i nie dostałam zasiłku Macierzyńskiego. Urodziłam córkę, przeszłam na zasiłek macierzyński z drugiej pracy.

Chłopak i jego rodzina zostawiła mnie sama z dzieckiem. Zajmowałam się dzieckiem sama tata wracał z pracy o 24 a przed pracą, bo zaczynał o 15, spal, jadł, szykował się i wychodził. Ja też sama utrzymywałam wszystkie opłaty w mieszkaniu z zasiłku Macierzyńskiego robiłam zakupy i sprzątałam. Pielęgniarka, która przychodziła na wizyty, była zła, że tata nie zajmuje się dzieckiem.

Rozmawiałam z nim, żeby częściowo zajął się dzieckiem, to powiedział, że musi iść do pracy do przed moim porodem zaczął więcej pracować, zadzwoniłam też do jego mamy i odpowiedziała mi to samo. Zadzwoniłam dopiero kiedy to zaczęło wpływać na moje zdrowie, bo byłam bezradna, nie miałam na nic siły i zaczęłam mieć depresje. Nie odżywiałam się dobrze, bo miałam tylko jeden zasiłek macierzyński i żeby wszystko utrzymać, starczyło mi tylko na najtańsze jedzenie.

Jak mi obydwoje odmówili, to zaczęłam brać leki na depresję, z chłopakiem się rozstałam, ale nadal czułam się nękana, trwało to kilka lat do momentu aż stan zdrowia dużo bardziej mi się pogorszył, przeprowadziłam się do mamy i opieką nad dzieckiem zajął się tata poprzez opiekę socjalną, bo jego mama i on nękali mnie. Mam orzeczenie o niepełnosprawności i zasiłek socjalny.

Prosiłam wiele razy o to, żeby dali mi spokój, bo choruję i mój stan zdrowia się pogorszył, na co nie reaguje jego mama i od ponad dwóch lat jak próbuję urwać z nimi kontakt – całkowicie mnie nęka psychicznie. Czy mogę starać się o odszkodowanie zdrowotne za nękanie mnie?

2 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam serdecznie,

z podanych informacji wynika, że masz możliwość wystąpienia przeciwko byłemu partnerowi oraz jego rodzinie z roszczeniem o zapłatę rekompensaty za doznane krzywdy.

Musisz jednak odróżnić, że czym innym jest odszkodowanie, a czym innym zadośćuczynienie za znęcanie się fizyczne lub psychiczne.

W tym miejscu wyjaśnię, że odszkodowanie ma za zadanie pokryć szkodę majątkową osoby pokrzywdzonej. W roszczeniu tym możesz więc żądać zwrotu poniesionych kosztów związanych z leczeniem. Natomiast zadośćuczynienie to rekompensata pieniężna za krzywdę związaną ze strachem, bólem i cierpieniem.

Roszczenie to należy wyliczyć biorąc pod uwagę indywidualne przeżyte cierpienia.

Natomiast jeśli chodzi o samo powództwo, to roszczenie o zapłatę może zostać złożone w sprawie karnej lub w odrębnym powództwie cywilnym.

W drugim przypadku należy posiadać dokumenty postępowania karnego, a najlepiej wyrok skazujący za znęcanie. Oczywiście możesz od razu wystąpić z pozwem cywilnym. Niemniej wybierając taką formę dochodzenia roszczeń, nie posiadając żadnych dokumentów spraw karnych, narażasz się na długie postępowanie sądowe.

Natomiast będąc już w posiadaniu dokumentów ze spraw karnych masz szansę ich wykorzystania w procesie cywilnym.

To, co mogę Ci więc radzić, to złożenie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa w postaci znęcania się i dopiero w dalszej kolejności wystąpienie z powództwem o zapłatę za doznane krzywdy.

Warto przeczytać: Wniosek o nękanie przez sąsiada WZÓR

Dwe34 odpowiedział 2 lata temu

Dziekuje za porade.   chcialam zapytac czy dlugo by trawalo takie postepowanie karne, jak by to wygladalo mniej wiecej i czy postepowanie karne konczylo by sie wymierzeniem kary pozbawienia wolnosci czy innej kary?