Czy można przyspieszyć termin rozprawy?

Forum prawneKategoria: DługiCzy można przyspieszyć termin rozprawy?
AvatarWikuniat zapytał 1 miesiąc temu

Witam, chciałabym wiedzieć, czy jest możliwość przyspieszenia terminu rozprawy dotyczącej rozpoznania wniosku o SDE jeżeli rozprawy odbywają się raz w miesiącu, termin wyznaczony jest na 21 października, a mamy 13 września.

Czy można by było, nie wiem, złożyć jakiś wniosek, żeby ta rozprawa odbyła się szybciej?

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 miesiąc temu

Witam serdecznie,

co do zasady, sąd penitencjarny ma 30 dni na rozpoznanie sprawy od dnia złożeniu wniosku o odbycie reszty kary w systemie dozoru elektronicznego.

Niemniej jednak jest to termin instrukcyjny i każdy wydział działa według ustalonych zasad, np. tak jak podajesz, wyznaczając konkretne sprawy na dany dzień miesiąca lub tygodnia.

Skoro jednak sprawa ma odbyć się za więcej niż miesiąc, można spróbować poprosić sąd o jej pilne rozpoznanie. W tym celu należy przygotować prośbę o wcześniejsze rozpoznanie wniosku. Prośba powinna być należycie uzasadniona i napisana miłym, przyjemnym językiem.

W piśmie należy wskazać na potrzebę przyspieszenia sprawy. Musisz więc podnieść prywatne okoliczności, o których sąd może nie wiedzieć.

Zachęcam Cię do pobrania wzoru takiego pisma:

Wniosek o przyspieszenie terminu rozprawy – wzór

Wniosek-o-przyspieszenie-terminu-rozprawy-wzor
Wniosek o przyspieszenie terminu rozprawy – wzór

Wydaje mi się, że odpowiednim argumentem będzie potrzeba pomocy rodzinie, obowiązek rychłego podjęcia pracy zarobkowej na wolności celem udzielenia wsparcia finansowego, potrzeba sprawowania osobistej opieki nad osobą chorą, bezradną lub dzieckiem.

Twoje argumenty muszą mieć podstawę faktyczną. Prośby nie należy więc uzasadniać jedynie chęcią szybkiego opuszczenia zakładu karnego.

Dobrze przygotowana prośba może odnieść oczekiwany skutek.

Życzę powodzenia!

Warto przeczytać: Wniosek o wyznaczenie terminu rozprawy, przyspieszenie, rozpoznanie i odroczenie rozprawy

Twoja odpowiedź