Czy można zrzec się spadku za życia spadkodawcy?

Kategoria: Dziedziczenie długówCzy można zrzec się spadku za życia spadkodawcy?
Użytkownik zapytał 2 lata temu

Witam serdecznie! chodzi o zrzeczenie się długów i spadku za życia spadkodawcy. Czy jest taka możliwość i czy istnieje taki wniosek, który można napisać o nieprzyjęcie długów przed śmiercią jednego członka z rodziny?

Sytuacja jest taka, że nie mam kontaktu z mamą, która ma spore długi, czy jest możliwość złożenia pisma przed jej śmiercią? czy można zrzec się spadku za życia spadkodawcy? Jeśli Pani wie, skąd mogłabym uzyskać taki wniosek, proszę o podpowiedź, dziękuje serdecznie i pozdrawiam. Monika.

Imię:
Monika
4 odpowiedzi
dawid odpowiedział 2 lata temu

Witam, mam podobną sytuację. Ojciec mój jest w podeszłym wieku, pije i ma dużo długów w różnych firmach pożyczkowych, zastanawiam się, czy można odrzucić spadek za życia spadkodawcy, abym po śmierci ojca nie miał problemów z dziedziczeniem długów po nim. Według mnie zrzeczenie się spadku za życia powinno być możliwe, a nie dopiero po śmierci spadkodawcy… proszę o odpowiedź.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Witaj Moniko,

polskie prawo cywilne dopuszcza możliwość zrzeczenia się prawa do spadku jeszcze za życia spadkodawcy. Taka możliwość wynika, z regulacji zawartej w art.1048 kc. w brzmieniu:

“Spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego”.

Zrzeczenie się dziedziczenia za życia mamy jest możliwe, jednak nie możesz tego zrobić w innej formie niż umowa zrzeczenia się dziedziczenia, której wzór pobierzesz poniżej:

Umowa zrzeczenia się dziedziczenia wzór

Forma aktu notarialnego jest wymagana dla ważności umowy.

Piszesz, że mama ma długi, warto więc rozważyć nawiązanie z nią kontaktu i zrzeczenie się dziedziczenia jeszcze za jej życia – mama musi wyrazić zgodę na zrzeczenie się spadku po niej.

Zrzeczenie się spadku teraz jest o tyle korzystne, że rozciąga się również na dalszych spadkobierców (dzieci i wnuki), które jeśli nie postanowisz inaczej, zostają wyłączeni od dziedziczenia.

Natomiast odrzucenie spadku po śmierci wywodzi inny skutek – spadek przechodzi na dzieci i wnuki, tworząc sytuacje dla nich niekorzystne (będą zmuszone odrzucić bądź przyjąć spadek z długami).

Co więcej, koszt zawarcia umowy przed notariuszem jest niewielki. Z informacji, jakie posiadam, wynosi około 60 zł.

Wzory pism, które mogą Ci się przydać:

Wniosek o odrzucenie lub przyjęcie spadku – wzór

Wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletnich dzieci

Podobne wątki:

KR29 odpowiedział 4 miesiące temu

Witam, jak napisać wniosek o zrzeczenie się jakiegokolwiek majątku oraz długu po żyjącej matce? jak się zrzec wszystkiego po żyjącej matce? dziękuję z góry dziękuje za pomoc

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 miesiące temu

Witam serdecznie,

oczywiście istnieje możliwość uniknięcia dziedziczenia spadku z długami po mamie. W obecnym stanie prawnym taką możliwość daje zawarcie umowy o zrzeczenie się dziedziczenia. Przedmiotowa umowa powinna zostać zawarta przed notariuszem, który po przyjęciu oświadczeń stron – spadkobiercy i spadkodawcy sporządzi właściwy akt notarialny.

Jak więc udało Ci się zauważyć, do notariusza należy udać się z mamą. Wcześniej warto wybrać kancelarię notarialną i ustalić dogodny termin. Natomiast już po zawarciu umowy notariusz przekaże Ci dokument, którym w przyszłości należy się legitymować przed wierzycielami mamy, celem uniknięcie pociągnięcia Cię do odpowiedzialności za jej nieuregulowane zobowiązania.

Niestety innych możliwości nie ma i żadna umowa w zwykłej pisemnej formie nie będzie miała mocy prawnej.

Dodam jeszcze, że w sytuacji, gdy nie uda się zawrzeć przedmiotowej umowy, po śmierci mamy możesz odrzucić spadek, składając odpowiednie oświadczenie przed sądem lub notariuszem.

Na złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku na chwilę obecną spadkobiercy mają sześć miesięcy od daty powołania do dziedziczenia, czyli zazwyczaj od śmierci spadkodawcy.  Także jest to wystarczająco dużo czasu, by podjąć odpowiednie kroki.

Twoja odpowiedź