Czy można zrzec się spadku za życia spadkodawcy?

Forum prawneKategoria: Dziedziczenie długówCzy można zrzec się spadku za życia spadkodawcy?
UżytkownikUżytkownik zapytał 1 rok temu

Witam serdecznie! chodzi o zrzeczenie się długów i spadku za życia spadkodawcy. Czy jest taka możliwość i czy istnieje taki wniosek, który można napisać o nieprzyjęcie długów przed śmiercią jednego członka z rodziny?

Sytuacja jest taka, że nie mam kontaktu z mamą, która ma spore długi, czy jest możliwość złożenia pisma przed jej śmiercią? czy można zrzec się spadku za życia spadkodawcy? Jeśli Pani wie, skąd mogłabym uzyskać taki wniosek, proszę o podpowiedź, dziękuje serdecznie i pozdrawiam. Monika.

Imię:
Monika

2 odpowiedzi
Avatardawid odpowiedział 1 rok temu

Witam, mam podobną sytuację. Ojciec mój jest w podeszłym wieku, pije i ma dużo długów w różnych firmach pożyczkowych, zastanawiam się, czy można odrzucić spadek za życia spadkodawcy, abym po śmierci ojca nie miał problemów z dziedziczeniem długów po nim. Według mnie zrzeczenie się spadku za życia powinno być możliwe, a nie dopiero po śmierci spadkodawcy… proszę o odpowiedź.

Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj Moniko,

polskie prawo cywilne dopuszcza możliwość zrzeczenia się prawa do spadku jeszcze za życia spadkodawcy.
Taka możliwość wynika, z regulacji zawartej w art.1048 kc. w brzmieniu:

“Spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego”.

Zrzeczenie się dziedziczenia za życia mamy jest możliwe, jednak nie możesz tego zrobić w innej formie niż umowa sporządzona przez notariusza. Forma aktu notarialnego jest wymagana dla ważności umowy.

Piszesz, że mama ma długi, warto więc rozważyć nawiązanie z nią kontaktu i zrzeczenie się dziedziczenia jeszcze za jej życia – mama musi wyrazić zgodę na zrzeczenie się spadku po niej.

Zrzeczenie się spadku teraz jest o tyle korzystne, że rozciąga się również na dalszych spadkobierców (dzieci i wnuki), które jeśli nie postanowisz inaczej, zostają wyłączeni od dziedziczenia.

Natomiast odrzucenie spadku po śmierci wywodzi inny skutek – spadek przechodzi na dzieci i wnuki, tworząc sytuacje dla nich niekorzystne (będą zmuszone odrzucić bądź przyjąć spadek z długami).

Co więcej, koszt zawarcia umowy przed notariuszem jest niewielki. Z informacji, jakie posiadam, wynosi około 60 zł.

Wzory pism, które mogą Ci się przydać:

Wniosek o odrzucenie lub przyjęcie spadku – wzór

Wniosek o odrzucenie lub przyjęcie spadku

Wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletnich dzieci

Wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletniego

Twoja odpowiedź