Jak napisać odpowiedź na wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?

Forum prawneKategoria: Dziedziczenie długówJak napisać odpowiedź na wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?
AvatarEwelina zapytał 2 miesiące temu

Co zawrzeć w odpowiedzi na wniosek o stwierdzenie nabycia spadku? 07.08.2020 dowiedziałam się, że jestem spadkobiercą po zmarłym dziadku. Nie zostałam początkowo ujęta we wniosku, ale sąd po przeprowadzeniu postępowania dołączył mnie do uczestników postępowania.

Mam dwa tygodnie na odpowiedź na wniosek, tylko nie wiem, co ona powinna zawierać. Wiem tylko, że zmarły pozostawił oszczędności, i prawdopodobnie nie miał długów, ale nie mam pewności czy to jest stan faktyczny.

Chciałabym przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza i najlepiej przeprowadzić jego spis. Czy te wszystkie uwagi powinnam zawrzeć od razu w odpowiedzi na wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?

Z góry dziękuję za poradę.

Pozdrawiam
Ewelina

3 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 miesiące temu

Witam Ewelino,

przygotowanie odpowiedzi na wniosek o stwierdzenie nabycia spadku jest czystą formalnością, którą zapewne sąd by pominął, gdyby nie wyjątkowe okoliczności związane z pandemią koronawirusa.

Do sprawy spadkowej bowiem dojść i tak musi, jednak przed wyznaczeniem posiedzenia (by skrócić je w praktyce) sąd chce znać stanowisko uczestników.

Jesteś zdecydowana przyjąć spadek po dziadku, dlatego tę okoliczność należy ująć w odpowiedzi na wniosek, zaznaczając, że chcesz przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

Zatem odpowiedź na wniosek o stwierdzenie spadku może być krótkim pismem, w którym zawrzeć możesz formułę:

Jako ustawowy spadkobierca zmarłego w dniu (data śmierci) …….. (imię i nazwisko) przyłączam się do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku. Jednocześnie oświadczam, że chce przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Nadmieniam również, że nie składam żadnych wniosków.

Pamiętaj, że odpowiedź na wniosek powinna zawierać oznaczenie sądu i wydziału, który zajmuje się sprawą, sygnaturę akt sprawy oraz Twój podpis.

Powinna również zostać sporządzona w tylu odpisach, ilu jest uczestników plus jeden dodatkowy dla sądu.

Odnośnie spisu inwentarza, to sąd zleci go z urzędu po tym, jak przyjmiesz spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

Avatars.r. odpowiedział 2 miesiące temu

Witam, jestem w podobnej sytuacji jeśli chodzi o ustosunkowanie się do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku. Czy możecie Państwo zamieścić jakiś wzór pisma jak odpowiedzieć na wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?

AvatarPatryks odpowiedział 2 miesiące temu

Jeśli ktoś się zgadza z treścią wniosku o stwierdzenie nabycia spadku, to może tylko udzielić odpowiedzi na wniosek o stwierdzenie nabycia spadku podnosząc, że na wyznaczone w sprawie posiedzenie nie stawi się z uwagi na odległość pomiędzy siedzibą sądu. Nie trzeba więc być na sprawie.

Twoja odpowiedź