Dostałem pismo, żeby opuścić wynajmowany lokal – czy to wypowiedzenie najmu?

Forum prawneKategoria: DługiDostałem pismo, żeby opuścić wynajmowany lokal – czy to wypowiedzenie najmu?
AvatarPM zapytał 8 miesięcy temu

Witam.

Wynajmuję od spółki lokal, kuchnia kateringowa na moja dzielność gospodarczą. Zalegałem z czynszem miesiąc – półtora mniej więcej. Dostałam pismo od właścicieli lokalu, że jeśli w ciągi dwóch tygodni nie spłacę długu czynszowego, to co mam zaległe plus zaległe media – podał daty (w tym, że jeśli nie zapłacę mam się wynieść z lokalu do 14 kwietnia).

Teraz moje pytanie, czy oni mi dali wypowiedzenie umowy najmu? bo mi to pasuje – nie ukrywam, nie miałam pieniędzy, wiec opuszczę lokal i prosiłam o skorygowanie fv za kwiecień, bo wystawili za cały miesiąc, a przecież do 14 mam się wynieść.

Stwierdzili, ze mamy zapłacić za cały miesiąc, bo nie dali nam wypowiedzenia i fv nie skorygują, pisząc jednocześnie o tym, że dodatkowo wezmą firmę sprzątająca i obciąża nas kosztami po korzystaniu z kuchni.

Czy mam to rozumieć jako wypowiedzenie umowy najmu?

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 8 miesięcy temu

Witaj,

przede wszystkim należy sięgnąć do umowy najmu lokalu, z którego korzystasz. Właśnie w zapisach umowy powinieneś znaleźć odpowiedź na swoje pytania – zasadność wypowiedzenia umowy najmu, przesłanki wypowiedzenia umowy najmu.

Niestety ja nie znam treści umowy, dlatego mogę jedynie domniemywać, że znajduje się w niej zapis, iż umowa najmu może zostać rozwiązana jeśli najemca zalega z zapłatą czynszu za co najmniej jeden okres płatności (miesiąc).

Skoro Twoja zaległość w zapłacie czynszu wynosi więcej niż miesiąc, wynajmująca spółka, wezwała Cię do uregulowania zaległości pod rygorem wypowiedzenia umowy (niestety treść pisma spółki też nie jest mi znana).

Co mogę doradzić… jeśli nie chcesz dalej korzystać z lokalu, wyczyść go i upuść. Jeśli lokal zostanie w stanie nienadającym się do użytkowania (brudny i z porzuconym sprzętem) wynajmujący będzie miał prawo obciążyć cię kosztami sprzątania.

Niemniej jednak, na chwilę obecną umowa najmu obowiązuje, nie doszło do skutecznego wypowiedzenia. Musisz więc czekać, aż otrzymasz wypowiedzenie umowy. Następnie warto umówić się z właścicielem lokalu na jego zdanie, spisanie protokołu odbioru oraz oddanie kluczy.

Są to czynności, których nie należy unikać, w przeciwnym razie narazisz się na dodatkowe koszty.
Odnośnie opłaty za lokal, to również uważam, że spółka ma rację. Umowa najmu nadal obowiązuje, zatem czynsz jest należny.

Sprawdź jeszcze w umowie, czy nie przewiduje ona dodatkowych kosztów po Twojej stronie w przypadku wypowiedzenia umowy z Twojej winy.

Zastanów się również (po wczytaniu w umowę najmu), czy nie ma prostszego rozwiązania wyjścia z najmu lokalu. Być może uda Ci się porozumieć ze spółką i rozwiązać umowę za porozumieniem stron. W sytuacji koronowirusa wypowiedzenie umowy najmu bez zachowania terminu wypowiedzenia może być skuteczne – tu należy powołać się na nieprzewidziane zdarzenie losowe.

To na co chcę jeszcze zwrócić Twoją uwagę, to to, abyś nie pozostawiała spraw lokalu wyłącznie wynajmującemu, czekając leniwie na to, co będzie dalej. Twoja bierność może narazić Cię na niepotrzebne wydatki.

Na koniec napiszę, że musisz pamiętać, aby uregulować zaległe czynsz nawet jeśli spółka rozwiąże umowę najmu z Twojej winy. Dług, jaki pozostanie po Twoje działalności, może generować dodatkowe koszty, wystarczy, że wynajmujący złoży pozew o zapłatę, a następnie skieruje egzekucję do komornika.

Powodzenia!

Warto przeczytać:

Twoja odpowiedź