Jak napisać rozwiązanie umowy najmu lokalu za porozumieniem stron? rozwiązanie umowy najmu lokalu za porozumieniem stron lub skrócenie okresu najmu lokalu jest możliwe, jeśli obie strony (wynajmujący oraz najemca) dojdą do porozumienia, dobrowolnie rozwiązując zawartą wcześniej umowę najmu.
SPIS TREŚCI:
Wprowadzenie
Jak to zrobić bezpiecznie oraz przede wszystkim zgodnie z prawem? jak negocjować warunki rozwiązania umowy i co konkretnie powinno znaleźć się w umowie rozwiązania najmu za porozumieniem stron? o tym wszystkim już za chwilę!
Natomiast oprócz odpowiedzi na te kilka bardzo istotnych kwestii, postanowiliśmy przygotować gotowy do wypełnienia wzór wypowiedzenia umowy najmu za porozumieniem, które pobierzesz poniżej:
Rozwiązanie umowy najmu za porozumieniem stron wzór
Rozwiązanie umowy najmu za porozumieniem stron wzór
Rozwiązanie umowy najmu za porozumieniem
Jak sama nazwa wskazuje, do wypowiedzenia umowy najmu za porozumieniem stron dochodzi tylko i wyłącznie, kiedy obie strony je zaakceptują. Zarówno najemca, jak i wynajmujący muszą dojść do kompromisu we wszystkich aspektach.
Wypowiedzenie umowy to czynność prawna jednostronna i polega na poinformowaniu o niej drugiej strony. Z kolei ta druga strona, nie ma możliwości niezaakceptowania wypowiedzenia.
Zatem kiedy mamy do czynienia z wypowiedzeniem umowy najmu za porozumieniem stron? w momencie, gdy porozumienie stron staje się procesem dwu lub wielostronnym, kiedy liczba najemców jest większa.
Rozwiązanie umowy najmu za porozumieniem stron ma miejsce wtedy, gdy obie strony deklarują, że nie chcą już kontynuować umowy i zamierzają ją rozwiązać. Tego typu zakończenie najmu wiąże się z wieloma zaletami.
Nie musimy przejmować się warunkami, jakie nie zostały zawarte w umowie najmu, przyczyna rozwiązania umowy nie musi być określona, a cały proces przebiega szybko, sprawnie i bez problemów.
Czy trzeba godzić się na przedwczesne zakończenie umowy?
Oczywiście, że nie. Zawieramy umowę najmu po to, aby uniknąć różnych problemów, które powstaną po jej rozwiązaniu. Często dłuższy czas najmu wiąże się ze znacznie atrakcyjniejszymi warunkami dla najemcy.
Może to być na przykład niższy czynsz, czy ponadprogramowe umeblowanie mieszkania. Godzenie się na przedterminowe zakończenie umowy, jest tylko i wyłącznie naszą dobrą wolą. Warto pamiętać, że nie musimy tego akceptować.
Jednak w niektórych wypadkach warto skorzystać z okazji i znacznie poprawić swoje warunki najmu. Możemy spotkać się z sytuacją, gdy data zakończenia umowy przypada na słaby okres dla wynajmujących. Są jednak sytuacje, kiedy wynajmujący zamierza po prostu spieniężyć swoją nieruchomość i nie warto z nim współpracować.
Oczywiście są także sytuacje, kiedy to najemca oferuje rozwiązanie umowy. Wtedy to w jego rękach jest zaprezentowanie dobrej oferty rozwiązania umowy najmu za porozumieniem stron. Niestety, kiedy mamy do czynienia z lokalami mieszkalnymi, wypowiedzenie umowy jest bardzo trudne, wręcz niemożliwe.
Rozwiązanie umowy najmu – negocjowanie warunków
Co podlega negocjacji przy rozwiązaniu umowy? Niemalże wszystko. Zadaniem obu stron jest ustalenie zadowalających warunków porozumienia.
Termin rozwiązania umowy
Pierwszym aspektem, który musimy wziąć pod uwagę w przypadku terminu wypowiedzenia, jest data rozwiązana umowy najmu. W porozumieniu może zostać zawarty termin w jakim umowa przestaje obowiązywać i do którego będzie jeszcze obowiązywała.
Dodatkowe wynagrodzenie za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu lokalu
Kolejną rzeczą, jaka podlega negocjacjom, jest dodatkowe wynagrodzenie za przedwczesne rozwiązanie umowy najmu za porozumieniem stron. Będąc wynajmującym, nasza zgoda na wypowiedzenie najmu nie musi być w pełni charytatywna. Kiedy mamy do czynienia z przedterminowym rozwiązaniem umowy możemy nawet na tym zarobić!
UWAGA:
Nie możemy jednak zawierać w porozumieniu informacji, że zatrzymujemy kaucję. W przypadku, gdy mamy do czynienia z lokalami mieszkalnymi, to kaucja musi zostać zwrócona w czasie 30 dni od opróżnienia mieszkania.
Zawarcie informacji o zatrzymaniu kaucji może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami! więc tego nigdy nie robimy.
Wyrównanie wszystkich dotychczasowych zaległości
Mamy także możliwość uwarunkowania zakończenia umowy od uregulowania jakichkolwiek zaległości, które najemca ma w stosunku do dostawców mediów, czy samych nas.
W przypadku, gdy najemca sprawia problemy, warto najpierw doprowadzić do jego wyprowadzki, a potem dochodzić zwrotu pieniędzy.
Znalezienie nowego najemcy
Rozwiązując umowę najmu mieszkania, bardzo często możemy się spotkać z warunkiem stawianym przez wynajmującego, jakim jest znalezienie swojego następcy przez najemcę.
Jest to dość ciekawa opcja, jednak w większości wypadków najemca nie jest w stanie znaleźć nowej osoby w swoje miejsce.
Zrobienie atrakcyjnych zdjęć lokalu, czy napisanie zachęcającego opisu jest bardzo trudne, nie wspominając już o umawianiu się na pokazywanie lokalu do wynajęcia. W związku z tym niezbyt warto zgadzać się na taki warunek odstąpienia od umowy najmu.
Odświeżenie lokalu przed jego opuszczeniem
Wynajmujący może zażądać nawet odświeżenia i odmalowania lokalu, by przyspieszyć sobie znalezienie nowego najemcy w miejsce tego starego.
Przygotowanie się na negocjacje jest bardzo ważne. Dobra argumentacja to podstawa, bo to właśnie od niej będzie zależało, czy odstąpimy od umowy z takimi warunkami, z jakimi byśmy chcieli…
Jaką ma mieć formę zawarcie porozumienia?
Najlepszą opcją porozumienia odnośnie rozwiązania umowy dotyczącej najmu, jest spisanie go w formie pisemnej oraz podpisanie przez obie strony.
Może to być forma aneksu lub zwykłe oświadczenie. W niektórych wypadkach możemy się także spotkać z inną formą rozwiązania umowy najmu.
Może to być forma:
- ustna,
- dokumentowa,
- a czasami nawet dorozumiana.
Jednak w celu zachowania pewnego dowodu, warto zdecydować się na formę pisemną. W niektórych umowach najmu zawarta jest klauzula o tym, że kiedy dochodzi do jej zmiany, to wymagany jest typ pisemny lub całość będzie nieważna:
Wszelkie zmiany do umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności!
Co zawrzeć w porozumieniu?
Większość z tych rzeczy została już omówiona, jednak zostaną one wspomniane jeszcze raz. Należą do nich:
- Określenie stron porozumienia;
- Oświadczenie podpisane przez obie strony mówiące o zgodnym zakończeniu umowy danego dnia;
- W celu uniknięcia późniejszego uzgadniania terminu możemy zawrzeć dzień oraz godzinę zwrotu lokalu;
- Zawarcie informacji o dodatkowej kwocie wynagrodzenia przeznaczonego dla wynajmującego za umożliwienie przedwczesnego rozwiązania umowy najmu. Warto także dodać sposób zapłaty oraz termin spłaty określonej kwoty;
- Podanie terminu oraz formy spłaty wszelkich zaległości, jakie najemca ma w stosunku do nas lub mediów;
- Określenie przedmiotu najmu i stanu lokalu, w jakim ma ono zostać zwrócone wynajmującemu;
- Zawarcie zapisu umożliwiającego jednej ze stron rozwiązanie umowy najmu zawartej na czas oznaczony.
- Własnoręczny i czytelny podpis strony wypowiadającej stosunek najmu.
Rozwiązanie umowy najmu za porozumieniem stron sprawia, że unikamy wielu problemów. W związku z tym, jeśli jest taka możliwość, to warto z niej skorzystać, aby uniknąć dodatkowych kłopotów.
Podsumowanie
Rozwiązanie umowy, czy jak kto woli: wypowiedzenie umowy najmu za porozumieniem stron nie jest zadaniem prostym, zwłaszcza gdy druga strona umowy nie jest skora do jakichkolwiek kompromisów.
Warto zawsze pamiętać, że:
Umowa najmu (np. lokalu mieszkalnego) zawarta na czas określony może zostać wypowiedziana tylko wtedy, gdy wynajmujący i najemca przewidzieli taką możliwość w warunkach umowy.
Jeżeli takiej możliwości umowa najmu nie przewiduje, to jedynym sposobem jest wtedy rozwiązanie umowy przy porozumieniu stron.
Co więcej: jeśli umowa najmu zawarta została w formie pisemnej, dokumentowej bądź elektronicznej, to jej rozwiązanie za porozumieniem obu stron wymaga zachowania tylko formy dokumentowej i oczywiście zachowania okresu wypowiedzenia.
Ważny jest także art. 672, który mówi jasno, że wynajmujący ma prawo wypowiedzieć umowę bez przestrzegania terminu wypowiedzenia, w przypadku dopuszczenia się zwłoki z zapłatą czynszu, przez co najmniej dwa pełne okresy.
Podstawa prawna:
Warunki dotyczące rozwiązania umowy najmu za porozumieniem stron uregulowane zostały w art. 77 Kodeksu Cywilnego.
Koniecznie przeczytaj:
- Wypowiedzenie umowy najmu lokalu użytkowego [INSTRUKCJA]
- Najemca wyprowadził się i nie zapłacił – jak odzyskać pieniądze?
- Aneks do umowy WZÓR + Omówienie!