Dziedziczenie długu po dziadku przez mojego syna

Forum prawneKategoria: Dziedziczenie długówDziedziczenie długu po dziadku przez mojego syna
Marlena J. zapytał 4 lata temu

Witam.

Chodzi o dziedziczenie długów po dziadku przez mojego syna.

Mam zapytanie odnośnie dziedziczenia długu mojego małoletniego syna. W roku 2018 zmarł mój ojciec, nie utrzymywałam z ojcem kontaktu od wielu lat.

Zrzekłam się praw do spadku na siebie. Teraz przyszło pismo z kancelarii prawnej, że mój małoletni syn dziedziczy długi po dziadku. Syn nawet nie znał dziadka. Czy można jakoś wybrać z tej sytuacji?

Pozdrawiam serdecznie Marlena J.

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj Marleno,

piszesz, że odrzuciłaś spadek po ojcu, więc w tym momencie właściwym krokiem będzie odrzucenie spadku po dziadku w imieniu małoletniego syna.

Niestety, aby móc odrzucić spadek za dziecko, musisz wcześniej uzyskać zgodę sądu opiekuńczego. W tym celu należy złożyć wniosek do Sądu Rejonowego Wydział Rodzinny i Nieletnich właściwy ze względu na Wasze miejsce zamieszkania i wnieść o wyrażenie przez sąd zgody na złożenie w imieniu małoletniego syna oświadczenia o odrzuceniu spadku po zmarłym dziadku, podnosząc, że w skład spadku wchodzą nieuregulowanie, liczne zobowiązania.

Podałaś jednak, że pismo do syna przyszło z kancelarii prawnej, zapewne tej, która zajmuje się windykacją długów zmarłego, dlatego wydaje mi się, że mogłaś uchybić terminowi, w którym należało spadek po dziadku w imieniu syna odrzucić.

Jeśli tak się stało i od dnia kiedy Ty sama odrzuciła spadek po ojcu, minęło ustawowe 6 miesięcy, by złożyć oświadczenie za syna w tym momencie, możesz skorzystać z dwóch możliwości.

Pierwsza, to złożenie wniosku do Sądu o udzielenie zgody na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego wraz z wnioskiem o przywrócenie uchybionego terminu.

Wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletnich dzieci

wniosek-o-odrzucenie-spadku-w-imieniu-maloletnich-dzieci-wzor-pdf-doc

Wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletniego wzór

Wniosek należy argumentować, zgodnie z prawdą, podając, że kiedy sama odrzuciłaś spadek z długami, nie byłaś świadoma, że mogą one obciążyć Twojego małoletniego syna. Dodatkowo należy dodać, że przyjęcie spadku z długami, po dziadku, z którym syna nie miał kontaktu, nie leży w jego interesie.

Druga możliwość, to przygotowania i złożenie w sądzie wykazu inwentarza (spis majątku i długów ojca, który możesz przygotować samodzielnie na urzędowym formularzu i bez ponoszenie żadnych opłat).

Wiedz, że Twój syn, przez Twoją niewiedzę i bezczynność nabył spadek po dziadku z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe jedynie do wysokości czynnej masy spadku. Co oznacza, że odpowiada za zobowiązania dziadka swoim majątkiem prywatnym jedynie do wartości nabytego spadku. Jeśli złożysz wykaz majątku, będziesz miała szansę bronić się przed wierzycielami ojca, mając na papierze zakres odpowiedzialności syna za nieuregulowane zobowiązania nabyte w spadku.

Jednakże ta opcja jest dobra, w sytuacji, kiedy spadek nie przedstawia żadnej wartości. Kiedy w skład spadku wchodzą nieruchomości, nawet te znikomej wartości, od odpowiedzialności za długi jest dużo trudniej uciec, w tym przypadku lepiej spadek po prostu odrzucić.

Koniecznie przeczytaj:

Umorzenie kredytu po śmierci kredytobiorcy

Widelec480 odpowiedział 4 lata temu

Dzień dobry, mam pytanie na temat długu po zmarłym dziadku. Czy mój syn małoletni odziedziczy dług w wysokości 20 tys. zł. bez inwentarza dobrodziejstwa? Ja jako syn zmarłego odrzuciłem spadek, więc teoretycznie dług przechodzi na mojego syna, ale tylko sam dług bez żadnego spadku. Czy sąd ma prawo wydać wyrok mojemu małoletniemu synowi o spłaceniu długu dziadka?