Egzekucja z nieruchomości i zmarły mąż – współwłaściciel – co zrobi komornik?

Forum prawneKategoria: KomornikEgzekucja z nieruchomości i zmarły mąż – współwłaściciel – co zrobi komornik?
AvatarKinga zapytał 6 miesięcy temu

Witam, dostałam pismo od komornika: zawiadomienie o wszczęciu egzekucji z nieruchomości i wezwanie do zapłaty długu. Mam czas na spłatę 14 dni od doręczenia.

Nieruchomość jest współwłasnością z Mężem, który zmarł, ale tego komornik nie wie, ponieważ nie ma jeszcze podziału spadku, a w księdze wieczystej nieruchomości widnieję jako współwłaściciel.

Czy w takim przypadku komornik może coś zrobić? A ja mam jakieś wyjście, nie chcę uciekać od odpowiedzialności, tylko chce trochę wydłużyć ten czas, zanim mi przyjdzie i wystawi mieszkanie na licytacje czy będzie zbierać przedmioty z domu.

Dodam, że bank gdzie mam wpływy na konto zabiera mi wszystko powyżej kwoty wolnej. Ja sama mam dwójkę małych dzieci. Pismo odebrałam 08.09 br

Dziękuję za pomoc.

2 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 6 miesięcy temu

Witam,

w tym przypadku postępowanie egzekucyjne z nieruchomości jest możliwe, jednak będzie dotyczyć jedynie przysługującej Pani połowy oraz części, która Pani przypada w związku z nabyciem spadku po mężu.

Sam podział spadku nie będzie miał tu znaczenia, bowiem trudno przyjąć, że takowy rzeczywiście nastąpi. Dziedziczy Pani w zbiegu z dziećmi, dlatego z połowy po mężu komornik będzie mógł zająć i zlicytować określoną w postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku część (ewentualnie w oświadczeniu o przyjęciu nabycia spadku złożonym przed notariuszem).

Będzie to dokładanie ⅓ połowy.

Zatem, jak Pani widzi, komornika nic nie hamuje w prowadzeniu dalszego postępowania egzekucyjnego, tym razem rozszerzonego o nieruchomość.

Jeśli chce Pani zatrzymać egzekucję z domu i ograniczyć wzrost dodatkowych kosztów, należy porozumieć się z wierzycielem. Uważam bowiem, że tylko ugoda i wniosek wierzyciela o zawieszenie postępowania egzekucyjnego z nieruchomości zatrzyma komornika.

To, co mogę dodać od siebie, to mało prawdopodobne, by znalazł się nabywca, który zechce kupić udział w zamieszkałym przez rodzinę z dziećmi domu. Jednak jeśli nie dojdzie Pani do ugody z wierzycielem dług wzrośnie o dodatkowe koszty – z postępowaniem egzekucyjnym z nieruchomości wiążą się m.in. koszty wyceny.

Proszę więc próbować rozmawiać z wierzycielem, proponując jeszcze wyższe spłaty. Ewentualnie może Pani spróbować złożyć wniosek do sądu o zawieszenie egzekucji z nieruchomości, powołując się m.in. na zasady współżycia społecznego oraz okoliczność, że egzekucja jest skuteczna (komornik zajmuje inne składniki majątku).

Nie wiem jednak, czy wniosek odniesie skutek, gdyż nie znam szczegółów m.in. wysokości długu i wysokości miesięcznych spłat.

Życzę jednak powodzenia i trzymam kciuki za korzystne rozwiązanie sprawy.

AvatarKinga odpowiedział 6 miesięcy temu

Wysłałam pismo do wierzyciela i takie same wysłałam do komornika. Mam jeszcze tylko jedno pytanie kiedy komornik przyjdzie ? Bo jutro jest 14 dzień od odbioru listu?

Twoja odpowiedź