Jak domagać się wypłaty zachowku?

Kategoria: RóżneJak domagać się wypłaty zachowku?
T.R. zapytał 5 miesięcy temu

Po śmierci mojego ojca w miesiącu czerwcu 2019 r. złożyłyśmy wniosek o dział spadku i dokonałyśmy (3 siostry) działu spadku na jedną z nas, ponieważ siostra prosiła nas o to, bo mieszka w mieście około 10 km i nie będzie się miała gdzie zatrzymać, jak przyjedzie na grób rodziców. W maju tego roku sprzedała tę nieruchomość i nie myśli nam nic wypłacić. Czy w takiej sytuacji możemy się ubiegać o jakaś część kwoty pochodzącej ze sprzedaży mieszkania, które otrzymała w spadku? Czy ze sprzedaż tej nieruchomości musi uiścić podatek? Dom był kupiony przez ojca w 2008 r.

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 5 miesięcy temu

Witam serdecznie,

niestety podałaś zbyt mało informacji w kwestii, jak został dokładnie przeprowadzony dział spadku, bym mogła rzetelnie odpowiedzieć na Twoje pytanie.

Niemniej jednak mogę napisać, że jeśli zrzekłaś się przysługującego Ci udziału w spadku na rzecz siostry, dziś nie możesz domagać się od niej zapłaty części kwoty, którą otrzymała ze sprzedaży domu po ojcu. Możesz jednak takiej kwoty zażądać, stawiając siostrze jakby ultimatum.

Powołaj się na błąd, w który Cię wprowadziła, a dokładnie: że zachowa dom po ojcu. Możesz poinformować siostrę, że gdybyś wiedziała, że dom zostanie sprzedany, nie oddałabyś jej swojego udziału. Dodatkowo możesz zarzucić siostrze podstęp.

Muszę Ci wyjaśnić, że:

  • podstęp
  • groźba
  • mylne wyobrażenie
  • błąd

mogą stanowić podstawę uchylenia się od skutków prawnych zawartej umowy o dział spadku. Umowę tę można unieważnić na drodze postępowania sądowego.

Dlatego jeśli nie uda Ci się dojść z siostrą do ugody i uzyskać pewnej kwoty ze sprzedaży domu, będziesz mogła złożyć stosowanym pozew do sądu, wnosząc o unieważnienie darowizny. Mam jednak nadzieje, że spadek po rodzicach nie poróżni Waszej rodziny.

Życzę powodzenia!

Maria odpowiedział 5 miesięcy temu

Witam.

Dziękuję serdecznie za udzieloną informację.Jutro idę do Wydziału Ksiąg wieczystych po wypis z aktu notarialnego. Myślałam, że mogę siostrze wierzyć. Sprawdza się powiedzenie, że z rodziną wychodzi się dobrze, ale na zdjęciu. Trzeba tylko stać w środku, bo wytną. Po otrzymaniu w|w dokumentu skontaktuję się z Panią.

Przepraszam za nieładne pismo – 70 lat życia robi swoje.

Twoja odpowiedź