Jak napisać Odpowiedź na pozew o uchylenie alimentów?

Forum prawneKategoria: AlimentyJak napisać Odpowiedź na pozew o uchylenie alimentów?
Angelika zapytał 11 miesięcy temu

Potrzebuje napisać do sądu odpowiedź na pozew o uchylenie alimentów. Córka od ojca dostała z sądu dokument o ustaniu alimentów, ojciec chce ją pozbawić prawa do alimentów, córka wyprowadziła się z domu niedawno, jednak nie pracuje, mieszka z chłopakiem i jest na jego utrzymaniu.

Córka wyprowadziła się z domu po ukończeniu szkoły, dokładam się jej do czynszu za mieszkanie w którym mieszka, ostatnio dałam jej na okulary, bo drogie były a ona by sama nie była w stanie ich kupić, córka nie ma pieniędzy w ogóle, chyba że ja jej coś dam.

Proszę o poradę prawną jak napisać odpowiedź na pozew o wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego i jeszcze jedno pytanie: czy odpowiedź na pozew o zniesienie alimentów napisać powinna córka, czy ja? córka jest pełnoletnia.

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 11 miesięcy temu

Witam serdecznie,

córka jest osobą pełnoletnią, dlatego to ona otrzymała odpis pozwu, zobowiązanie do złożenia odpowiedzi na pozew oraz wezwanie na sprawę o wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego.

Z uwagi na powyższe, Pani nie może brać czynnego udziału w sprawie, ani reprezentować córki, chyba że otrzyma od niej pełnomocnictwo.

W tym miejscu zaznaczę, że dość często spotykałam się z sytuacjami, kiedy w sprawach alimentacyjnych dorosłe dzieci reprezentują rodzice. Tutaj należy sporządzić pełnomocnictwo w sprawie o alimenty, którego wzór pobierzesz poniżej:

Wzor-pelnomocnictwa-o-alimenty-dla-pelnoletniego-dziecka-pdf-doc

Wzór pełnomocnictwa o alimenty dla pełnoletniego dziecka

Dlatego, tak jak napisałam, jeśli córka udzieli Pani pełnomocnictwa na piśmie, będzie Pani mogła w jej imieniu przygotować odpowiedź na pozew o zniesienie obowiązku alimentacyjnego i reprezentować ją na sprawie. Należy jednak pamiętać, by w pierwszej korespondencji kierowanej do sądu załączyć przedmiotowe pełnomocnictwo. Wzór odpowiedzi na pozew o uchylenie alimentów pobierzesz poniżej:

Odpowiedź na pozew o uchylenie alimentów wzór

odpowiedz-na-pozew-o-uchylenie-alimentow-wzor

Odpowiedź na pozew o uchylenie alimentów wzór

Odnośnie samej odpowiedzi na pozew, to należy starać się wykazać, że nie została spełniona przesłanka do wygaśnięcia alimentów w postaci usamodzielnienia się dorosłego dziecka. Musi Pani starać się wyjaśnić, że pomimo iż córka zakończyła naukę, to nie uzyskała samodzielności finansowej i nie jest to jej wina.

Należy starać się przekonać sąd, że córka dołożyła należytej staranności w poszukiwaniu zatrudnienia – zarejestrowała się w PUP, złożyła szereg aplikacji w różnych firmach, przeszukuje internet i chodzi na rozmowy kwalifikacyjne, a mimo to nadal jest bez pracy.

Na koniec można zaznaczyć, że córka jest na Pani utrzymaniu, a koszty związane z wynajęciem mieszkania ponosi jej chłopak.

Co ważne, nie można być gołosłownym. Na poparcie podnoszonych okoliczności warto wskazać dowody. Mogą to być zeznania świadków, którzy mają wiedzę na temat sytuacji majątkowo-bytowej córki lub dowody świadczące o tym, że dążyła ona do usamodzielnienia, jednak nie ze swojej winy nadal jest osobą bezrobotną.

Dodam, że znaczenie może mieć również kondycja zdrowotna córki lub inne problemy, jeśli występują, w wyjątkowych bowiem sytuacjach obowiązek alimentacyjny może nigdy nie ustać.

Twoja odpowiedź

7 + 6 =