Wzór pełnomocnictwa o alimenty dla pełnoletniego dziecka

Forum prawneKategoria: Wzór pismaWzór pełnomocnictwa o alimenty dla pełnoletniego dziecka
Paulina K. zapytał 3 lata temu

Dzień dobry! Potrzebuję wzór pełnomocnictwa o alimenty dla pełnoletniego dziecka. Złożyłam pozew o alimenty dla pełnoletniego uczącego się dziecka, dziecko międzyczasie skończyło 18 lat i jest pełnoletnie. Chcę napisać pełnomocnictwo dla dziecka, aby to ja reprezentowała je w sądzie.

Dziecko nie ma chęci być na sprawie o alimenty, bo ma kiepskie stosunki z ojcem. Czy mogę reprezentować swoje dziecko jeśli spiszemy pełnomocnictwo? ja to napisać mniej więcej?

6 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Dzień dobry,

należy Pani do najbliższej rodziny powoda, czyli pełnoletniego już syna, dlatego nie ma żadnych problemów, by móc go reprezentować przed Sądem Rodzinnym w sprawie o alimenty.

Syn może udzielić Pani pełnomocnictwa na piśmie lub ustnie do protokołu w czasie rozprawy. Podaje Pani jednak, że nie chce on uczestniczyć w sprawie, należy więc przygotować pełnomocnictwo pisemne i złożyć je w sądzie najpóźniej na rozprawie.

W treści pełnomocnictwa procesowego dla osoby najbliższej zawrzeć należy takie informacje, jak:

  • dane mocodawcy/powoda – imię, nazwisko syna, adres
  • dane pełnomocnika – imię, nazwisko, adres, numer PESEL
  • stopień pokrewieństwa
  • dane Sądu, przed którym toczy się sprawa
  • sygnatura akt sprawy
  • własnoręczny podpis mocodawcy.

Sama treść pełnomocnictwa zawierać powinna stosowne oświadczenie dziecka, gotowy do wypełnienia wzór pobrać możesz poniżej:

Wzór pełnomocnictwa o alimenty dla pełnoletniego dziecka

Wzor-pelnomocnictwa-o-alimenty-dla-pelnoletniego-dziecka-pdf-doc

Wzór pełnomocnictwa o alimenty dla pełnoletniego dziecka

Pod tak spisanym oświadczeniem, bezwzględnie znaleźć się musi własnoręczny podpis syna. Pani natomiast nie podpisuje pełnomocnictwa. Oryginał pełnomocnictwa należy złożyć w sądzie w czasie rozprawy lub wcześniej, jeśli w sprawie wykonywane są jakieś czynności.

Iza odpowiedział 3 lata temu

Piszę w kwestii: Alimenty pełnoletnie dziecko pełnomocnictwo. Mam dwoje dzieci, chcę złożyć pozew o alimenty, jedno dziecko jest już pełnoletnie, a drugie jeszcze nie. Czy muszę składać dwa oddzielne pozwy, czy jeden na dwoje dzieci (na dziecko pełnoletnie i niepełnoletnie)?

Chcę reprezentować pełnoletnie dziecko, czy to musi być pełnomocnictwo notarialne? czy zwykłe sporządzone przeze mnie i dziecko? czy takie pełnomocnictwo składam już razem z pozwem o alimenty, czy dopiero przedkładam je sędzinie na rozprawie o alimenty?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Jeśli dziecko jest pełnoletnie, to samo wnosi pozew do sądu, samo, czyli w swoim imieniu. Rodzic jak wiadomo jest przedstawicielem ustawowym, ale tylko do momentu, kiedy dziecko ukończy 18 lat. Jeśli jedno dziecko jest niepełnoletnie, a drugie pełnoletnie, to wnosisz więc dwa pozwy. Co ważne, można wnosić o połączenie obu spraw w jedną.

Formalnie jednak będą to dwie osobne sprawy!

Jeśli pełnoletnie dziecko natomiast chce, abyś go reprezentowała, to wraz z pozwem o alimenty, powinno jako załącznik do pozwu dołączyć pełnomocnictwo dla rodzica, pełnomocnictwo należy dołączyć w dwóch egzemplarzach, jeden dla sądu, a drugi dla pozwanego.

Gotowy wzór pełnomocnictwa o alimenty dla pełnoletniego dziecka możesz pobrać poniżej:

Paulina K. odpowiedział 3 lata temu

Pobrałam wzór pełnomocnictwa – dziękuję za szybką pomoc, pozdrawiam. Paulina K.

Wella odpowiedział 3 lata temu

Czyli co, to nie może być pełnomocnictwo ogólne? tylko musi to być pełnomocnictwo szczególne w sprawie o alimenty? jestem w podobnej sytuacji, za dwa miesiące odbędzie się pierwsza sprawa, córka nie chce już teraz być na rozprawie, stąd szukam informacji jak to rozegrać, i chyba znalazłam odpowiedź, dostarczymy do sądu pełnomocnictwo od córki bym mogła ja za nią uczestniczyć w sprawie o alimenty. Pozdrawiam!

Dominika C. odpowiedział 3 lata temu

Witam, ja także potrzebuję pełnomocnictwo w sprawie o alimenty, oboje dzieci nie chce uczestniczyć w rozprawach sądowych, jedno dziecko ma 19 lat a drugie 22 lata więc nawet nie mają ochoty uczestniczyć w rozprawach. Dzieci są na tyle duże że same się sobą zaopiekują, a ja, jak będzie potrzeba będę jeździć na rozprawy. Ojciec dziecka zawarł ze mną kiedyś ugodę alimentacyjną, ale nie wywiązuje się z alimentów w ogóle, na początku tylko płacił je. Jak widzicie