Jak napisać odpowiedź na zawezwanie do próby ugodowej?

Kategoria: Wzór pismaJak napisać odpowiedź na zawezwanie do próby ugodowej?
Czynicz zapytał 2 miesiące temu

Proszę o poradę prawną. Jak napisać odpowiedź na zawezwanie do próby ugodowej? Dostałem z sądu pismo: Zawezwanie do próby ugodowej, chodzi o pewną sprawę z tamtego roku. Miałem coś wykonać, dostałem zaliczkę, zamawiający utrudniał wykonanie usługi, koszty wykonania usługi rosły, nie były wpłacane kolejne transze itd. Zleceniodawca chce teraz zrezygnować z usługi.

Z tego co czytam termin na odpowiedź na zawezwanie do próby ugodowej to 7 dni, tylko jak napisać odpowiedź? nie zgadzam się z kwotą jakiej żąda ode mnie zleceniodawca, bo sam poniosłem koszty częściowego wykonania usługi.

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 miesiące temu

Witam serdecznie,

na wstępie pragnę wyjaśnić, że zawezwanie do próby ugodowej jest o wiele korzystniejszym dla dłużnika wyjściem, niż wdanie się w spór sądowy, przede wszystkim pod względem finansowym (znacznie niższe koszty postępowania sądowego). Poniżej pobierzesz gotowy do wypełnienia wzór odpowiedzi na zawezwanie do próby ugodowej:

Odpowiedź na zawezwanie do próby ugodowej wzór

Dlatego jeśli roszczenie wierzyciela faktycznie istnieje, warto podjąć się próby ugodowego rozwiązania sporu, uznać roszczenie i ustalić termin spłaty.

Przenosząc powyższe na grunt Twojej sprawy, można napisać, że jeśli uznajesz roszczenie jedynie w pewnym zakresie – w odpowiedzi na zawezwanie do próby ugodowej należy podnieść o jaką kwotę chodzi.

prawnik

Nazywam się Katarzyna Janas-Bajson i udzielam najtańszych porad prawnych w Polsce

PROMOCJA TYLKO DZIŚ!

119 zł na 35 zł

Następnie należy opisać, dlaczego pozostała część roszczenia jest Twoim zdaniem nienależna. Warto podać argumenty tak, by przekonały drugą stronę postępowania. W piśmie przedstawiaj swoje racje, dokonuj wyliczeń poniesionych kosztów i strat oraz podnoś argumenty zaprzeczające okolicznościom wskazanym przez wierzyciela.
Następnie odnieś się do samej możliwości rozliczenia.

Zaproponuj kwotę, którą jesteś w stanie rozliczyć, by zamknąć sprawę, oraz wskaż w jakim terminie możesz dokonać płatności. Jeśli wiesz, że kwota ta jest ponad Twoje możliwości finansowe, zaproponuj płatność ratalną.

Przygotowując odpowiedź na zawezwanie do próby ugodowej, pamiętaj, że jeśli do ugody nie dojdzie, kontrahent złoży pozew do sądu. Staraj się więc zawrzeć ugodę co do kwoty, która Twoim zdaniem jest „właściwa”.

Twoja odpowiedź