Jak napisać pismo do komornika o stanie zadłużenia?

Kategoria: Wzór pismaJak napisać pismo do komornika o stanie zadłużenia?
Danuta D. zapytał 9 miesięcy temu

Dzień dobry, jak napisać pismo do komornika o stanie zadłużenia? komornik ściąga mi z konta pieniądze od kilku lat, totalnie nie mam pojęcia, ile już ściągnął i ile jeszcze jest do ściągnięcia. Komornik w ogóle nie kontaktuje się ze mną, nie informuje, po prostu zabiera mi pieniądze z konta 3 lub 4 lata, nie pamiętam dokładnie.

Czy mogę prosić o wzór pisma do komornika o stanie zadłużenia? wydaje mi się, że dług spłaciłam już dawno temu, komornik co miesiąc pobiera mi z konta 700-800 zł w zależności od dochodu. Proszę o pomoc.

6 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 9 miesięcy temu

To absurdalne, że nie otrzymujesz od komornika żadnej informacji przez tyle lat ściągania długu, jak najszybciej (osobiście lub listem poleconym) złóż w sekretariacie komornika pismo o stan zadłużenia, powinnaś otrzymać wtedy zestawienie wszystkich wpłat, jakie komornik ściągnął z Twojego konta.

Oprócz tego powinnaś poznać sumę wpłaconej kwoty z rozbiciem na faktyczną spłatę długu i koszty komornicze (bowiem każda wpłata ściągnięta z konta dłużnika dzielona jest przez komornika na kwotę, które idzie bezpośrednio do wierzyciela, oraz na kwotę dla komornika, w postaci kosztów komorniczych).

Ponadto prawo do informacji o stanie zadłużenia u komornika daje Ci Art. 763. Kodeksu postępowania cywilnego:

Obowiązek zawiadamiania strony o dokonanych czynnościach komorniczych

§ 1. Komornik zawiadamia stronę o każdej dokonanej czynności, o której terminie nie była zawiadomiona i przy której nie była obecna, i na jej żądanie udziela wyjaśnień o stanie sprawy.

§ 2. Przepis § 1 stosuje się także do uczestnika postępowania, którego dotyczy czynność komornika.

Poniżej zamieszczam wzór pisma do komornika o stanie zadłużenia:

Wzór pisma do komornika o stan zadłużenia

Pismo pobierz, wydrukuj i wypełnij swoimi danymi, a następnie prześlij lub zanieś osobiście do kancelarii komorniczej. W ciągu 7 – 14 dni powinnaś listem otrzymać odpowiedź od komornika w postaci zestawienia wpłat i saldzie zadłużenia.

Z pewnością nie ma sensu wydzwaniać do komornika, pisać SMS-y czy e-maile, ponieważ takie sprawy załatwia się pisemnymi wnioskami i prośbami. Kontakt z organem egzekucyjnym musi odbywać się drogą formalną, szczególnie własnie jeśli chodzi o kwestie finansowe.

Radzę Ci więc, abyś jak najszybciej wysłała wniosek o stanie zadłużenia u komornika, być może doszło do jakiejś pomyłki i komornik bezzasadnie uszczupla co miesiąc Twoje konto bankowe. Dlatego tę kwestię należy jak najszybciej wyjaśnić.

Dodam jeszcze, że oprócz wglądu do sprawozdań finansowych, masz prawo wglądu do akt komorniczych. Egzekucja komornicza, to sprawa z zakresu postępowania cywilnego, a więc dotyczy jej zasada jawności postępowania na mocy artykułu 13 Kodeksu Postępowania Cywilnego.

Podstawę prawną wglądu do akt komorniczych reguluje też art. 9 KPC., gdzie ustawodawca jasno określił, że strony i uczestnicy postępowania mają prawo do otrzymania akt sprawy do wglądu.

Warto jeszcze wspomnieć, że jako dłużnik możesz odpytać również wierzyciela o stan zadłużenia, służy temu poniższy wniosek:

Wzór pisma do wierzyciela o stan zadłużenia

Jeśli z jakichś powodów (a nie powinno tak się stać), komornik mimo Twojej prośby o rozliczenie egzekucji komorniczej zignoruje Cię, należy złożyć na niego skargę, posługując się poniższym wzorem pisma:

Skarga na czynności komornika

Mam jednak nadzieję, że komornik stanie na wysokości zadania i zgodnie z prawem, szybko dostarczy Ci podsumowanie Twoich wpłat na poczet długu i ogólną kwotę pozostałą do spłaty całkowitej długu.

Jeśli wniosek o udzielenie informacji o aktualnym stanie zaległości zamierzasz wysłać listownie, to poproś na poczcie o list polecony za potwierdzeniem odbioru.

Powodzenia!

Ludwika G. odpowiedział 9 miesięcy temu

Stanęłam przed podobnym problemem, kontakt z komornikiem był bardzo utrudniony, wydzwaniał do niego z 10 razy, za każdym razem asesor komornika mówił, że komornik jest w terenie. Raz poszłam osobiście do kancelarii i udało się trafić na komornika, zdążył mi tylko w biegu oznajmić na korytarzu, żeby złożyła pisemny wniosek, bo on teraz nie mam czasu. Dopiero po takim pisemnym wniosku udało mi się dowiedzieć jaki mam dług u komornika i ile jeszcze pozostało do spłaty. Pozdrawiam wszystkich toczących batalie z komornikami!

Janusz odpowiedział 9 miesięcy temu

Pobrałem z Waszej strony wniosek do komornika o udzielenie informacji o aktualnym stanie zaległości, czy to to samo pismo co “Wzór pisma do komornika o stan zadłużenia” ?pytam, bo być może pobrałem zły formularz? proszę o szybką odpowiedź!

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 9 miesięcy temu

Janusz – to jest to samo pismo.

Bożena odpowiedział 9 miesięcy temu

Jak napisać podanie do komornika o kartę rozliczeniową i ksero wyroku? Proszę podać mi druk. Bo potrzebuje do sprawy i do przesychania na policji. Byłam u komornika, ale każą mi napisać podanie, ale nie wiem jak, jest mi ciężko. Może pani mi pomóc to napisać, bo mam trudności w napisaniu? Może niech mi pani napisze i wyśle na e-maila, bo trudności mam.

klesz odpowiedział 6 miesięcy temu

Jak poprawnie napisać pismo do komornika aby udzielił mi informacji o stanie zadłużenia? Chciałbym dowiedzieć się o kwotę zadłużenia ile już zostało spłacone, ile jest jeszcze do spłaty, czy jeśli Komornik wziął sobie na poczet zaległości kwotę z rozliczenia rocznego – czy mogę dostać takie pismo, ze kwota jest zablokowana, czy pisma do komornika tylko można tradycyjną pocztą wysyłać, czy można też mejlowo załatwiać sprawę z Komornikiem?

Twoja odpowiedź