Wzór pisma do komornika o stan zadłużenia [POBIERZ]

Dzień dobry, potrzebuję wzór pisma do komornika o stan zadłużenia. Spłacam swój dług komorniczy już jakiś czas i chyba już wszystko spłaciłam, niestety komornik nie informuje mnie, ile pozostało mi do spłaty.

Pomyślałam, że sprawę powinien załatwić wniosek do komornika o udzielenie informacji o aktualnym stanie zaległości. Czy mogłaby Pani takie pismo udostępnić do pobrania?

Tzn. dzwoniłam raz do komornika, aby mi powiedział ile jeszcze mam do spłaty, ale powiedział, że takich informacji nie udziela przez telefon i żeby wysłać do niego oficjalne pismo w tej sprawie.

Egzekucja komornicza toczy się za niespłacone w przeszłości pożyczki i chwilówki, dług spłacam już kilka lat i chyba wszystko powinno już być spłacone, jednak komornik cały czas zajmuje mi wynagrodzenie i końca spłacania nie widać…

Będę wdzięczna, jeśli zamieści Pani pismo do komornika o udzielenie informacji o stanie egzekucji, abym mogła zweryfikować ile jeszcze mam do spłaty, z góry bardzo dziękuję za pomoc! Aneta K.


Wzór pisma do komornika o stan zadłużenia

Na początek szybka instrukcja:

jak-sprawdzic-stan-zadluzenia-u-komornika

Wielokrotnie sprawdzony wzór pisma do komornika o stanie zadłużenia zamieszczam poniżej. Natomiast prawo do uzyskania informacji na temat zadłużenia i stanu postępowania egzekucyjnego masz Ty jako dłużnik oraz wierzyciel. W przypadku dłużnika należy powołać się na art. 763 Kodeks postępowania cywilnego [Dz.U.2019.0.1460], który jasno mówi:

§ 1. Komornik zawiadamia stronę o każdej dokonanej czynności, o której terminie nie była zawiadomiona i przy której nie była obecna, i na jej żądanie udziela wyjaśnień o stanie sprawy.

Jak widzisz, informowanie dłużnika, jak i wierzyciela na ich żądanie, jest obowiązkiem organu egzekucyjnego. W piśmie do komornika możesz poprosić o kwoty, jakie komornik od Ciebie ściągnął na rzecz poszczególnych wierzycieli.

Możesz także poprosić komornika w piśmie, aby wyliczył wszystkie koszty komornicze, jakie do tej pory poniosłaś. Dodam jeszcze, że komornik posługuje się specjalnym systemem księgowania wpłat od dłużników i za pomocą kilku kliknięć jest w stanie taki raport dłużnikowi wygenerować.

Pismo do komornika o stanie zadłużenia wzór

Udzielenie-informacji-o-wpłatach-i-stanie-zadłużenia-dłużnika

Udzielenie informacji o wpłatach i stanie zadłużenia dłużnika

Powyższe pismo należy pobrać, wydrukować, a następnie dostarczyć komornikowi osobiście lub wysłać listem poleconym na adres kancelarii komorniczej.

Wydzwanianie do komornika, wysyłanie e-maili czy SMS-ów nie przyniesie żadnych skutków, z organem egzekucyjnym porozumiewać należy się oficjalnie za pomocą prawidłowo sporządzonych pism. Szczególnie jeśli chodzi o wniosek o udzielenie informacji o aktualnym stanie zaległości, ten sporządza się zawsze w formie pisemnej.

Mam nadzieję, że wiesz już jak sprawdzić stan zadłużenia u komornika. Nie jest to trudny proces, a wręcz bardzo łatwy.

Dodatkowe wskazówki

  1. Powyższe pismo należy wysłać do komornika, który prowadzi postępowanie egzekucyjne.
  2. Pismo należy własnoręcznie podpisać i wysłać listem poleconym na adres kancelarii komorniczej.
  3. Informacja udzielana przez komornika jest całkowicie bezpłatna, nie poniesiesz żadnych opłat komorniczych.

Czy warto pytać komornika o stan zadłużenia?

Oczywiście, że warto, a nawet trzeba! Niejednokrotnie spotkałam się z przypadkiem, gdzie mimo spłaty długu u komornika, dłużnik wciąż miał potrącane wynagrodzenie czy obciążane konto bankowe, ponieważ z jakichś przyczyn list o zakończeniu postępowania egzekucyjnego nie dotarł do pracodawcy czy banku.

Jako dłużnik musisz być świadoma, ile komornik ściągnął z Ciebie pieniędzy, ile jeszcze ma do ściągnięcia i jakie koszty komornicze w związku z egzekucją długu poniosłaś. Trzeba monitorować i pilnować każdej złotówki, którą komornik od Ciebie ściąga, bo zdarzają się najróżniejsze pomyłki…

Wgląd w akta komornicze

Mało tego! jako strona postępowania egzekucyjnego masz prawo wglądu do akt komorniczych, na podstawie których komornik prowadzi postępowanie egzekucyjne wobec Ciebie.

Każdy komornik, prowadzący egzekucję komorniczą posiada osobną dla każdej sprawy kartotekę, w której gromadzi wszelkie dokumenty z nią związane. Jeśli więc masz jakieś wątpliwości dotyczące zasadności prowadzonej egzekucji, śmiało możesz poprosić komornika o wygląd do akt komorniczych, w tym celu należy złożyć u komornika poniższy wniosek:

Wniosek o wgląd do akt komorniczych – wzór

Co jeśli komornik mnie ignoruje?

Jeśli pismo do komornika o stan zadłużenia nie przyniosło żadnych efektów i nie otrzymałaś od komornika żadnych zestawień wpłat na poczet Twojego długu, to masz prawo złożyć na komornika skargę.

Skargę na komornika składa się na piśmie i należy dostarczyć ją komornikowi, który nie wywiązał się ze swoich obowiązków lub dopuścił się w naszej ocenie złamania prawa.

Skargę na komornika należy złożyć pisemnie, np. wysyłając je listem poleconym i służy do tego poniższy wzór pisma:

Skarga na czynności komornika

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Mam jednak nadzieję, że komornik będzie trzymał się procedur, jakie go obowiązują i szybko dostarczy Ci bilans wpłat, których dokonałaś na poczet spłaty zadłużenia. Jeśli natomiast okazałoby się, że komornik ściągnął z Ciebie zbyt dużo pieniędzy, możesz zażądać od komornika zwrotu tych pieniędzy <- a dokonasz tego w ten sposób.

Na koniec dodam jeszcze tylko, że jako dłużnik, masz prawo złożyć pismo do wierzyciela o aktualnym stanie zadłużenia, wzór pisma do wierzyciela o stan zadłużenia zamieszczam poniżej:

Wzór pisma do wierzyciela o stan zadłużenia

Wzor-pisma-do-wierzyciela-o-stan-zadluzenia-pdf-doc

Wniosek do wierzyciela o stan zadłużenia

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze