Jak napisać pismo do komornika o zmniejszenie zajęcia pensji

Kategoria: KomornikJak napisać pismo do komornika o zmniejszenie zajęcia pensji
Użytkownik zapytał 2 lata temu

Dzień dobry,

jak napisać pismo do komornika o zmniejszenie zajęcia pensji? komornik zajmuje moje wynagrodzenie, przez co nie mam wystarczających środków do życia.

Nie mam z czego płacić bieżących rachunków, niedługo zacznę zalegać z bieżącymi rachunkami, więc nie dość, że mam długi, które egzekwuje na mnie komornik, to jeszcze powstaną inne długi przez niepłacenie bieżących rachunków na czas!

Odnoszę też wrażenie, że duża część pieniędzy, które komornik zajmuje mi z pensji, idzie na pokrycie kosztów komorniczych.

Czy w związku z tym, że brakuje mi środków na życie, obniżenie wysokości zajęcia komorniczego wynagrodzenia będzie możliwe? można złożyć pismo do komornika z taką prośbą?

Imię:
Juliusz
3 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Witaj Juliusz,

zatem z Twojej wypowiedzi wynika, że jesteś dłużnikiem, wobec którego toczy się postępowanie egzekucyjne, w trakcie którego komornik zajął Twoje wynagrodzenie, przez co nie starcza Ci pieniędzy na życie i chciałbyś złożyć u komornika wniosek o zmniejszenie potrąceń komorniczych.

Rzeczywiście, koszty komornicze, jakie dochodzą w trakcie postępowania egzekucyjnego, znacznie powiększają saldo ogólnego zadłużenia dłużnika i naprawdę nie opłaca się spłacać długów przez komornika.

To, co musisz wiedzieć, to fakt, że gospodarzem toczącej się wobec Ciebie egzekucji komorniczej jest wierzyciel i to wierzyciel ma pełną władzę nad tym, co się dzieje w obrębie zainicjowanego przez niego postępowania egzekucyjnego.

Dlatego pismo do komornika o zmniejszenie zajęcia pensji nie pomoże na 100%, komornik to pismo najzwyczajniej w świecie zignoruje, więc wniosek do komornika o zmniejszenie egzekucji całkowicie odpuść.

To, co możesz jednak zrobić, to nawiązanie kontaktu z wierzycielem. W Twoim przypadku zasadne będzie skierowanie do wierzyciela wniosku o zawarcie ugody, co ważne, w umowie ugody musi pojawić się zapis, który będzie nakazywał wierzycielowi umorzenie lub zawieszenie egzekucji komorniczej na czas spłaty długu przez Ciebie.

Mamy akurat przygotowany wzór takiej ugody między dłużnikiem a wierzycielem:

Oczywiście komornik na wniosek wierzyciela zmuszony będzie postępowanie zawiesić.
Wtedy spłata długu, który masz u wierzyciela, przebiegać będzie bezpośrednio na konto wierzyciela, a nie już na konto komornika – będziesz spłacać długi z pominięciem komornika.

To, co będzie w tym zadaniu najtrudniejsze, to przekonanie wierzyciela, aby egzekucję wstrzymał, godząc się na ugodę i dobrowolną z Twojej strony spłatę zadłużenia. Przemyśl, jaką kwotę co miesiąc mógłbyś wpłacać na konto wierzyciela i przedstaw ugodę gospodarzowi postępowania egzekucyjnego, czyli wierzycielowi.

Trzymam kciuki.

Oleńka odpowiedział 2 lata temu

Ja także poszukuję wzór pisma do komornika o zmniejszenie zajęcia wynagrodzenia, czytałam na forum, że można prosić komornika o coś takiego… można wtedy z komornikiem podpisać ugodę, dzięki której dłużnik spłaca dług bezpośrednio do komornika, dobrowolnie. Ktoś coś wie, gdzie znajdę taki wzór pisma?

Wioletta odpowiedział 5 miesięcy temu

Witam, 
Jak można napisać do komornika w sprawie alimentów. Komornik zajął wynagrodzenie i pobiera 60%z pensji, nie zostaje mi praktycznie nic na życie bo mam kredyty i opłaty stałe. Jak mogę napisać odwołanie żeby zabierał mi mniejsze pieniądze.
Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Twoja odpowiedź