Jak napisać pismo do Orange o usunięcie słupa telefonicznego?

Forum prawneKategoria: Wzór pismaJak napisać pismo do Orange o usunięcie słupa telefonicznego?
Kaleo zapytał 3 lata temu

Usunięcie słupów TP z działki. Czy mogę żądać od Orange, aby usunęli kilka słupów stojących na działkach, których jestem właścicielką? słupy bardzo utrudniają korzystanie w pełni z działki. I tak naprawdę kabel, który po nich idzie – prowadzi do działek, których nikt nie zamieszkuje.

Nie mam też żadnej korzyści z tego, że musimy omijać słupy podczas wykonywanych prac. Jak napisać pismo do Orange o usunięcie słupa telefonicznego? oczywiście chodzi też o usunięcie kabla telefonicznego Orange. Proszę o szybką poradę i (jeśli to możliwe) wzór pisma o usunięcie słupa telefonicznego z mojej działki.

4 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Pismo do Orange o usunięcie słupa telefonicznego musi spełniać formalne wymagania, aby Orange mogło odnieść się do treści wniosku i ewentualnie wykonać Twoją wolę, usuwając słup z działki. Aby ułatwić Ci sporządzenie takiego pisma, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór pisma do Orange o usunięcie słupa telefonicznego który pobierzesz poniżej:

pismo-do-orange-o-usuniecie-slupa-telefonicznego-wzor-pdf-doc

Pismo do Orange o usunięcie słupa telefonicznego wzór

Operator telefoniczny może zainstalować na prywatnej działce słup telefoniczny:

  • za zgodą właściciela gruntu,
  • na mocy zasądzonej kiedyś służebności przesyłu.

Jeśli jednak żaden z tych warunków nie został spełniony, można domagać się usunięcia z działki słupa telefonicznego. Można też dochodzić odszkodowania w formie rekompensaty za bezumowne korzystanie z działki. Jakiej kwoty można dochodzić? powinna to być wielokrotność miesięcznego wynagrodzenia za dzierżawę terenu.

Jeśli więc słup telefoniczny znajduje się na działce 5 lat (60 miesięcy), to mnożymy miesięczną kwotę dzierżawy naszego terenu x 60 i takiej kwoty dochodzimy.

Kto jest odpowiedzialny za usunięcie słupa telefonicznego z działki? urządzenie przesyłowe, jakim jest słup oraz linie napowietrzne należą do majątku firmy telekomunikacyjnej i to właśnie przedsiębiorstwo telekomunikacyjne odpowiedzialne jest za usunięcie słupa, oraz linii napowietrznych.

Zatem pismo do Orange o usunięcie słupa telefonicznego jest formalnym wezwaniem firmy do usunięcia słupa z działki na jej koszt. Po stronie właściciela gruntu stoi prawo, które nakazuje (w tym przypadku) firmie Orange usunięcie obiektu i pokrycie wszelkich kosztów z tym związanych.

Przygotowany przez nas wzór pisma zawiera także podstawę prawną zawartą w Kodeksie cywilnym.

Warto przeczytać: Całkowita rezygnacja z telefonu stacjonarnego WZÓR

Teresa B. odpowiedział 3 lata temu

Proszę Państwa, czy ja mogę prosić o wniosek o przesunięcie słupa telefonicznego? sytuacja wygląda tak, że Orange ma służebność przesyłu i słup może stać na naszej działce, problem jednak tkwi w lokalizacji tego słupa na działce. Słup stoi centralnie na środku działki na której chciałby budować się nasz syn, czy w związku z tym mogę prosić Orange o przesunięcie słupa w inne miejsce na działce? gdzieś z boku np.? jak napisać akie pismo do Orange? zależy nam na czasie – prosimy o szybką odpowiedź.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Oczywiście, że możecie wnioskować o przesunięcie słupa w inne miejsca na działce, gdzie nikomu nie będziesz przeszkadzał, poniżej zamieszczam stosowny wzór wniosku:
Wniosek o przesunięcie słupa telefonicznego wzór

wniosek-o-przesuniecie-slupa-telefonicznego-wzor-pdf-doc-word

Wniosek o przesunięcie słupa telefonicznego wzór

Busta odpowiedział 3 lata temu

Dzień dobry,
mamy taki problem, że kupiliśmy działkę od rolnika na której stoi słup telefoniczny, ponoć kiedyś należał do TP SA. ale jak się połączyło TP SA. z Orange, to słup ponoć należy teraz do Orange. Otóż rolnik powiedział nam, że słup można usunąć bo operator nie ma służebności przesyłu, w księdze wieczystej też nic nie ma. Czy mamy rozumieć, że słup uda nam się usunąć łatwo z działki? czy trzeba będzie chodzić po sądach? zależy nam żeby szybko wystartować z budową domu, a słup nam to na razie uniemożliwia. Rolnik zapewnia, że słup da się usunąć, albo przesunąć w inne miejsce na działce (to jest 17 arów, więc jest gdzie ten słup postawić). Moje pytanie jest takie, co jeśli słupa usunąć się nie da? czy będziemy wtedy mogli zwrócić działkę sprzedającemu?