Ile dni od ogłoszenia licytacji nieruchomości ma wierzyciel, aby złożyć wniosek o dokonania ponownej wyceny nieruchomości? Czy każdy wierzyciel musi być listownie zawiadomiony o licytacji nieruchomości? Czy komornik może tylko obwieścić ogłoszenie o licytacji nieruchomości w Sądzie i nie wysyłać listownie powiadomienia do każdego wierzyciela? Jestem wierzycielem i chcę ponownej wyceny nieruchomości, bo obecna wycena jest zaniżona. Pozdrawiam.
Witam serdecznie,
na wstępie pragnę wyjaśnić, że wierzyciel jest stroną postępowania egzekucyjnego.
Powyższe przekłada się na okoliczność, że ma szereg praw i obowiązków. Między innymi wierzyciel może brać czynny udział w postępowaniu – ma prawo składać wnioski i zapytania, zaskarżać postanowienia komornika w tym wycenę nieruchomości, skarżyć czynności komornika i jego zaniechania, a także przeglądać akta sprawy.
Co więcej, wierzyciel powinien zostać poinformowany przez komornika o kolejnych etapach postępowania, w tym licytacji nieruchomości.
Należy jednak pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi normami wyznaczenie terminu licytacji nieruchomości wymaga złożenia wniosku przez wierzyciela, a komornik sądowy nie jest uprawniony do wyznaczenia licytacji z urzędu.
Zatem, aby komornik wyznaczył termin licytacji, wierzyciel musi złożyć odpowiedni wniosek. Natomiast brak przedmiotowego wniosku w ciągu sześciu miesięcy od dnia uprawomocnienia się opisu i oszacowania nieruchomości skutkować będzie umorzeniem z urzędu postępowania egzekucyjnego w zakresie egzekucji z nieruchomości.
Natomiast co do samej wyceny, to wierzyciel ma prawo złożyć zaskarżenie na opis i oszacowanie nieruchomości. Termin na złożenie skargi wynosi dwa tygodnie od zakończenia czynności.
Jednakże zgodnie z art. 951 kpc:
“ Jeżeli w stanie nieruchomości pomiędzy sporządzeniem opisu i oszacowania a terminem licytacyjnym zajdą istotne zmiany, na wniosek wierzyciela lub dłużnika może nastąpić dodatkowy opis i oszacowanie.”
Wzór skargi na opis i oszacowanie nieruchomości pobierzesz poniżej:
Skarga na opis i oszacowanie wzór

Skarga na opis i oszacowanie nieruchomości wzór
W tym przypadku ustawodawca nie wskazał żadnego terminu, zastrzegając jedynie obowiązek zaistnienia odpowiednich przesłanek w postaci zmiany stanu nieruchomości.
Zatem dla podsumowania mogę napisać, że jeśli nie otrzymałeś od komornika informacji o terminie licytacji, to być może nie została ona wyznaczona. Kwestię tę można sprawdzić, wykonując telefon do kancelarii komornika. Jeżeli okaże się, że komornik pominął Cię w toku postępowania, możesz złożyć skargę. Podobnie na wycenę nieruchomość wierzycielowi przysługuje skarga.