Jak napisać wniosek o zabezpieczenie alimentów?

Forum prawneKategoria: AlimentyJak napisać wniosek o zabezpieczenie alimentów?
Ula zapytał 1 rok temu

Nie wiem jak napisać wniosek o zabezpieczenie alimentów, bo zgapiłam się, pisząc pozew i nie wiem co teraz napisać, że odnoszę się do pozwu o wydatki na dzieci. Czy mam napisać, że proszę o zabezpieczenie alimentów od momentu złożenia wniosku do kwoty, jaką napisałam w pozwie o podwyższenie alimentów, bo teraz mam na dziecko po 650 zł, a wnioskuje o 1200 i 900 zł.

4 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witam serdecznie

jeśli w pozwie o podwyższenie alimentów nie został zawarty wniosek o wydanie przez sąd zabezpieczenia, w tym momencie należy złożyć odrębne pismo.

Należy więc przygotować wniosek o udzielenie zabezpieczenia, powołując się na wcześniej złożony pozew.

wniosek-o-zabezpieczenie-alimentow-wzor

Wniosek o zabezpieczenie alimentów wzór

W pierwszej kolejności należy jednak wykonać telefon do sądu celem ustalenia sygnatury akt sprawy, która została nadana po wpłynięciu przedmiotowego pozwu do sądu.

Natomiast co do samego wniosku o udzielenie zabezpieczenia to w jego treści należy napisać, że wnosi Pani o udzielenie zabezpieczenia roszczenia alimentacyjnego w ten sposób, by na czas trwania postępowania od daty złożenia pozwu sąd zasądził od pozwanego na rzecz małoletnich powodów alimenty po 1 200 zł i 900 zł miesięcznie płatne z góry do dnia 10-go każdego miesiąca wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie w wypadku uchybienia terminowi płatności którejkolwiek z rat.

W uzasadnieniu wniosku o zabezpieczenie należy wskazać, że zabezpieczenie jest konieczne celem zaspokojenia niezbędnych potrzeb dzieci. Może Pani krótko odnieść się do ponoszonych wydatków oraz możliwości zarobkowych zobowiązanego bazując na przesłankach z pozwu.

Na koniec dodam, że składając wniosek o zabezpieczenie roszczeń alimentacyjnych, warto wnosić o pełną kwotę żądanych alimentów, bowiem w większości spraw sądy i tak orzekają niższe kwoty, by je ewentualnie podnieść w wyroku kończącym postępowanie. Z uwagi na powyższe należy wnosić, by sąd wydał zabezpieczenia od daty złożenia pozwu do zakończenia postępowania na kwotę na jaką opiewa roszczenie.

Tola odpowiedział 1 rok temu

Ja także będę starać się o zabezpieczenie alimentów na czas rozprawy, niestety tak, jak Pani u góry, zgapiłam się i najpierw złożyłam pozew o rozwód, a dopiero teraz przeczytałam, że jest coś takiego jak zabezpieczenie alimentacyjne.

Magdalena odpowiedział 1 rok temu

Zawsze warto złożyć wniosek o zabezpieczenie alimentów, z tego względu że szczególnie sprawy rozwodowe ciągną się długimi miesiącami a nawet i latami w bardziej skomplikowanych przypadkach. Jeśli matka z dzieckiem zostaje sama (a tak przeważnie jest), to nagle nie ma środków na utrzymanie dziecka i siebie.
Scenariusz najczęstszy, to matka opiekująca się dzieckiem i pracujący ojciec, co jeśli dochodzi do rozwodu? matka z dzieckiem zostaje samotną matką bez źródła utrzymania. Dobrze, jeśli rodzina pomoże matce i dziecku, ale nie zawsze tak jest… nie zawsze jest na kogo liczyć…

O zabezpieczenie alimentów można wnioskować razem z pozwem o rozwód, ale można też o zabezpieczenie wnioskować już po złożeniu pozwu o rozwód.

Anna M. odpowiedział 12 miesięcy temu

Kilka dni temu złożyłam wniosek o zabezpieczenie alimentów czy mogę zrezygnować? W poniedziałek złożyłam wniosek o zabezpieczenie alimentów. Czy mogę wycofać ten wniosek i co muszę zrobić? Czy muszę złożyć pismo, czy wystarczy wizyta w sądzie? Poproszę o poradę. I co w sytuacji kiedy teraz wycofam a co jeżeli po naszych uzgodnieniach mąż nie będzie płacił alimentów? Czy powtórnie mogę składać wniosek?

Twoja odpowiedź

2 + 1 =