Jak napisać wniosek o zniesienie alimentów??

Forum prawneKategoria: AlimentyJak napisać wniosek o zniesienie alimentów??
Marco zapytał 6 miesięcy temu

Dobry wieczór.

Będę składał wniosek o zniesienie alimentów. Syn ma prawie 20 lat. W czerwcu skończył szkołę (zawodówkę- elektromechanik pojazdów samochodowych). Prawdopodobnie podjął pracę 3 zmianową za około 3000 zł brutto.

Niestety z braku kontaktu od 1,5 roku (sporadycznie odpisywanie na SMS-y, nieodbieranie połączeń telefonicznych, itp.) ciężko jest mi stwierdzić czy faktycznie pracuje. Młodszy syn niestety ma prawdopodobnie zabronione udzielanie mi takich informacji.

Alimenty na jedno dziecko mam przyznane 650 zł, nigdy nie miałem problemów z niepłaceniem, każdego miesiąca syn ma pieniądze na koncie. Proszę o informację jaki wniosek mam złożyć, co w nim opisać itd. Dziękuję za odpowiedź.

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 6 miesięcy temu

Witam serdecznie,

podjęcie przez syna zatrudnienia i uzyskanie dochodu w podanej kwocie to przesłanka, która pozwoli Panu zdjąć z siebie obowiązek alimentacji. Pensja w wysokości ponad 2 000 zł na rękę bezsprzecznie pozwala synowi zabezpieczyć wszelkie jego potrzeby.

Z uwagi na powyższe może Pan śmiało złożyć pozew o uchylenie obowiązku alimentacji, uzasadniając go podjęciem przez syna pracy zarobkowej. Wzór pozwu o zniesienie alimentów zamieszczam poniżej:

Pozew o uchylenie alimentów

pozew-o-uchylenie-alimentow-wzor-pdf-doc

Pozew o uchylenie alimentów – wzór

Pozew o wygaśnięcie obowiązku alimentacji kieruje się do Sądu Rodzinnego, powołując się na wcześniejszą sprawę alimentacyjną – należy podać sygnaturę akt. Należy jednak pamiętać, że postępowanie o zniesienie alimentów niesie za sobą obowiązek pokrycia kosztów postępowania. Pierwsze wydatki związane są już z samym wniesieniem pozwu.

Z uwagi na powyższe oraz obowiązek podjęcia próby ugodowego rozwiązania sporu przed wystąpieniem na drogę sądowym przekłada się na okoliczność, że w pierwszej kolejności zasadne będzie podjęcie kontaktu z synem i zaproponowanie mu zawarcia umowy o wygaśnięcie obowiązku alimentacji.

Jestem przekonana, że jeśli porozmawia Pan z synem i wyjaśni mu, że odkąd podjął zatrudnienie pobiera nienależnie alimenty, oraz że planuje Pan złożyć pozew sądowy, będzie on skory zawrzeć przedmiotową umowę, a sprawa sądowa okaże się zbędna.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 6 miesięcy temu

Panie Marku, musiałby podpisać Pan z synem oświadczenie o rezygnacji z alimentów, wzór oświadczenia zamieszczam poniżej:

Oświadczenie o rezygnacji z alimentów wzór

oswiadczenie-o-rezygnacji-z-alimentow-wzor-doc-pdf

Oświadczenie o rezygnacji z alimentów wzór

Twoja odpowiedź

13 + 1 =