Czy mogę napisać oświadczenie o rezygnacji z alimentów? jestem dorosły, pracuję, mieszkam samodzielnie i utrzymuję się z własnych środków. Nie potrzebuję już alimentów do ojca.
Jak napisać pismo o rezygnacji z alimentów? czy w ogóle rezygnacja z alimentów przez dorosłe dziecko jest możliwa? czy to sąd sam z siebie kończy alimenty? i ja nie mam na to wpływu?
Bardzo proszę o pomoc, ewentualnie o jakiś wzór druku o rezygnacji zasądzonych alimentów. Dopuszczam też możliwość, że to może mój ociec, który płaci mi alimenty, sam musi wysłać do sądu wniosek o zaprzestanie płacenia, prosimy o pomoc!
Witam serdecznie,
jeśli pomiędzy Tobą a ojcem nie ma żadnego sporu, to wystarczy porozumienie ustne, w którym informujesz ojca, że w związku z uzyskaniem samodzielności może on zaniechać płatności kolejnych rat alimentacyjnych.
Jeśli ojciec chce ochronić się przed Twoimi ewentualnymi roszczeniami na przyszłość, może zażądać od Ciebie pisemnego oświadczenia w przedmiocie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego, wzór oświadczenia pobierzesz poniżej:
Oświadczenie o rezygnacji z alimentów wzór

W takim oświadczeniu możesz wskazać, że od wybranego miesiąca zwalniasz ojca z obowiązku alimentacyjnego orzeczonego stosownym wyrokiem sądu. Oświadczenie powinno zostać przez Ciebie podpisane i zatwierdzone datą.
Obowiązek alimentacyjny może zostać zniesiony również ugodą alimentacyjną zawartą przez uprawnionego do alimentów i zobowiązanego do alimentacji. Ugoda ta może być krótkim pismem, w którym strony zgodnie oświadczają o wygaśnięciu obowiązku alimentacyjnego. Ugodę podpisują obie strony.
Ugoda alimentacyjna – wzór

Natomiast wniosek o ustalenie przez sąd wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego zobowiązany do alimentacji składa jedynie w sytuacjach spornych.
Sąd natomiast z urzędu nie zajmuje się takimi sprawami. Najczęściej strony dochodzą do porozumienia, ustalając, że uprawniony uzyskał samodzielność, czyli bez skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego.
Warto przeczytać:
Witam, pobrałem właśnie pismo o rezygnacji z alimentów, o to mi chodziło. Dorosły syn chce zrzec się alimentów, które mu płacę co miesiąc, jest to kwota 600 zł. Syn sam sobie radzi i nie chce mnie obciążać alimentami, sam zarabiam niewiele, bo 2400 na rękę.
Syn sam zaproponował zrzeczenie się alimentów, bardzo mi to pomoże i chcielibyśmy obaj, aby takie zakończenie alimentów przeprowadzić na piśmie, by obie strony i ja i on miały czarno na białym, to na co się godzimy. Nie chcemy iść do sądu, bo po co? płacić koszty sądowe i czekać na rozprawę, wynajmować prawników itp, nie potrzebujemy tego. Dogadaliśmy się bez problemu. Pozdrawiam!
Dzień dobry! Jak zrezygnować z alimentów? Jestem po rozwodzie, były mąż płaci mi alimenty, ale chciałabym z nich zrezygnować? Rozwód był za porozumieniem stron. Mąż nadal wysyła mi alimenty na konto, ale nie potrzebuję ich już.
Chciałabym z nich zrezygnować z własnej woli. Czy muszę wysyłać pismo do sądu, czy jeśli nie mam odpisu rozwodowego, muszę najpierw o niego poprosić? Do jakiego sądu mam się udać? Jaki wniosek mam napisać? Proszę o poradę prawną.
Dzień dobry,
już na wstępie pragnę powołać ogólną zasadę, zgodnie z którą w razie rozwodu bez orzekania o winie, obowiązek alimentacyjny między byłymi małżonkami wygasa z upływem 5 lat od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego.
Pani wspomina, że rozwód był orzeczony za porozumieniem stron, czyli sąd odstąpił od orzekania o winie. Powyższe przekłada się na to, że obowiązek alimentacyjny byłego męża wobec Pani może istnieć najwyżej 5 lat od daty uprawomocnienia się wyroku rozwodowego.
Jedynie w wyjątkowych sytuacjach obowiązek ten może zostać przedłużony – przez sąd na wniosek zainteresowanego.
Jednocześnie żaden przepis nie narzuca małżonkowi uprawnionemu do alimentacji wysuwania roszczeń alimentacyjnych – alimenty zostały ustalone przez sąd na Pani wniosek.
Gdyby takiego nie było, sąd nie zajmowałby się tą kwestią. Dlatego, teraz kiedy nastąpiła zmiana okoliczności i jest Pani w stanie samodzielnie się utrzymać, zasadne będzie złożenie oświadczenia o rezygnacji w dalszych alimentów. Takie oświadczenie może zostać przygotowane w wersji papierowej i doręczone eks mężowi przed terminem płatności kolejnej raty alimentacyjnej.
Oświadczenie o rezygnacji z alimentów wzór

Dla „bezpieczeństwa” możecie Państwo również zawrzeć tzw. umowę alimentacyjną, w której zrzeknie się Pani prawa alimentów na przyszłość.
Ugoda alimentacyjna wzór

Umowę podpisują obie strony – Pani i mąż. Dlatego należy ją przygotować w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Można również udać się notariusza, który przygotuje właściwą umowę.
Natomiast zakładanie sprawy sądowej, kiedy chce Pani dobrowolnie zrezygnować z alimentów, uważam za zbędne.