Oświadczenie o rezygnacji z alimentów wzór

Kategoria: AlimentyOświadczenie o rezygnacji z alimentów wzór
Koba Ka. zapytał 8 miesięcy temu

Czy mogę napisać oświadczenie o rezygnacji z alimentów? jestem dorosły, pracuję, mieszkam samodzielnie i utrzymuję się z własnych środków. Nie potrzebuję już alimentów do ojca.

Jak napisać pismo o rezygnacji z alimentów? czy w ogóle rezygnacja z alimentów przez dorosłe dziecko jest możliwa? czy to sąd sam z siebie kończy alimenty? i ja nie mam na to wpływu?

Bardzo proszę o pomoc, ewentualnie o jakiś wzór druku o rezygnacji zasądzonych alimentów. Dopuszczam też możliwość, że to może mój ociec, który płaci mi alimenty, sam musi wysłać do sądu wniosek o zaprzestanie płacenia, prosimy o pomoc!

7 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 8 miesięcy temu

Witam serdecznie,

jeśli pomiędzy Tobą a ojcem nie ma żadnego sporu, to wystarczy porozumienie ustne, w którym informujesz ojca, że w związku z uzyskaniem samodzielności może on zaniechać płatności kolejnych rat alimentacyjnych.

Jeśli ojciec chce ochronić się przed Twoimi ewentualnymi roszczeniami na przyszłość, może zażądać od Ciebie pisemnego oświadczenia w przedmiocie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego, wzór oświadczenia pobierzesz poniżej:

Oświadczenie o rezygnacji z alimentów wzór

oswiadczenie-o-rezygnacji-z-alimentow-wzor-doc-pdf
Oświadczenie o rezygnacji z alimentów wzór

W takim oświadczeniu możesz wskazać, że od wybranego miesiąca zwalniasz ojca z obowiązku alimentacyjnego orzeczonego stosownym wyrokiem sądu. Oświadczenie powinno zostać przez Ciebie podpisane i zatwierdzone datą.

Obowiązek alimentacyjny może zostać zniesiony również ugodą alimentacyjną zawartą przez uprawnionego do alimentów i zobowiązanego do alimentacji. Ugoda ta może być krótkim pismem, w którym strony zgodnie oświadczają o wygaśnięciu obowiązku alimentacyjnego. Ugodę podpisują obie strony.

Ugoda alimentacyjna – wzór

Natomiast wniosek o ustalenie przez sąd wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego zobowiązany do alimentacji składa jedynie w sytuacjach spornych.

Sąd natomiast z urzędu nie zajmuje się takimi sprawami. Najczęściej strony dochodzą do porozumienia, ustalając, że uprawniony uzyskał samodzielność, czyli bez skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego.

Warto przeczytać:

Darek49 odpowiedział 7 miesięcy temu

Witam, pobrałem właśnie pismo o rezygnacji z alimentów, o to mi chodziło. Dorosły syn chce zrzec się alimentów, które mu płacę co miesiąc, jest to kwota 600 zł. Syn sam sobie radzi i nie chce mnie obciążać alimentami, sam zarabiam niewiele, bo 2400 na rękę.

Syn sam zaproponował zrzeczenie się alimentów, bardzo mi to pomoże i chcielibyśmy obaj, aby takie zakończenie alimentów przeprowadzić na piśmie, by obie strony i ja i on miały czarno na białym, to na co się godzimy. Nie chcemy iść do sądu, bo po co? płacić koszty sądowe i czekać na rozprawę, wynajmować prawników itp, nie potrzebujemy tego. Dogadaliśmy się bez problemu. Pozdrawiam!

der44 odpowiedział 6 miesięcy temu

Witam, pobrałem wzór druku o rezygnacji zasądzonych alimentów, dziękuję!

Anna odpowiedział 4 miesiące temu

Dzień dobry! Jak zrezygnować z alimentów? Jestem po rozwodzie, były mąż płaci mi alimenty, ale chciałabym z nich zrezygnować? Rozwód był za porozumieniem stron. Mąż nadal wysyła mi alimenty na konto, ale nie potrzebuję ich już.

Chciałabym z nich zrezygnować z własnej woli. Czy muszę wysyłać pismo do sądu, czy jeśli nie mam odpisu rozwodowego, muszę najpierw o niego poprosić? Do jakiego sądu mam się udać? Jaki wniosek mam napisać? Proszę o poradę prawną.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 miesiące temu

Dzień dobry,

już na wstępie pragnę powołać ogólną zasadę, zgodnie z którą w razie rozwodu bez orzekania o winie, obowiązek alimentacyjny między byłymi małżonkami wygasa z upływem 5 lat od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego.

Pani wspomina, że rozwód był orzeczony za porozumieniem stron, czyli sąd odstąpił od orzekania o winie. Powyższe przekłada się na to, że obowiązek alimentacyjny byłego męża wobec Pani może istnieć najwyżej 5 lat od daty uprawomocnienia się wyroku rozwodowego.

Jedynie w wyjątkowych sytuacjach obowiązek ten może zostać przedłużony – przez sąd na wniosek zainteresowanego.

Jednocześnie żaden przepis nie narzuca małżonkowi uprawnionemu do alimentacji wysuwania roszczeń alimentacyjnych – alimenty zostały ustalone przez sąd na Pani wniosek.

Gdyby takiego nie było, sąd nie zajmowałby się tą kwestią. Dlatego, teraz kiedy nastąpiła zmiana okoliczności i jest Pani w stanie samodzielnie się utrzymać, zasadne będzie złożenie oświadczenia o rezygnacji w dalszych alimentów. Takie oświadczenie może zostać przygotowane w wersji papierowej i doręczone eks mężowi przed terminem płatności kolejnej raty alimentacyjnej.

Oświadczenie o rezygnacji z alimentów wzór

oswiadczenie-o-rezygnacji-z-alimentow-wzor-doc-pdf
Oświadczenie o rezygnacji z alimentów wzór

Dla „bezpieczeństwa” możecie Państwo również zawrzeć tzw. umowę alimentacyjną, w której zrzeknie się Pani prawa alimentów na przyszłość.

Ugoda alimentacyjna wzór

Umowę podpisują obie strony – Pani i mąż. Dlatego należy ją przygotować w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Można również udać się notariusza, który przygotuje właściwą umowę.

Natomiast zakładanie sprawy sądowej, kiedy chce Pani dobrowolnie zrezygnować z alimentów, uważam za zbędne.

Aleksander odpowiedział 3 miesiące temu

Pobrałem wzór rezygnacji z alimentów, mam nadzieję, że córka podpisze dokument i nie będę musiał już na nią łożyć, pozdrawiam!

Szymek odpowiedział 3 miesiące temu

Jak napisać pozew o zakończeniu alimentów? Córka skończyła 24 lata, ogólnie nie mieliśmy kontaktu przestała pobierać zasiłek alimentacyjny w ubiegłym roku po prostu tak bez podania przyczyny zaznaczam, że płaciłem do tej pory regularnie udało mi się z nią skontaktować po roku przez portal społecznościowy podała mi do wiadomości, że jest osobą pełnoletnią, sama się utrzymuje i że z jej strony świadczenia alimentacyjne ustały.i zgadza się na złożenie pozwu do sądu zakończeniu alimentowania.

Twoja odpowiedź