Uchylenie obowiązku alimentacyjnego ugoda – WZÓR

Forum prawneKategoria: AlimentyUchylenie obowiązku alimentacyjnego ugoda – WZÓR
AvatarPatryk zapytał 4 miesiące temu

Witam, chodzi o zrzeczenie się alimentów. Jestem dorosły i zacząłem pracować, nie chcę obciążać ojca alimentami, której do tej pory otrzymuję w kwocie 600 zł miesięcznie.

Usamodzielniłem się i w związku z tym chcę napisać oświadczenie o rezygnacji z alimentów. Nie wiem jak to pismo skonstruować, żeby miało jakąś moc prawną.

Czy w ogóle zrzeczenie się alimentów przez dorosłe dziecko jest możliwe? czy trzeba z tym iść do sądu?

Jestem pewny rezygnacji z alimentów i nie chcę już nic od ojca, jak napisać takie oświadczenie?

5 odpowiedzi
Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 miesiące temu

Witaj Patryk,

Jeśli pomiędzy Tobą a Twoim ojcem nie istnieje żaden spór (a na to wygląda), możesz sporządzić specjalne oświadczenie, w którym oświadczysz o dobrowolnej rezygnacji z alimentów na wskutek usamodzielnienia się.

Myślę, że Twój ojciec chciałby otrzymać takie oświadczenie o rezygnacji z alimentów w formie pisemnej. W oświadczeniu oprócz danych zobowiązanego i uprawnionego do alimentów musi znaleźć się wskazanie momentu, od którego alimenty nie muszą być płacone.

Aby ułatwić Ci sporządzenie takiego pisma, zamieszczam poniżej sprawdzony wielokrotnie już wzór oświadczenia:

Oświadczenie o rezygnacji z alimentów wzór

oswiadczenie-o-rezygnacji-z-alimentow-wzor-doc-pdf
Oświadczenie o rezygnacji z alimentów wzór

Możesz jeszcze zrezygnować z otrzymywania alimentów przed sądem, Wtedy Twój ojciec musiałby wnieść do sądu pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego, a Ty w trakcie rozprawy, jako uprawniony do alimentów, musiałbyś zgodzić się na to.

Jednak tak jak pisałem, wystarczy, że spiszecie oświadczenie o rezygnacji z alimentów i obaj je podpiszecie.

Warto przeczytać:

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 miesiące temu

Podobne wyszukania:

  • zrzeczenie się alimentów wzór
  • rezygnacja z alimentów wniosek
  • rezygnacja z alimentów przez dorosłe dziecko wzór
  • zrzeczenie się alimentów przez dorosłe dziecko
  • rezygnacja z alimentów wzór pisma
  • dobrowolna rezygnacja z alimentów

AvatarPatryk odpowiedział 4 miesiące temu

Dziękuję, o to właśnie mi chodziło, do sądu nie ma potrzeby z tym iść, tak ustaliliśmy z ojcem, bo pewnie ponieślibyśmy jakieś opłaty sądowe i czas rezygnacji z alimentów wydłużyłby się niemiłosiernie, a dla ojca to duże obciążenie finansowe. Pozdrawiam

AvatarWanska odpowiedział 4 miesiące temu

Syn męża z poprzedniego małżeństwa nie chce dalej się uczyć i powiedział, że nie chce już otrzymywać od ojca (mojego męża) alimentów i że rezygnuje z nich, bo chce sam się utrzymywać i zamieszkać samodzielnie. Moje pytanie jest takie: czy mąż powinien złożyć w sądzie wniosek o anulowanie alimentów? jeśli tak, to do jakiego sądu trzeba się zgłosić?

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 miesiące temu

Warto przywołać tu art. 133 Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka:

§ 1. Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

Jeśli więc syn męża będzie w stanie samodzielnie utrzymywać się i uzyskał pełnoletność, to wypełnił tym samym przesłanki ustawowe do ustania alimentacji.

Możecie więc albo iść z tym do sądu, albo zawrzeć z synem męża ugodę alimentacyjną uchylającą obowiązek alimentacyjny. Najlepiej wtedy, żeby syn napisał oświadczenie o rezygnacji ze świadczenia alimentacyjnego, którego wzór znajduje się u góry.

Twoja odpowiedź