Jak odzyskać kaucję za mieszkanie?

Forum prawneKategoria: Wzór pismaJak odzyskać kaucję za mieszkanie?
Lena87 zapytał 1 rok temu

Witam. Jak odzyskać kaucję za mieszkanie? wynajmowałam mieszkanie. W trakcie zamieszkania wywaliło mi kran w kuchni kiedy chciałam umyć szklankę i zalało mieszkanie. Obecnie nie mieszkam tam od 14 dni. Właściciel policzył szkody za zalania mieszkania i odciągnął mi od kaucji, a że wyszło więcej niż kaucja – każe zapłacić dodatkowo.

Twierdzi też, że nie było posprzątane mieszkanie, bo był kurz na lampie i nieumyte okna (nie było ‘wylizane’ mieszkanie) więc wynajął sprzątaczkę za która też mi odciągnął od kaucji. Koniec końców wyszło ok. 1500 zł – a kaucji było 800 zł. Głównie chodzi mi o szkody za zalanie mieszkania – kto ponosi koszty za napuchnięta szafkę i panele?

Jeżeli chodzi o sprzątanie, mieszkanie nie było w stanie nie do zamieszkania. Uważam, że czystość to pojęcie względne zależne co dla kogo znaczy. Proszę o radę jak napisać wezwane do zwrotu kaucji za mieszkanie?

7 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 rok temu

Jeśli zalanie mieszkania nie nastąpiło z Twojej winy (a tak nie było, bo zalanie z Twojej winy polegałoby np. na pozostawieniu odkręconego kranu i wyjściu z mieszkania), to masz prawo ubiegać się o zwrot całości wpłaconej kaucji za mieszkanie, najlepiej wezwać wynajmującego listownie do jej zwrotu, w tym celu pobierz następujący wzór pisma: zwrot kaucji za mieszkanie wzór, wzór pisma pobierzesz też poniżej:

Kaucja za mieszkanie wzór pisma

zwrot-kaucji-za-wynajem-mieszkania-wzor-pdf-doc

Zwrot kaucji za wynajem mieszkania – wzór

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witam serdecznie,

jeśli kaucja została zaliczona w większej części na pokrycie szkód związanych z zalaniem mieszkania, to na Twoim miejscu nie zgodziłbym się na takie rozwiązanie. W moim mniemaniu „wybicie” kranu nie nastąpiło z Twojej winy i jeśli w trakcie usterki podjęłaś niezbędne działania, by zmniejszyć szkody, trudno zgodzić się z obciążeniem Cię kosztami remontu.

Dodam również, że jeśli właściciel ubezpieczył mieszkanie właśnie od zalania (a tak przeważnie bywa), mógł uzyskać odpowiednie odszkodowanie.

Tak samo spierałabym się w przedmiocie kosztów, które wynajmujący poniósł w związku z zatrudnieniem firmy sprzątającej, bo tak jak napisałaś czystość to pojęcie względne.

Z uwagi na powyższe radzę jeszcze raz porozmawiać z właścicielem mieszkania i zobowiązać go do zwrotu kaucji (wysyłając wezwanie do zwrotu kaucji) pod rygorem skierowania sprawy na drogę postępowania cywilnego.

Być może jeśli postawisz sprawę jasno i żądasz zwrotu uiszczonej kaucji, właściciel mieszkania pójdzie na pewne ustępstwa. Jeśli zauważysz, że jest szansa na znalezienie porozumienia, spróbuj negocjować kwotę do zapłaty, zgadzając się np. na zatrzymanie połowy kaucji. Pamiętaj, że ugoda to znacznie lepsze rozwiązanie niż sprawy sądowe.

Lena87 odpowiedział 1 rok temu

Witam,

Bardzo dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam

D.G. odpowiedział 11 miesięcy temu

Dzień dobry. Od ok. 10 miesięcy staram się o zwrot kaucji od wynajmującego mi mieszkanie w 2020 roku. Przez pierwsze miesiące właściciel mieszkania nie odbierał telefonu, nie odpisywał na e-maile. Nasza umowa wynajmu skończyła się w lipcu 2020 rok. W końcu właściciel odbierał telefon i uznał, że znalazł dużo zniszczeń w mieszkaniu po ponad roku czasu! Podczas oddawania kluczy i rozwiązywania umowy wynajmu nic nie zostało wymienione. Co jeszcze mogę zrobić? Prośby nie pomagają. Rozmowy nie pomagają. Gdzie mogę się zgłosić o pomoc?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 11 miesięcy temu

Witam serdecznie,

jeśli doszło do bezprawnego zajęcia kaucji, w tym momencie, należy podjąć starania celem odzyskania pieniędzy. Skoro wynajmujący/właściciel mieszkania jest bierny na Twoje telefony, zasadne będzie wejście na drogę oficjalną.

Uważam, że należy przygotować i dostarczyć osobiście za pokwitowaniem lub za pośrednictwem poczty polskiej listem poleconym przedsądowe wezwanie do zwrotu kaucji, którego wzór pobierzesz poniżej:

zwrot-kaucji-za-wynajem-mieszkania-wzor-pdf-doc

Zwrot kaucji za wynajem mieszkania – wzór

W treści pisma należy wskazać, że umowa najmu została rozwiązana, a mieszkanie przekazane właścicielowi. Dalej należy podnieść, że w dacie przekazania mieszkania właściciel nie podnosił żadnych usterek lub szkód, a kaucja miała zostać zwrócona w całości.

Następnie należy dodać, że od rozwiązania umowy upłynęło wiele miesięcy, a wynajmujący nie dokonał zwrotu kaucji, przez co jest bezpodstawnie wzbogacony. Na koniec zakreśl krótki termin do zwrotu np. 7 dni i wskaż rachunek do przelewu.

Dodaj, że jeśli wskazany termin upłynie bezskutecznie, zostanie złożony pozew o zapłatę.
Mam nadzieje, że przedsądowe wezwanie do zwrotu kaucji zmotywuje właściciela mieszkania do rozliczenia się z najmu.

Jeśli tak się nie stanie należy zastanowić się nad złożeniem pozwu do sądu.

Jarek N. odpowiedział 11 miesięcy temu

Stanąłem przed podobnym co reszta tutaj problemem. Wynajmujący miał zwrócić kaucję w ciągu 7 dni od dnia w którym się wyprowadziliśmy. Podczas wyprowadzki wynajmujący obejrzał mieszkanie i nie zgłaszał żadnych uwag co do jego stanu, wszystko było ok.

Posprzątaliśmy mieszkanie, odmalowaliśmy łazienkę, wypraliśmy firany, nawet kupiłem nową wycieraczkę przed drzwi wejściowe do mieszkania. Minęły już 2 tygodnie, a wynajmujący nawet nie odbiera telefonów, ostatni kontakt z nim mieliśmy podczas wyprowadzki z lokalu, nie wiem co zrobić, kaucja nie była mała, bo aż 2 000 zł, była to wysokość kaucji wynosząca miesięczny czynsz.

Co mamy zrobić? tym bardziej że naprawdę dołożyliśmy starań, aby mieszkanie wyglądało na takie jakie otrzymaliśmy w dniu jego otrzymania. Proszę o pomoc. PS. Gdzie zgłosić nieuczciwego wynajmującego? czy możemy naliczać odsetki za brak zwrotu kaucji?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 11 miesięcy temu

Witam serdecznie,

jeśli doszło do formalnego oddania mieszkania i wówczas wynajmujący nie zgłaszał żadnych zastrzeżeń do stanu lokalu, a dodatkowo w kolejnych dniach nie złożył oświadczenia o potrąceniu kaucji zasadnym będzie wystosowanie do niego przedsądowego wezwania do zwrotu kaucji za lokal, wzór wezwania pobierzesz poniżej:

zwrot-kaucji-za-wynajem-mieszkania-wzor-pdf-doc

Zwrot kaucji za wynajem mieszkania – wzór

Pismo o nazwie przedsądowe wezwanie do zwrotu kaucji za lokal powinno zawierać żądanie zwrotu wpłaconej kaucji z podaniem kwoty i terminu do zwrotu np. 7 dni pod rygorem naliczania odsetek karych i skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego.

W treści pisma warto powołać się na odpowiednie zapisy umowy najmu dotyczące samej kaucji oraz zasad jej zwrotu.

Warto również pouczyć wynajmującego, że w razie braku zwrotu kaucji zostanie skierowany do sądu pozew o zapłatę, co narazi wynajmującego jako stronę pozwaną na dodatkowe koszty. Dalej w treści wezwania należy wskazać numer rachunku do zwrotu kaucji.

Tak przygotowane pismo, należy doręczyć wynajmującemu do rąk własnych za pokwitowaniem odbioru lub listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

Jeśli wskazany w wezwaniu termin do zwrotu kaucji upłynie bezskutecznie, możecie złożyć do sądu cywilnego pozew o zapłatę w postępowaniu upominawczym, załączając kserokopię umowy najmu, kserokopię wezwania do zwrotu kaucji oraz dowód odebrania przez wynajmującego listu poleconego z wezwaniem do zwrotu kaucji.

Odnośnie odsetek to należy sięgnąć do zapisów umowy najmu mieszkania i sprawdzić termin zwrotu kaucji – odsetki będą mogły być naliczane od dnia następnego po upływie wskazanego w umowie terminu.

Natomiast co do zgłoszenia nieuczciwego, czy też opieszałego wynajmującego to niestety nie ma instytucji, która zajmuje się tego typu sprawami. Musisz wiedzieć, że doszło do bezpodstawnego wzbogacenia, a nie wyłudzenia dlatego jest to sprawa cywilna, a nie karna.

Możesz jednak za pośrednictwem internetu spróbować ostrzec kolejnych nabywców. W tym przypadku jednak należy pamiętać o ochronie danych osobowych – nie mając wyroku nakazującego zwrot kaucji – nie możesz upubliczniać danych osobowych wynajmującego.

Natomiast posiadając orzeczenie sądowe, można już umieścić dłużnika na giełdzie długów, publikując jego dane osobowe, czy złożyć do komornika wniosek o egzekucję długów.

Twoja odpowiedź

5 + 1 =