Jak napisać oświadczenie o potrąceniu kaucji najmu?

Forum prawneKategoria: Wzór pismaJak napisać oświadczenie o potrąceniu kaucji najmu?
Bartłomiej W. zapytał 11 miesięcy temu

Witam, jestem wynajmującym i potrzebuję napisać oświadczenie o potrąceniu kaucji najmu dla najemcy. Najemca wyprowadził się tydzień temu (gdy się wprowadzał wpłacił kaucję na wynajem mieszkania w wysokości 1200 zł – wysokość miesięcznego czynszu). Po wyprowadzce najemcy mieszkanie pozostawiono w kiepskim stanie (nie tragicznym).

Najemca domaga się zwrotu kaucji w wysokości 100% i posiada on pokwitowanie wpłaty kaucji za lokal. Problem jednak w tym, że za posprzątanie mieszkania i odmalowanie salonu chcę potrącić z kaucji za najem połowę, czyli 600 zł.

Jak potrącić te pieniądze, aby dokonać tego formalnie i zgodnie z prawem? gdzieś na forum czytałem, że trzeba powiadomić najemcę i wysłać mu oświadczenie o potrąceniu kaucji najmu, czy najemca ma prawo negować moją decyzję i iść z tym np. do sądu? na razie dostałem od najemcy pismo o zwrot kaucji za wynajem mieszkania. Proszę o poradę.

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 11 miesięcy temu

Witam serdecznie,

uważam, że zasadne będzie przygotowanie odpowiedzi na wezwanie do zwrotu kaucji za mieszkanie.

W treści pisma należy zawrzeć oświadczenie o potrąceniu kaucji najmu, wskazując, że w związku z powstałą szkodą – tę należy opisać – kaucja podlega zatrzymaniu w 50%, czyli do kwoty 600 zł Wzór oświadczenia pobierzesz poniżej:

Oświadczenie o potrąceniu kaucji najmu wzór

oswiadczenie-o-potraceniu-kaucji-najmu-wzor-pdf-doc

Oświadczenie o potrąceniu kaucji najmu wzór

Warto podeprzeć się odpowiednimi zapisami umowy najmu – jeśli w treści umowy zostały opisane zdarzenia po zaistnieniu których kaucja może podlegać zatrzymaniu.

Dodatkowo w odpowiedzi na wezwanie należy opisać powstałe szkody, wskazując, że mieszkanie zostało pozostawione przez najemcę w bałaganie, a ściany były brudne i wymagały malowania, przez co wynajmujący poniósł koszt w wysokości 600 zł.

Aby nie być gołosłownym, do pisma należy dołączyć dowody potwierdzające poniesione koszty np. rachunek za sprzątanie, faktury za zakup farb.

W tym miejscu wyjaśnię, że koszty których nie będziesz w stanie wykazać mogą doprowadzić do powstania roszczeń po stronie najemcy – jeśli nie uzna on potrącenia, może złożyć pozew do sądu.

Pamiętaj jednak, że w ewentualnym sporze sądowym dowodem mogą być zarówno rachunki, jak i dokumentacja zdjęciowa mieszkania lub zeznania świadków którzy mają wiedzę na temat stanu mieszkania po opuszczeniu go przez najemcę.

Na koniec zaznaczę, że odpowiedź na wezwanie do zwrotu kaucji, należy doręczyć byłemu najemcy listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

W tym samym czasie należy dokonać zwrotu pozostałej części kaucji – powinna ona zostać zwrócona w terminie określonym w umowie, inaczej narażasz się na odsetki karne i pozew sądowy.