POBIERZ: Pokwitowanie wpłaty kaucji za lokal WZÓR

Forum prawneKategoria: Wzór pismaPOBIERZ: Pokwitowanie wpłaty kaucji za lokal WZÓR
Kordian zapytał 2 lata temu

Potrzebuję wzór pisma: pokwitowanie wpłaty kaucji za lokal. Zamierzam wynająć lokal użytkowy, podpisałem już umowę przedwstępną. Właściciel lokalu chce przekazać mi klucze już jutro i chce wziąć ode mnie kaucję w wysokości 3 000 zł.

Chcę mieć na piśmie, że przekazałem kaucję zabezpieczającą właścicielowi, w związku z tym proszę o pokwitowanie wpłaty kaucji za lokal wzór takiego pisma najlepiej. Z góry dziękuję za pomoc!

11 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Wpłata kaucji za wynajmowany lokal często wiąże się z wpłatą niemałej kwoty pieniędzy, dlatego bardzo rozsądne jest użycie pokwitowania, aby mieć dowód na to, że jako wynajmujący, wpłaciłeś kaucję w żądanej wysokości.

Pokwitowanie wpłaty kaucji należy przedstawić właścicielowi nieruchomości podczas jej wpłacania, by wynajmujący lokal podpisał oświadczenie, że kaucję przyjął w określonej wysokości.

Takie pokwitowanie bardzo często przydaje się szczególnie w przypadku rozwiązania umowy najmu w przyszłości. Często bowiem dochodzi do sytuacji, że właściciel lokalu albo nie pamięta, że kaucję otrzymał, lub zaniża jej wysokość.

Jeśli jednak będziesz posiadać podpisane przez właściciela lokalu pokwitowanie wpłaty kaucji, odzyskasz co do złotówki całą kwotę, jaką wpłaciłeś. Co więcej, takie pokwitowanie często przydaje się w przypadku sporu sądowego. Mając je, stawiasz się na z góry wygranej pozycji?

Natomiast wysokość kaucji zabezpieczającej zależy od waszych uzgodnień, co więcej, informacja o kaucji zabezpieczającej powinna znaleźć się w treści umowy najmu lokalu, a pokwitowanie jej wpłaty powinno być załącznikiem do umowy najmu.

W oświadczeniu o przyjęciu kaucji powinny znaleźć się kluczowe informacje, takie jak:

  • wysokość kaucji,
  • data jej wpłaty,
  • forma wpłaty (gotówka, przelew, przekaz pocztowy)
  • i co najważniejsze, treść oświadczenia z podpisem właściciela lokalu.

Co to jest kaucja za lokal? Kaucja często zabezpiecza właściciela lokalu przed nieterminowym czynszem, brakiem wpłaty należności za media, czy też rekompensatą za zniszczenia powstałe w lokalu z winy wynajmującego.

Na koniec dodam jeszcze, że kaucja zabezpieczająca z tytułu najmu lokalu podlega zwrotowi nie później niże miesiąc od dnia, w którym najemca opuścił lokal.

Poniżej zamieszczam pokwitowanie odbioru kaucji / potwierdzenie wpłaty kaucji za mieszkanie wzór:

Pokwitowanie wpłaty kaucji za lokal wzór

pokwitowanie-wplaty-kaucji-za-lokal-wzor-doc-pdf

Pokwitowanie wpłaty kaucji za lokal wzór

Źródło: Ustawa o ochronie praw lokatorów

Podobne wątki:

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

jako uzupełnienie wiedzy:
zwrot-kaucji-za-wynajem-mieszkania

Ignacy odpowiedział 2 lata temu

Witam, bierzcie zawsze potwierdzenie wpłaty kaucji za mieszkanie, bo jeśli przyjdzie wam za kilka lat rozwiązywać umowę najmu mieszkania, właściciel może nagle dostać amnezji i nie będzie pamiętał, że jakąkolwiek kaucję pobierał od was. Mi np. właściciel nie chce zwrócić kaucji, twierdząc, że nie posprzątaliśmy należycie w mieszkaniu, gdzie jest to nieprawdą. Gdy zagroziłem, że zgłoszę sprawę na Policję, to dopiero właściciel mieszkania zmiękł, jednak problemy się nie skończyły, bo chce oddać nam na 1600 zł kaucji, a 1100 zł, bo ponoć tyle wpłacaliśmy. Oczywiście to nie prawda, wpłaciliśmy gotówką 1600 zł, nie wiem co teraz będzie…. nie wiem czy odzyskamy kaucję…

Piotr odpowiedział 2 lata temu

Ja też nie mam dowodu wpłaty kaucji i mam problem z jej odzyskaniem, mieszkanie opuściliśmy 1,5 miesiąca temu, prawo mówi, że właściciel musi zwrócić kaucję w ciągu 30 dni od daty opuszczenia lokalu. Niestety nie mam potwierdzenia wpłacenia kaucji, także jesteśmy w czarnej dupie. Kontakt z wynajmującym mieszkanie jest bardzo utrudniony, chyba musimy pożegnać się z wpłaconą 2 lata temu kaucją. Zawsze bierzcie pokwitowanie wpłaty kaucji!

Maciek P. odpowiedział 2 lata temu

pobrałem pokwitowanie odbioru kaucji, mam zamiar wynająć lokal usługowy, kaucja jest bardzo duża, bo aż 3900 zł. Pozdrawiam Maciek P.

Yetti odpowiedział 1 rok temu

Jest w umowie najmu mieszkania taki zapis:

Dla zabezpieczenie roszczeń Wynajmującego z tytułu czynszu najmu, rozliczenia mediów w okresie użytkowania mieszkania oraz z tytułu naprawy ewentualnych szkód powstałych w trakcie wynajmu – Najemca wpłaca kaucję za lokal wysokości 1200 zł (słownie: jeden tysiąc dwieście zł).

Czy taki zapis dla sądu oznacza, że kaucja faktycznie została już wpłacona? czy zapis ten pełni rolę potwierdzenia wpłaty kaucji?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 rok temu

Jeśli umowa najmu mieszkania została podpisana przez obie strony, to można śmiało twierdzić, iż doszło do wpłaty kaucji. Pozdrawiam!

pokwitowanie-wplaty-kaucji-za-lokal-wzor-doc-pdf

Pokwitowanie wpłaty kaucji za lokal wzór

Lona odpowiedział 1 rok temu

Kaucja za mieszkanie wzór pisma potrzebuję, czy dostanę formularz od razu po zakupie, czy trzeba czekać?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 rok temu

Lona – wzór pisma dostępny jest do pobrania od razu po zakupie.

Kazar odpowiedział 1 rok temu

Pobrałem właśnie pokwitowanie odbioru kaucji, wszystko ok dziękuję.

Marek L. odpowiedział 1 rok temu

Witam, co zrobić jeśli oświadczenie o przekazaniu kaucji nie jest podpisane przez właściciela nieruchomości? dostałem takie oświadczenie na moje życzenie, ale właściciel mieszkania nie podpisał tego potwierdzenia, czy ono ma wtedy taką samą moc prawną co podpisane oświadczenie o przekazaniu kaucji? proszę o szybką odpowiedź, bo nie wiem co robić. Marek L.