Zgoda współwłaściciela na wynajem mieszkania wzór

Forum prawneKategoria: Wzór pismaZgoda współwłaściciela na wynajem mieszkania wzór
AvatarKamil zapytał 1 miesiąc temu

Dzień dobry, potrzebna zgoda współwłaściciela na wynajem mieszkania, nie wiemy jak sporządzić takie pismo, dlatego zwracamy się do Państwa o pomoc.

Mamy gotowych najemców, którzy chcą wynająć nasze mieszkanie na czas określony (na razie na 1 rok), ale potrzebują oni pisemnej zgody współwłaściciela, którym jest mój brat.

Jak napisać taką pisemną zgodę?

5 odpowiedzi
Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 miesiąc temu

Witaj! przygotowaliśmy dla Was wzór pisma, który należy pobrać, wydrukować i wypełnić:

Zgoda-współwłaściciela-na-wynajem-mieszkania-wzor-doc-pdf
Zgoda współwłaściciela na wynajem mieszkania

Zgoda współwłaściciela na wynajem mieszkania

Wynajęcie mieszkania przez współwłaścicieli, należy zakwalifikować jako czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu. Oznacza to tyle, że zawarcie umowy najmu mieszkania przez jednego ze współwłaścicieli mieszkania, przekracza zakres zwykłego zarządu i nie może do tego dojść, jeśli drugi współwłaściciel nie wyrazi na to zgody.

A więc, bez zgody i wiedzy współwłaściciela nieruchomości, nie można samemu jej wynająć – tu potrzebna jest zgoda współwłaściciela.

Podstawą prawną tego co napisałem, jest art. 199 Kodeksu cywilnego:

do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli.

Podsumowując:

Najem lokalu mieszkalnego to z pewnością czynność przekraczająca zwykły zarząd, a więc zgoda współwłaściciela na wynajem jest niezbędna.

Co więcej, jak wskazuje art. 207 kodeksu cywilnego, że pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej (w waszym przypadku mieszkanie) przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów.

AvatarBarbara U. odpowiedział 1 miesiąc temu

Dzień dobry, mam pytanie: jestem współwłaścicielem dużej nieruchomości, czy jeśli chciałbym wynająć jeden z pokoi w tej nieruchomości, musiałbym uzyskać zgodę drugiego współwłaściciela? mogłoby to być problematyczne, bo drugi współwłaściciel mieszka w Niemczech.

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 miesiąc temu

Oświadczenie drugiego ze współwłaścicieli o zgodzie na wynajem lokalu może zostać przesłana do Ciebie drogą pocztową.

AvatarOlek odpowiedział 1 miesiąc temu

Witam, chodzi o wynajęcie mieszkania bez zgody współwłaściciela, wynająłem mieszkanie od jednego Pana, mieszkanie odnowiliśmy na swój koszt, inwestując niemałe środki. Po dwóch miesiąca przychodzi do nas Pani i mówi że jest współwłaścicielką mieszkania i nie zgadza się na wynajem tego mieszkania. Każe nam się wyprowadzać z mieszkania, co teraz? czujemy się oszukani, czy mam jakieś prawa? czy mogą nas eksmitować z mieszkania siłą?

AvatarTobi odpowiedział 1 miesiąc temu

Umowa najmu którą podpisaliście jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd, skoro dowiedzieliście się, że mieszkanie ma współwłaścicieli, to bez zgody wszystkich z nich czyni umowę najmu nieważną. Niestety według mojej opinii, drugi współwłaściciel może wyrzucić was z mieszkania.
Powinniście sprawdzić własność nieruchomości przed podpisaniem najmu, mogą was wyrzucić z mieszkania na podstawie eksmisji na podstawie wyroku sądowego.

Twoja odpowiedź