Zgoda współwłaściciela na wynajem mieszkania wzór

Kategoria: Wzór pismaZgoda współwłaściciela na wynajem mieszkania wzór
Kamil zapytał 12 miesięcy temu

Dzień dobry, potrzebna zgoda współwłaściciela na wynajem mieszkania, nie wiemy jak sporządzić takie pismo, dlatego zwracamy się do Państwa o pomoc.

Mamy gotowych najemców, którzy chcą wynająć nasze mieszkanie na czas określony (na razie na 1 rok), ale potrzebują oni pisemnej zgody współwłaściciela, którym jest mój brat.

Jak napisać taką pisemną zgodę?

11 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 12 miesięcy temu

Witaj! przygotowaliśmy dla Was wzór pisma, który należy pobrać, wydrukować i wypełnić:

Zgoda współwłaściciela na wynajem mieszkania

Wynajęcie mieszkania przez współwłaścicieli, należy zakwalifikować jako czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu. Oznacza to tyle, że zawarcie umowy najmu mieszkania przez jednego ze współwłaścicieli mieszkania, przekracza zakres zwykłego zarządu i nie może do tego dojść, jeśli drugi współwłaściciel nie wyrazi na to zgody.

A więc, bez zgody i wiedzy współwłaściciela nieruchomości, nie można samemu jej wynająć – tu potrzebna jest zgoda współwłaściciela.

Podstawą prawną tego co napisałem, jest art. 199 Kodeksu cywilnego:

do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli.

Podsumowując:

Najem lokalu mieszkalnego to z pewnością czynność przekraczająca zwykły zarząd, a więc zgoda współwłaściciela na wynajem jest niezbędna.

Co więcej, jak wskazuje art. 207 kodeksu cywilnego, że pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej (w waszym przypadku mieszkanie) przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów.

Podobne wątki:

Barbara U. odpowiedział 12 miesięcy temu

Dzień dobry, mam pytanie: jestem współwłaścicielem dużej nieruchomości, czy jeśli chciałbym wynająć jeden z pokoi w tej nieruchomości, musiałbym uzyskać zgodę drugiego współwłaściciela? mogłoby to być problematyczne, bo drugi współwłaściciel mieszka w Niemczech.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 12 miesięcy temu

Oświadczenie drugiego ze współwłaścicieli o zgodzie na wynajem lokalu może zostać przesłana do Ciebie drogą pocztową.

Olek odpowiedział 12 miesięcy temu

Witam, chodzi o wynajęcie mieszkania bez zgody współwłaściciela, wynająłem mieszkanie od jednego Pana, mieszkanie odnowiliśmy na swój koszt, inwestując niemałe środki. Po dwóch miesiąca przychodzi do nas Pani i mówi że jest współwłaścicielką mieszkania i nie zgadza się na wynajem tego mieszkania. Każe nam się wyprowadzać z mieszkania, co teraz? czujemy się oszukani, czy mam jakieś prawa? czy mogą nas eksmitować z mieszkania siłą?

Tobi odpowiedział 12 miesięcy temu

Umowa najmu, którą podpisaliście, jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd, skoro dowiedzieliście się, że mieszkanie ma współwłaścicieli, to bez zgody wszystkich z nich czyni umowę najmu nieważną. Niestety według mojej opinii, drugi współwłaściciel może wyrzucić was z mieszkania.

Powinniście sprawdzić własność nieruchomości przed podpisaniem najmu, mogą was wyrzucić z mieszkania na podstawie eksmisji na podstawie wyroku sądowego.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 9 miesięcy temu

Podsyłam krótkie podsumowanie, dotyczące zgody współwłaścicieli na wynajem nieruchomości:
zgoda-wspolwalascicieli-na-wynajem-mieszkania

Podstawa prawna:

Art. 199. Obowiązki współwłaścicieli przy przekroczeniu zakresu zwykłego zarządu

Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.

Marcin odpowiedział 9 miesięcy temu

Czyli umowa najmu podpisana przez jednego współwłaściciela nie ma mocy prawnej? jest nieważna?

Jakub odpowiedział 9 miesięcy temu

Witam, czy mogę prosić o wzór umowy najmu gdy są współwłaściciele? zależy mi na czasie, proszę o szybką odpowiedź!

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 9 miesięcy temu

Witaj Jakub, poniżej zamieszczam wzór umowy najmu mieszkania, gdy występują współwłaściciele:

Umowa najmu współwłaściciele wzór

Alicja odpowiedział 8 miesięcy temu

Jeśli podałam się na umowie najmu lokalu usługowego siebie jako jego WŁAŚCICIEL, podałam również nr KW, w której współwłaścicielem w równej części jest mój mąż (wspólność majątkowa), ale z braku wiedzy, nie poinformowałam najemcy, że mój mąż jest współwłaścicielem.

Dodam, że mój mąż osobiście negocjował warunki umowy, był w czasie podpisywania umowy, uzgadniał osobiście z najemcą zakres prac w lokalu wymaganych przez sanepid. Po 2 miesiącach najemca sprawdził KW i oskarżył mnie w mailu, że zataiłam istnienie męża jak współwłaściciela lokalu i że umowa najmu jest nieważna.

Dodam, że najemca chce dalej prowadzić działalność w naszym lokalu, ale jak mamy wybrnąć z tej sytuacji? Czy złożenie oświadczenia na tej umowie, że mój mąż jako współwłaściciel zgadza się na to, że ja zawarłam tę umowę, czy w jakiejś innej formie?

Czy to, że ja podałam się za właściciela (nie napisałam, że jestem jedynym właścicielem) jest przestępstwem, ew wykroczeniem z mojej strony?

Proszę o pomoc w tej sprawie.
Pozdrawiam
Alicja

Twoja odpowiedź