Zgoda współwłaściciela na wynajem mieszkania wzór

Forum prawneKategoria: Wzór pismaZgoda współwłaściciela na wynajem mieszkania wzór
Kamil zapytał 2 lata temu

Dzień dobry, potrzebna zgoda współwłaściciela na wynajem mieszkania, nie wiemy jak sporządzić takie pismo, dlatego zwracamy się do Państwa o pomoc.

Mamy gotowych najemców, którzy chcą wynająć nasze mieszkanie na czas określony (na razie na 1 rok), ale potrzebują oni pisemnej zgody współwłaściciela, którym jest mój brat.

Jak napisać taką pisemną zgodę?

11 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Witaj! przygotowaliśmy dla Was wzór pisma, który należy pobrać, wydrukować i wypełnić:

Zgoda współwłaściciela na wynajem mieszkania

Zgoda-współwłaściciela-na-wynajem-mieszkania-wzor-doc-pdf

Zgoda współwłaściciela na wynajem mieszkania – wzór

Wynajęcie mieszkania przez współwłaścicieli, należy zakwalifikować jako czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu. Oznacza to tyle, że zawarcie umowy najmu mieszkania przez jednego ze współwłaścicieli mieszkania, przekracza zakres zwykłego zarządu i nie może do tego dojść, jeśli drugi współwłaściciel nie wyrazi na to zgody.

A więc, bez zgody i wiedzy współwłaściciela nieruchomości, nie można samemu jej wynająć – tu potrzebna jest zgoda współwłaściciela.

Podstawą prawną tego co napisałem, jest art. 199 Kodeksu cywilnego:

do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli.

Podsumowując:

Najem lokalu mieszkalnego to z pewnością czynność przekraczająca zwykły zarząd, a więc zgoda współwłaściciela na wynajem jest niezbędna.

Co więcej, jak wskazuje art. 207 kodeksu cywilnego, że pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej (w waszym przypadku mieszkanie) przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów.

Podobne wątki:

Barbara U. odpowiedział 2 lata temu

Dzień dobry, mam pytanie: jestem współwłaścicielem dużej nieruchomości, czy jeśli chciałbym wynająć jeden z pokoi w tej nieruchomości, musiałbym uzyskać zgodę drugiego współwłaściciela? mogłoby to być problematyczne, bo drugi współwłaściciel mieszka w Niemczech.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Oświadczenie drugiego ze współwłaścicieli o zgodzie na wynajem lokalu może zostać przesłana do Ciebie drogą pocztową.

Olek odpowiedział 2 lata temu

Witam, chodzi o wynajęcie mieszkania bez zgody współwłaściciela, wynająłem mieszkanie od jednego Pana, mieszkanie odnowiliśmy na swój koszt, inwestując niemałe środki. Po dwóch miesiąca przychodzi do nas Pani i mówi że jest współwłaścicielką mieszkania i nie zgadza się na wynajem tego mieszkania. Każe nam się wyprowadzać z mieszkania, co teraz? czujemy się oszukani, czy mam jakieś prawa? czy mogą nas eksmitować z mieszkania siłą?

Tobi odpowiedział 2 lata temu

Umowa najmu, którą podpisaliście, jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd, skoro dowiedzieliście się, że mieszkanie ma współwłaścicieli, to bez zgody wszystkich z nich czyni umowę najmu nieważną. Niestety według mojej opinii, drugi współwłaściciel może wyrzucić was z mieszkania.

Powinniście sprawdzić własność nieruchomości przed podpisaniem najmu, mogą was wyrzucić z mieszkania na podstawie eksmisji na podstawie wyroku sądowego.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 rok temu

Podsyłam krótkie podsumowanie, dotyczące zgody współwłaścicieli na wynajem nieruchomości:
zgoda-wspolwalascicieli-na-wynajem-mieszkania

Podstawa prawna:

Art. 199. Obowiązki współwłaścicieli przy przekroczeniu zakresu zwykłego zarządu

Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.

Marcin odpowiedział 1 rok temu

Czyli umowa najmu podpisana przez jednego współwłaściciela nie ma mocy prawnej? jest nieważna?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 rok temu

wynajecie-czesci-nieruchomosci-zgoda-wspolwlasciciela

Zgoda współwłaściciela na wynajem mieszkania

Zgoda-współwłaściciela-na-wynajem-mieszkania-wzor-doc-pdf

Zgoda współwłaściciela na wynajem mieszkania – wzór

Jakub odpowiedział 1 rok temu

Witam, czy mogę prosić o wzór umowy najmu gdy są współwłaściciele? zależy mi na czasie, proszę o szybką odpowiedź!

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj Jakub, poniżej zamieszczam wzór umowy najmu mieszkania, gdy występują współwłaściciele:

Umowa najmu współwłaściciele wzór

Umowa-najmu-wspolwłasciciele-wzor-pdf-doc

Umowa najmu współwłaściciele wzór

Alicja odpowiedział 1 rok temu

Jeśli podałam się na umowie najmu lokalu usługowego siebie jako jego WŁAŚCICIEL, podałam również nr KW, w której współwłaścicielem w równej części jest mój mąż (wspólność majątkowa), ale z braku wiedzy, nie poinformowałam najemcy, że mój mąż jest współwłaścicielem.

Dodam, że mój mąż osobiście negocjował warunki umowy, był w czasie podpisywania umowy, uzgadniał osobiście z najemcą zakres prac w lokalu wymaganych przez sanepid. Po 2 miesiącach najemca sprawdził KW i oskarżył mnie w mailu, że zataiłam istnienie męża jak współwłaściciela lokalu i że umowa najmu jest nieważna.

Dodam, że najemca chce dalej prowadzić działalność w naszym lokalu, ale jak mamy wybrnąć z tej sytuacji? Czy złożenie oświadczenia na tej umowie, że mój mąż jako współwłaściciel zgadza się na to, że ja zawarłam tę umowę, czy w jakiejś innej formie?

Czy to, że ja podałam się za właściciela (nie napisałam, że jestem jedynym właścicielem) jest przestępstwem, ew wykroczeniem z mojej strony?

Proszę o pomoc w tej sprawie.
Pozdrawiam
Alicja