Aneks do umowy najmu zmiana właściciela Wzór

Forum prawneKategoria: Wzór pismaAneks do umowy najmu zmiana właściciela Wzór
Itrys zapytał 1 rok temu

Jak napisać aneks do umowy najmu zmiana właściciela? jestem właścicielem mieszkania, które właśnie sprzedaję, nowy właściciel mieszkania nie chce rezygnować z obecnych najemców, z tego względu chcemy wystosować do najemcy aneks do umowy najmu ze zmianą właściciela mieszkania.

Jaki taki aneks sporządzić, żeby zabezpieczyć interesy wszystkich 3 stron? moje, nowego właściciela mieszkania i najemcy? czy prawnie coś takiego jest dozwolone? czy nowy właściciel mieszkania będzie musiał podpisać z najemca nową umowę najmu?

11 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 rok temu

Witam serdecznie,

w pierwszej kolejności wskazać muszę, że w Polsce obowiązuje swoboda umów. Powyższe przekłada się na to, że strony mogą dowolnie formułować swe oświadczenia, czyli treści zawieranych umów. Jedyną regułą, którą muszą się kierować dla ważności umów, to pozostawienie ich treści lub celu z właściwościami stosunku, z ustawą i zasadami współżycia społecznego.

Jednakże jeśli chodzi o aneks do umowy, to jak sama nazwa wskazuje, jest to zmiana warunków umowy. Pan, pisząc o aneksie do umowy, ma na myśli wprowadzenie do umowy trzeciej osoby, w zamian za właściciela mieszkania, który miałby być pierwotnym wynajmującym.

Oczywiście można tak sformułować „aneks”, żeby wola stron i cel umowy został zrealizowany. Wystarczy, że w treści „aneksu” wpiszemy dwie klauzule:

  1. Zmiana osoby wynajmującego na skutek przejścia prawa własności
  2. Pozostawienie pozostałej części umowy bez zmian.

Wzór gotowego aneksu do umowy najmu przy zmianie właściciela – załączam poniżej:

Aneks do umowy najmu zmiana właściciela wzór

aneks-do-umowy-najmu-zmiana-wlasciciela-wzor-pdf-doc

Aneks do umowy najmu zmiana właściciela wzór

Uważam, że można też rozwiązać obecnie obowiązującą umowę najmu za porozumieniem stron, czyli np. bez okresu wypowiedzenia i zawrzeć nową umowę najmu pomiędzy nabywcą mieszkania a najemcą na tych samych zasadach (korzystając np. z treści obecnie obowiązującej umowy).

Decyzja należy do Pana.

Warto poznać:

Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

Itrys odpowiedział 1 rok temu

Dziękuję!

Darek P. odpowiedział 1 rok temu

Dzień dobry, też muszę sporządzić aneks do umowy najmu, odziedziczyłem lokal usługowy po ojcu, w lokalu prowadzona jest działalność od wielu lat, nie chcę nic zmieniać, a jedynie dane właściciela lokalu. Czynsz pozostaje na niezmienionym poziomie, który jest dla mnie w 100% satysfakcjonujący.

Yutris odpowiedział 1 rok temu

A ja mam pytanie: czy można aneksem przedłużyć umowę najmu? nie ukrywam, że byłoby mi to na rękę, proszę o odpowiedź!

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 rok temu

Jako strony umowy najmu macie pełną dowolność w wyborze trybu przedłużenia okresu najmu, możecie więc sporządzić aneks do umowy, ale możecie też sporządzić nową umowę najmu. Wybór należy do Was.

Golon odpowiedział 1 rok temu

a jak napisać aneks do umowy najmu mieszkania ze zmianą czynszu? obie strony ustaliły nowy czynsz w lokalu mieszkalnym, który wzrósł o 180 zł miesięcznie.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 rok temu

@Golon – wzór aneksu zamieszczam poniżej:

Aneks do umowy najmu zmiana czynszu

Aneks-do-umowy-najmu-zmiana-czynszu-wzor-pdf-doc

Aneks do umowy najmu zmiana czynszu wzór

Koniecznie przeczytaj: Jak napisać aneks do umowy najmu – zmiana czynszu

Bartosz R. odpowiedział 1 rok temu

Witam, pobrałem aneks do umowy najmu lokalu mieszkalnego do zmiany czynszu. Zastanawia mnie, czy nie lepiej podpisać nową umowę? niestety tę starą trzeba by było wypowiedzieć i spisać nową z nowym czynszem. Przyznam, że trochę z tym roboty by było… wynajmuję 3 mieszkania w Łodzi (kawalerki) i nigdy nie podpisywałem jako właściciel mieszkania aneksu do umowy. Może rzeczywiście warto sobie to w końcu po tylu latach ułatwić i robić aneksy zamiast nowych umów? czasem ktoś mieszka rok, czasem dwa lata, ale przy 3 mieszkaniach jednak co chwilę (mogłoby się wydawać) trzeba kombinować z nową umową, chyba faktycznie przerzucę się na aneksy. Pozdrawiam Bartosz R.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 rok temu

aneks-do-umowy-najmu-wzor-pdf-doc

Zawiła Mariusz odpowiedział 11 miesięcy temu

Czyli jeśli kupiłem mieszkanie, która jest wynajęta, nowa umowa najmu lokalu nie musi być sporządzana, wystarczy że dam najemcy do podpisania aneks? na najemcę zmiana właściciela lokalu przecież nie wpływa prawda? a mnie jako nowemu właścicielowi zależy na utrzymaniu najemcy na tych samych warunkach wynajmu co są… z tego co wiem, nowa umowa najmu lokalu została podpisana 3 miesiące temu na rok (czas oznaczony) z możliwością przedłużenia.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 11 miesięcy temu

Zgadza się, wystarczy pobrać wzór aneksu, wypełnić go i dać najemcy do podpisania, a gdy umowa najmu lokalu dobiegnie końca, sporządzić kolejną umowę już na swoje dane.

Dodam jeszcze, że w treści aneksu do umowy najmu przy zmianie właściciela mieszkania, trzeba dodać klauzulę, że dochodzi do zmiany po stronie wynajmującego, czyli że nowy właściciel wstępuje w miejsce zbywcy jako wynajmujący.

Warto znać ten przepis:

Art. 678. Zbycie przedmiotu najmu Kodeksu Cywilnego

§ 1. W razie zbycia rzeczy najętej w czasie trwania najmu nabywca wstępuje w stosunek najmu na miejsce zbywcy; może jednak wypowiedzieć najem z zachowaniem ustawowych terminów wypowiedzenia.

§ 2. Powyższe uprawnienie do wypowiedzenia najmu nie przysługuje nabywcy, jeżeli umowa najmu była zawarta na czas oznaczony z zachowaniem formy pisemnej i z datą pewną, a rzecz została najemcy wydana.

Twoja odpowiedź

7 + 9 =