Aneks do umowy najmu zmiana właściciela Wzór

Forum prawneKategoria: Wzór pismaAneks do umowy najmu zmiana właściciela Wzór
AvatarItrys zapytał 2 miesiące temu

Jak napisać aneks do umowy najmu zmiana właściciela? jestem właścicielem mieszkania, które właśnie sprzedaję, nowy właściciel mieszkania nie chce rezygnować z obecnych najemców, z tego względu chcemy wystosować do najemcy aneks do umowy najmu ze zmianą właściciela mieszkania.

Jaki taki aneks sporządzić, żeby zabezpieczyć interesy wszystkich 3 stron? moje, nowego właściciela mieszkania i najemcy? czy prawnie coś takiego jest dozwolone? czy nowy właściciel mieszkania będzie musiał podpisać z najemca nową umowę najmu?

7 odpowiedzi
Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 miesiące temu

Witam serdecznie,

w pierwszej kolejności wskazać muszę, że w Polsce obowiązuje swoboda umów. Powyższe przekłada się na to, że strony mogą dowolnie formułować swe oświadczenia, czyli treści zawieranych umów. Jedyną regułą, którą muszą się kierować dla ważności umów, to pozostawienie ich treści lub celu z właściwościami stosunku, z ustawą i zasadami współżycia społecznego.

Jednakże jeśli chodzi o aneks do umowy, to jak sama nazwa wskazuje, jest to zmiana warunków umowy. Pan, pisząc o aneksie do umowy, ma na myśli wprowadzenie do umowy trzeciej osoby, w zamian za właściciela mieszkania, który miałby być pierwotnym wynajmującym.

Oczywiście można tak sformułować „aneks”, żeby wola stron i cel umowy został zrealizowany. Wystarczy, że w treści „aneksu” wpiszemy dwie klauzule:

  1. Zmiana osoby wynajmującego na skutek przejścia prawa własności
  2. Pozostawienie pozostałej części umowy bez zmian.

Wzór gotowego aneksu do umowy najmu załączam poniżej:

Aneks do umowy najmu zmiana właściciela wzór

aneks-do-umowy-najmu-zmiana-wlasciciela-wzor-pdf-doc
Aneks do umowy najmu zmiana właściciela wzór

Uważam, że można też rozwiązać obecnie obowiązującą umowę najmu za porozumieniem stron, czyli np. bez okresu wypowiedzenia i zawrzeć nową umowę najmu pomiędzy nabywcą mieszkania a najemcą na tych samych zasadach (korzystając np. z treści obecnie obowiązującej umowy).

Decyzja należy do Pana.

AvatarItrys odpowiedział 2 miesiące temu

Dziękuję!

AvatarDarek P. odpowiedział 2 miesiące temu

Dzień dobry, też muszę sporządzić aneks do umowy najmu, odziedziczyłem lokal usługowy po ojcu, w lokalu prowadzona jest działalność od wielu lat, nie chcę nic zmieniać, a jedynie dane właściciela lokalu. Czynsz pozostaje na niezmienionym poziomie, który jest dla mnie w 100% satysfakcjonujący.

AvatarYutris odpowiedział 2 miesiące temu

A ja mam pytanie: czy można aneksem przedłużyć umowę najmu? nie ukrywam, że byłoby mi to na rękę, proszę o odpowiedź!

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 miesiące temu

Jako strony umowy najmu macie pełną dowolność w wyborze trybu przedłużenia okresu najmu, możecie więc sporządzić aneks do umowy, ale możecie też sporządzić nową umowę najmu. Wybór należy do Was.

AvatarGolon odpowiedział 2 miesiące temu

a jak napisać aneks do umowy najmu mieszkania ze zmianą czynszu? obie strony ustaliły nowy czynsz w lokalu mieszkalnym, który wzrósł o 180 zł miesięcznie.

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 miesiące temu

@Golon – wzór aneksu zamieszczam poniżej:

Aneks do umowy najmu zmiana czynszu

Aneks-do-umowy-najmu-zmiana-czynszu-wzor-pdf-doc
Aneks do umowy najmu zmiana czynszu wzór

Koniecznie przeczytaj: Jak napisać aneks do umowy najmu – zmiana czynszu

Twoja odpowiedź