Aneks do umowy najmu zmiana czynszu WZÓR

Forum prawneKategoria: Wzór pismaAneks do umowy najmu zmiana czynszu WZÓR
Jerzy T. zapytał 3 lata temu

Witam! potrzebuję aneks do umowy najmu zmiana czynszu ma mieć miejsce od nowego miesiąca, albo popiszemy nową umowę najmu, zmieniając tylko kwotę czynszu, albo sporządzimy aneks do umowy.

Nie ukrywam, że jako wynajmujący lokal, wolałbym zrobić aneks, bo po prostu jest szybciej… czy mogę prosić o wzór aneksu o zmianę czynszu lokalu? z góry dziękuję za pomoc! Jerzy T.

11 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Faktycznie, zmiana czynszu za pomocą aneksu do umowy najmu jest najprostsza, pod warunkiem, że sam aneks jest napisany poprawnie z zachowaniem pewnych wymogów. Aby ułatwić Ci zmianę czynszu, zamieszczam poniżej gotowy do wypełnienia i podpisania przez obie strony aneks:

Aneks do umowy najmu zmiana czynszu

Aneks-do-umowy-najmu-zmiana-czynszu-wzor-pdf-doc

Aneks do umowy najmu zmiana czynszu wzór

… a teraz trochę informacji o samym aneksie:

Aneks do umowy wynajmu nieruchomości to często niedoceniany jeszcze sposób na wprowadzenie różnych modyfikacji w pierwotnej umowie najmu.

Stosując aneks, nie trzeba rozwiązywać wcześniej podpisanej umowy najmu i za chwilę podpisywać nową umowę z nowymi warunkami.

Aneksy można stosować niemal przy wszystkich typach umów, a w szczególności przy umowach najmu nieruchomości. W tym momencie możesz zapoznać się z dwoma innymi wątkami dotyczącymi aneksowania umowy najmu:

Aneks do umowy najmu nieruchomości jest dokumentem, dzięki któremu można:

  • zmieniać,
  • dodawać,
  • i uchylać postanowienia pierwotnie podpisanej umowy najmu.

A więc aneks okaże się wyjątkowo pomocny w sytuacji, gdy chcemy obniżyć lub podwyższyć czynsz wynajmowanej nieruchomości, aneksem można również zmienić okres obowiązywania umowy najmu, aneksem można też zmienić dane wynajmującego i najemcy, oraz doprecyzować można drobne niejasności, które znalazły się w pierwotnej umowie najmu.

O czym warto pamiętać, sporządzając aneks do umowy najmu nieruchomości samemu?

wszelkie-zmiany-umowy-wymagaja-zachowania-formy-pisemnej-pod-rygorem-niewaznosci

Co zawiera aneks do umowy najmu?

Pierwszą bardzo ważną rzeczą jest, aby aneks zawierał oznaczenie, jakiej konkretnie umowy dotyczy. Niemniej ważne jest oznaczenie stron tejże umowy.

Następnym elementem aneksu będzie główna jego część, zawierająca szczegółowe informacje dotyczące wprowadzanych zmian. Zmiany warto wprowadzać, posługując się konkretnymi paragrafami, które znajdują się w pierwotnej umowie.

W końcowej części aneksu wprowadza się zapis, mówiący o dacie, z którą aneks wchodzi w życie. A więc powinno pojawić się zdanie typu:

Aneks wchodzi w życie z dniem 5 czerwca 20… roku.

inny ważny zapis, który także powinien pojawić się w aneksie, to:

Pozostałe postanowienia umowy niewspomniane w aneksie pozostają bez zmian.

Pozostaje już tylko teraz podpisać aneks przez obie strony umowy. Aneks powinna posiadać każda ze stron, aby mogła dołączyć go do swojej umowy najmu.

Jeśli czeka Was zmiana czynszu, to zachęcam do pobrania naszego wzoru aneksu!

najwazniejsze-elementy-aneksu-do-umowy-najmu

Mariusz R. odpowiedział 3 lata temu

Witam, zamierzam podnieść czynsz w mieszkaniu, które wynajmuję. Nic poza wysokością czynszu się nie zmienia. Najemca chce przedłużyć umowę najmu na kolejny rok. Który wzór pisma powinien użyć? aneks do umowy najmu zmiana czynszu, czy przedłużenie umowy? proszę o odpowiedź. Mariusz R.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Mariusz, możesz użyć poniższego wzoru aneksu:

Aneks-do-umowy-najmu-zmiana-czynszu-wzor-pdf-doc

Aneks do umowy najmu zmiana czynszu wzór

Pozdrawiam!

Ilkes odpowiedział 3 lata temu

Witam,

chcę zapytać o podwyżkę czynszu za pomocą aneksu, z tego co wiem, to najemcy trzeba przed zmianą czynszu wysłać listownie (w każdym bądź razie na piśmie) powiadomienie, że wypowiadamy mu obecną stawkę czynszu (wszystko ze względu na ustawę o ochronie praw lokatorów), czy macie wzór takiego powiadomienia? wzór aneksu już pobrałem, dziękuję.

Art. 8a. ochr. praw lokator. Tryb podwyższenia czynszu przez właściciela lokalu

1. Właściciel może podwyższyć czynsz albo inne opłaty za używanie lokalu, wypowiadając jego dotychczasową wysokość, najpóźniej na koniec miesiąca kalendarzowego, z zachowaniem terminów wypowiedzenia.

2. Termin wypowiedzenia wysokości czynszu albo innych opłat za używanie lokalu wynosi 3 miesiące, chyba że strony w umowie ustalą termin dłuższy.

3. Wypowiedzenie wysokości czynszu albo innych opłat za używanie lokalu powinno być pod rygorem nieważności dokonane na piśmie.

Wiadomo, że zawarcie nawet umowy na czas oznaczony nie gwarantuje przecież stałej wysokości czynszu przez cały okres najmu. I tak długo już czekam z podwyżką czynszu, bo najemca mieszka w mieszkaniu już trzeci rok i inflacja idzie w górę – szczególnie teraz. Ratę kredytu, którą mam na to mieszkanie też mi podwyższyli przez podniesienie stóp procentowych.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Zgadza się Ilkes,

zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów, zanim podwyższymy czynsz w mieszkaniu, powinniśmy powiadomić najemcę pisemnie, że wypowiadamy stawkę czynszu i wprowadzamy nową, wzór takiego powiadomienia pobierzesz poniżej:

Helena odpowiedział 3 lata temu

Czyli najpierw trzeba wypowiedzieć dotychczasową wysokość czynszu (jeśli podpisana jest umowa najmu), a dopiero później podpisujemy aneks związany z podwyższeniem czynszu? Próbowałam sama zabrać się za sporządzenie aneksu, ale poległam bardzo szybko na treści zmieniającej postanowienia umowy najmu ://

Wysokość czynszu w moim lokalu to obecnie 1050 zł + opłaty, czyli jeśli chcę podwyższyć czynsz, o powiedzmy 100 zł /msc to muszę w powiadomieniu wspomnieć o tych 100 zł? Czy po prostu podać nową stawkę już po podwyżce?

Umowa najmu jest zwykła tradycyjna, nie w formie aktu notarialnego.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

@Helena, zachęcam Cię do pobrania przygotowanych przez nas gotowych wzorów pism, czyli pisma informującego o podwyżce czynszu, jaki i aneksu zmieniającego wysokość czynszu w mieszkaniu.

Pisma są gotowe do wypełnienia, o nic nie trzeba się martwić:

Najpierw informujesz o podwyżce:

i wzór pisma dla lokalu użytkowego:

podwyzszenie-czynszu-najmu-lokalu-uzytkowego-wzor-pdf-doc

Podwyższenie czynszu najmu lokalu użytkowego wzór

a później wprowadzasz aneks do umowy, zmieniając wysokość czynszu:

Aneks-do-umowy-najmu-zmiana-czynszu-wzor-pdf-doc

Aneks do umowy najmu zmiana czynszu wzór

Helena odpowiedział 3 lata temu

Dziękuję, pobrałam pismo informujące jak i wzór aneksu do umowy najmu.

Luda odpowiedział 3 lata temu

Czy za pomocą waszego aneksu, oprócz podwyżki czynszu najmu można wprowadzić też inne nowe postanowienia? np. zmiana okresu wypowiedzenia umowy? no i chciałabym tez zmienić umowę z umowy na określony, na umowę na czas nieokreślony (to akurat prośba najemcy). Czy możecie sporządzić aneks pod moje wymagania, czy wystarczy jak pobiorę wasz wzór? o czym jeszcze trzeba pamiętać przy zmianie stawki czynszu?

O23 odpowiedział 3 lata temu

Dzień dobry, czy aneksem można zmienić okres wypowiedzenia umowy?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Oczywiście, że tak, okres wypowiedzenia umowy najmu można modyfikować aneksem, trzeba jednak pamiętać, że okres można skrócić albo wydłużyć, jednak należy zachować zgodność z ustawą o ochronie praw lokatorów.