Wynajem mieszkania dla firmy na cele mieszkaniowe WZÓR umowy

Wynajem mieszkania dla firmy to sprawdzony sposób na zarabianie pieniędzy. Coraz więcej osób decyduje się na zakup kolejnego mieszkania (nawet na kredyt) tylko po to, by czerpać stały zysk z jego wynajmu.

Dodatkowo w ostatnim czasie bardzo modnym stało się wynajmowanie mieszkań prywatnych na cele mieszkaniowe firmom. Jest to znacznie lepszy zarobek, tym bardziej że stawki najmu są liczone całkiem inaczej – zazwyczaj od każdego pracownika.

Niemniej jednak część osób zainteresowanych wynajmem mieszkania firmie, obawia się zwiększonych opłat, w tym wysokiego podatku i kontroli skarbowych. Sprawdź, co warto wiedzieć, wynajmując mieszkanie firmie na cele mieszkaniowe i pobierz gotowy wzór umowy najmu.

Jak sporządzić umowę najmu mieszkania z firmą?

Wynajmując mieszkanie firmie, czy też osobie prywatnej, warto pamiętać o dopełnieniu wszelkich formalności.

wzor-umowy-najmu-mieszkania-na-cele-mieszkaniowe-firmiePodstawą jest przygotowanie odpowiedniej umowy najmu, która będzie zabezpieczać interesy i prawa wynajmującego, chroniąc go przed utratą mienia, uszkodzeniem wartościowych rzeczy oraz nieuregulowanymi opłatami licznikowymi.

W umowie najmu mieszkania znaleźć powinny się m.in. zapisy na temat:

 • wysokości ustalonego czynszu
 • terminu płatności czynszu
 • wysokości kaucji
 • obowiązku ponoszenia opłat związanych z utrzymaniem lokalu, w tym opłat licznikowych
 • termin, na jaki została zawarta umowa najmu
 • prawa udostępnienia mieszkania w podnajem na podstawie umowy podnajmu.

Wzór gotowej do wypełnienia umowy najmu pobierzesz poniżej:

Wynajem mieszkania dla firmy na cele mieszkaniowe wzór

Wynajem-mieszkania-dla-firmy-na-cele-mieszkaniowe-wzor-umowy-doc-pdf

Wynajem mieszkania dla firmy na cele mieszkaniowe wzór

Zdanie mieszkania najemcy oraz jego odbiór powinien być poprzedzony protokołem zdawczo-odbiorczym pokwitowanym przez obie strony. Wzór protokołu zdawczo-odbiorczego mieszkania zamieszczam poniżej:

Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania wzór

protokol-zdawczo-odbiorczy-mieszkania-wzor-pdf-doc

Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania wzór

Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania to tylko jedna z ważnych spraw, o których warto pamiętać podczas przekazywania lokalu nowemu wynajmującemu. Protokół zdawczo-odbiorczy lokalu to dokument potwierdzający przekazanie mieszkania zaraz po zawarciu umowy najmu, protokół opisuje stan ogólny mieszkania, zawartość wyposażenia, stan liczników w momencie przekazania mieszkania najemcy itd.

Protokół zdawczo-odbiorczy będzie podstawą do ewentualnych roszczeń z Twojej strony w przypadku niewywiązania się przez wynajmującego ze swoich obowiązków przy opuszczaniu mieszkania. Życie już nie raz pokazało, że zawsze warto sporządzać taki protokół!

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie firmie?

Decydując się na wynajęcie prywatnego mieszkania firmie na cele mieszkaniowe, warto sprawdzić pozycję wybranej firmy na rynku oraz jej opinie w internecie.

rtvePierwszym krokiem może być poproszenie o podanie numeru NIP lub REGON, lub aktualnego wpisu z rejestru przedsiębiorców (CEIDG) lub rejestrze spółek (KRS).

rtveKolejnym krokiem, jaki powinien podjąć wynajmujący, jest sprawdzenie wypłacalności firmy. Wiele informacji można znaleźć w internecie, dlatego warto wpisać dane firmy w wyszukiwarkę i poszukać opinii na jej temat.

rtvePrzed podpisaniem umowy najmu mieszkania należy sprawdzić umocowanie osoby z kontaktu do reprezentowania firmy i zawierania w jej imieniu umów.

rtveNależy również ustalić liczbę osób stale korzystających z mieszkania, wartość miesięcznego czynu, kaucję oraz zasady wystawiania rachunków.

Wynajem mieszkania dla firmy na cele mieszkaniowe a obowiązki podatkowe

Wynajęcie mieszkania jest prawem właściciela. Dlatego to on decyduje, czy najemcą będzie osoba prywatna, czy też firma.

Warto jednak wiedzieć, że zgodnie z regulacją art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy z dnia 11 marca 2011 roku o podatku od towarów i usług (ustawa o VAT) zwalnia się od podatku usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym, lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe.

Zatem do uzyskania zwolnienia od podatku VAT wymaga się:

 • świadczenia na własny rachunek usługi wynajmu lub dzierżawy nieruchomości o charakterze mieszkalnym i na cele mieszkaniowe.

W umowie najmu mieszkania firmie na cele mieszkaniowe należy zatem zaznaczyć, że wynajmowany lokal:

 • jest lokalem o charakterze mieszkalnym
 • zostaje wynajęty firmie jedynie do celów mieszkaniowych.

Brak któregokolwiek z wyżej wymienionych elementów skutkować będzie naliczeniem podatku VAT.

uwagaWażne również jest wykazanie, że wynajem mieszkania firmie przez osobę fizyczną nie jest związany z prowadzoną działalnością.

Okoliczność tę powinny potwierdzić organy podatkowe, które mają prawo ustalić biznesowy charakter działalności, jeśli wynajmujący posiada więcej niż jeden lokal i z wynajmu czerpie stałe, znaczne zyski.

Wynajem mieszkania dla firmy na cele mieszkaniowe a VAT

Tak jak wskazałem powyżej, wynajem mieszkania firmie dla jej pracownika, podlega zwolnieniu od podatku VAT. Niemniej, jednak jeśli organ podatkowy stwierdzi ciągłości najmu lub jeśli zostanie przekroczona wartość brana pod uwagę przy wyliczaniu limitu zwolnienia podmiotowego (200 000 zł u przedsiębiorcy) najem prywatny na cele mieszkaniowe, może doprowadzić do powstania obowiązku płacenia podatku VAT.

Najem prywatny można rozliczać:

df według skali podatkowej 17% do kwoty 85 528 zł i 32% powyżej tej kwoty na tzw. zasadach ogólnych

dflub ryczałtem – 8,5% od przychodu do kwoty 100 000 zł i 12,5% od nadwyżki ponad 100 000 zł.

Przy rozliczeniu najmu obowiązuje kwota wolna od dochodu wynosząca 8 000 zł w całym roku podatkowych (suma wszystkich dochodów).

Podsumowanie

Czy w ogóle warto wynajmować mieszkanie firmie? oczywiście, że tak! osobiście zweryfikowane firmy w 99% są bardzo rzetelnymi płatnikami i nie trzeba każdego miesiąca martwić się o to, czy czynsz wpłynie w wyznaczonym na umowie najmu terminie.

Od lat wynajmuję swoje 3 mieszkania firmom i płatności zawsze są na czas:

wynajem-lokalu-przez-osobe-fizyczna-firmie

Podobne wyszukania:

 • umowa najmu mieszkania z firmą wzór,
 • wynajem lokalu przez osobę fizyczną firmie,
 • jak bezpiecznie wynająć mieszkanie firmie,
 • wynajem mieszkania firmie na cele mieszkaniowe.

Warto przeczytać:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 4,17 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze