Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie firmie?

Forum prawneKategoria: DługiJak bezpiecznie wynająć mieszkanie firmie?
Karolina W. zapytał 3 lata temu

Witam! Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie firmie? zgłosiła się do mnie para, która chce na rok wynająć moje mieszkanie, przy rozmowie na temat umowy najmu wyszło, że chcą, aby umowa najmu mieszkania była sporządzona na firmę, którą prowadzą.

Nigdy nie wynajmowałam mieszkania firmie na cele mieszkaniowe, czy nie będę miała żadnych komplikacji? trochę się boję wpisywać jako najemcę dane firmy, którą prowadzą, bo co później z odpowiedzialnością w razie wyrządzenia w mieszkaniu jakichś szkód?

Jest to firma prowadzona jako DG (Działalność gospodarcza). Czy umowa najmu różni się czymś między tą na osobę fizyczną a tą na firmę? czy trzeba coś dopisać do umowy najmu?

Proszę o pomoc, czy wynajem mieszkania firmie może sprowadzić na mnie jakieś problemy?

5 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

jeśli mówimy o jednoosobowej działalności gospodarczej, to zawarcie umowy najmu z taką firmą jest tak samo bezpiecznie, jak zawarcie umowy z osobą fizyczną. Dzieje się tak dlatego, że przedsiębiorca odpowiada za zobowiązania firmy całym swoim majątkiem.

Ja miałabym wątpliwości, gdyby kontrahentem była np. spółka z o.o. Niemniej jednak dla bezpieczeństwa, warto dokładnie sprawdzić wspomnianą firmę.

Zasadnym będzie sięgnięcie do wpisu w CEIDG i sprawdzenie, jaka jest główna działalność firmy, i kto firmę prowadzi.

Następnie należy poprosić o potwierdzenie tożsamości przez osobę, która podaje się za przedsiębiorcę – dane z rejestru przedsiębiorców powinny zgadzać się z danymi zawartymi w dowodzie osobistym.

Informacji o danej firmy można szukać również w internecie m.in. w rejestrach dłużników.

Warto również zadbać o odpowiednie zapisy w umowie. Najważniejszą kwestią jest umieszczenie klauzuli, że wynajmowany lokal jest lokalem o charakterze mieszkalnym, a najem ma cele wyłącznie mieszkaniowe i nie jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Warto również rozważyć wyłączenie możliwości oddania mieszkania w podnajem.

Aby ułatwić Ci wynajem mieszkania firmie, pobierz proszę wzór umowy najmu, który zabezpieczy Twoje interesy:

Wynajem mieszkania dla firmy na cele mieszkaniowe wzór

Wynajem-mieszkania-dla-firmy-na-cele-mieszkaniowe-wzor-umowy-doc-pdf

Wynajem mieszkania dla firmy na cele mieszkaniowe wzór

Warto przeczytać:

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Podobne wyszukania:

  • wynajem mieszkania dla firmy
  • wynajem mieszkania dla firmy na cele mieszkaniowe wzór
  • wynajem mieszkania firmie
  • wynajem lokalu przez osobę fizyczną firmie
  • wynajem mieszkania firmie przez osobę fizyczną
  • wynajem mieszkania firmie umowa
  • wynajem mieszkania firmie na cele mieszkaniowe

xx3 odpowiedział 3 lata temu

Jako osoba prywatna chcę wynająć mieszkanie firmie na cele mieszkaniowe, w mieszkaniu mają zamieszkać dwa pracownicy firmy, obaj będę na delegacji. Czy nie będzie problemu z eksmisją najemców (pracowników firmy), jeśli pracodawca przestanie płacić mi za czynsz?

Darek odpowiedział 3 lata temu

Czy wynajem lokalu przez osobę fizyczna firmie jest zwolniony z VAT? ponoć tak, chcę się tylko upewnić. Gdzieś wyczytałem, że jeśli osoba fizyczna wynajmie mieszkanie drugiej osobie i osoba ta przeznaczy to mieszkanie na cele mieszkaniowe, to taka usługa będzie zwolniona z podatku VAT. Prawda to?

IZa odpowiedział 2 lata temu

Mam takie pytanie, firma chce wynająć mieszkanie dla dwóch pracowników, nie wiem co to za pracownicy, czy pilnują porządku, czy sprzątają i czy w ogóle dbają o lokal. Firma płaci dobrze, jest to mała kawalerka, ale są dwa małe łóżka i spokojnie tacy pracownicy by sobie poradzili. Czy mocno ryzykuję podpisując umowę wynajmu z firmą dla ich pracowników których nigdy nie widziałam na oczy?