Pokwitowanie odbioru gotówki za wynajem mieszkania wzór

Forum prawneKategoria: Wzór pismaPokwitowanie odbioru gotówki za wynajem mieszkania wzór
Ola zapytał 2 lata temu

Witam, poszukuję wzór pokwitowania odbioru gotówki za wynajem mieszkania, moi najemcy nalegają, abym czynsz odbierała w osobiście, są z Litwy i mają jakieś trudności w robieniu przelewów online.

Najemcy żądają właśnie, abym co miesiąc przy odbiorze gotówki za czynsz, pokwitowała jej odbiór. Gdzie znajdę wzór takiego pokwitowania? co powinno się w nim znaleźć?

7 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Witaj Ola,

druk pokwitowania odbioru pieniędzy za wynajem lokalu zamieszczamy poniżej, wzór pisma należy pobrać i wydrukować:

Pokwitowanie odbioru gotówki za wynajem mieszkania wzór

pokwitowanie-odbioru-gotówki-za-wynajem-mieszkania-wzor-doc-pdf

Pokwitowanie odbioru gotówki za wynajem mieszkania wzór

Pokwitowanie odbioru gotówki jest dowodem wniesienia płatności za zobowiązanie, które jasno wynika z umowy (w Twoim przypadku z umowy najmu mieszkania).

Pokwitowanie odbioru gotówki najczęściej wystawia się na prośbę osoby płacącej za czynsz gotówką. Podpisane pokwitowanie jest często niezbędne do ochrony praw lokatorów, by udowodnić wpłatę pieniędzy.

Mając pokwitowanie wpłaty gotówką za czynsz mieszkania, najemca w przypadku sporu może takim pokwitowaniem udowodnić swoje racje.

Pokwitowanie odbioru gotówki za czynsz można wręczyć i podpisać osobiście w trakcie wpłaty/przyjęcia pieniędzy, lub nawet przesłać pokwitowanie w terminie późniejszym listem, lub e-mailem.

Pokwitowanie, aby miało moc, musi być sporządzone na piśmie oraz powinno zawierać obowiązkowo czytelny podpis osoby, która odebrała pieniądze.

Podstawę prawną pokwitowania płatności gotówką określa art. 462 par. 1 Kodeksu Cywilnego:

§ 1. Dłużnik, spełniając świadczenie, może żądać od wierzyciela pokwitowania.

Warto przeczytać:

Patrycja P. odpowiedział 2 lata temu

Witam, mam podobną sytuację. Osoba która wynajmuje ode mnie mieszkanie chce płacić mi gotówką i chce ode mnie pokwitowanie wpłaty za czynsz. Dlaczego najemcy nie chcą robić przelewów? czego się obawiają? nie rozumiem tego. Z płaceniem za czynsz mieszkania gotówką nastręcza więcej zachodu, bo trzeba umawiać się w mieszkaniu na odbiór gotówki…

Kamikaze odpowiedział 1 rok temu

Pobrałem właśnie potwierdzenie zapłaty za wynajem mieszkania, jestem właścicielem mieszkania w Łodzi. Wynajmuje je dwóch Litwińców, nie chcą płacić przelewem na konto, tylko gotówka. Nalegałem, żeby podpisywali co miesiąc takie pokwitowanie żeby nie było żadnych problemów i niejasności, mam nadzieję, że nie będą mieli nic przeciwko. Pozdrawiam.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 rok temu

kiedy-mozna-zadac-potwierdzenie-zaplaty-za-wynajem-mieszkania

pokwitowanie-odbioru-gotówki-za-wynajem-mieszkania-wzor-doc-pdf

Pokwitowanie odbioru gotówki za wynajem mieszkania wzór

Pokwitowanie odbioru gotówki za czynsz jest twardym i niepodważalnym dowodem płatności za zobowiązanie wynikające z umowy czynszu. Potwierdzenie wpłaty wystawia się na żądanie wpłacającego pieniądze. Co ważne, można żądać wydania potwierdzenia wpłaty środków za czynsz wstecz.

Płacąc więc np. za czynsz gotówką przez pół roku, możesz zażądać wydania potwierdzenia na piśmie, że czynsz za 6 ostatnich miesięcy jest w pełni uregulowany.

Pisemne potwierdzenie dowodzi faktu płatności i najczęściej jest pomocny osobom, które pieniądze wpłacają. Wtedy, w razie potencjalnych problemów i sporu z wynajmującym mieszkanie, wpłacający posiada niepodważalne pokwitowanie.

jak-dostarczyc-pokwitowanie-wplaty-gotowki

Marcin Dobrzyński odpowiedział 1 rok temu

Witam, pobrałem pokwitowanie zapłaty czynszu, wszystko ok, dziękuję!

Eryk D. odpowiedział 9 miesięcy temu

Dzień dobry, mam problem z wynajmującym, poprosiłem właściciela lokalu mieszkalnego który wynajmuję od pół roku o pokwitowanie odbioru gotówki za wynajem mieszkania za wszystkie miesiące wstecz. Właściciel mieszkania z jakichś powodów nie chce mi dać takiego potwierdzenia za wcześniejsze miesiące, pewnie dlatego, że nie zgłosił wynajmu mieszkania do urzędu skarbowego i boi się konsekwencji. Czy jest jakiś przepis, który nakaże wynajmującemu by dać mi potwierdzenie zapłaty za wynajem mieszkania za miesiące wstecz?

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 9 miesięcy temu

Dzień dobry,

sposób kwitowania, czy też potwierdzenia uregulowania należnych opłat czynszowych powinien zostać uregulowany w umowie. To właśnie w treści umowy najmu mieszkania wynajmujący i najemca określają warunki zapłaty czynszu, wskazując czy zapłata ma nastąpić bezpośrednio do rąk wynajmującego, czy przelewem na wskazany przez niego rachunek bankowy.

Dość rzadko w umowie spotkać można zapis traktujący o obowiązku pokwitowania zapłaty, kiedy następuje ona bezpośrednio z rąk do rąk. Niemniej pomimo braku takiego zapisu, w praktyce zdarzają się sytuacje, że najemcy chcą potwierdzenia płatności.

Z uwagi na powyższe, masz prawo prosić właściciela mieszkania, by przy kolejnych płatnościach kwitował odbiór gotówki. Natomiast co do wcześniejszych rat, to niestety nie znam żadnego przepisu, który możesz powołać, żądając ich pokwitowania.

Uważam jednak, że masz prawo domagać się od właściciela mieszkania złożenia oświadczenia, że nie zalegasz z opłatami czynszowymi. Takie oświadczenie wraz z umową będzie potwierdzeniem, że wcześniejsze opłaty zostały uregulowane w całości.

Na koniec dodam, że wielokrotnie umowy najmu nie są zgłaszane fiskusowi, więc być może faktycznie najemca obawia się ewentualnych konsekwencji prawno-skarbowym.

Niemniej obowiązek podatkowy wynika już z samej umowy najmu, która jest przecież umową odpłatną, dlatego nie do końca rozumiem stanowisko wynajmującego. Nie mogę również szerzej odnieść się do tematu, ponieważ nie podajesz, jakie problemy z właścicielem mieszkania masz na myśli i do czego potrzebujesz pokwitowania za uregulowany czynsz.