Jak napisać pismo o zwrot kaucji za wynajem mieszkania? kaucja przy wynajmie mieszkania jest co do zasady, wpłatą podlegającą zwrotowi. Jednocześnie może ona zostać pomniejszona, jeśli najemca zalega z płatnościami lub spowodował jakiekolwiek zniszczenia w wynajmowanym mieszkaniu.
W przypadku, kiedy żadna z tych sytuacji nie miała jednak miejsca, najemca opróżniający lokal ma prawo żądać zwrotu wpłaconej przy podpisywaniu umowy kaucji w pełnej wysokości. Natomiast gdy wynajmujący zwleka ze zwrotem pieniędzy, najemca powinien wystosować do niego pisemne wezwanie do zwrotu kaucji.
Aby ułatwi Ci sporządzenie skutecznego i zgodnego z obowiązującym prawem żądania, przygotowaliśmy wzór pisma o zwrot kaucji za wynajem mieszkania, które pobierzesz w dalszej części artykułu!
SPIS TREŚCI:
Czym jest kaucja zabezpieczająca?
Umowa najmu mieszkania bardzo często uzależniona jest od wpłacenia przez najemcę określonej sumy kaucji zabezpieczającej. Kaucja stanowi zabezpieczenie roszczeń wynajmującego, wynikających z zawartego stosunku umowy najmu. Po przekazaniu środków najemca może poprosić wynajmującego o pokwitowanie wpłaty kaucji za lokal. Rozliczenie kaucji za wynajem ma miejsce w dniu opróżnienia lokalu.
Wysokość kaucji nie powinna przekraczać dwunastokrotności miesięcznego czynszu za dane mieszkanie. Kwotę wylicza się według stawki obowiązującej w dniu zawierania umowy.
W praktyce suma kaucji zależy od ustaleń stron i jest wynikiem negocjacji. Informacje o wysokości kaucji należy zamieścić w umowie najmu. Jej wpłatę warto potwierdzić także odpowiednim oświadczeniem, opatrzonym podpisem wynajmującego.
Kaucja za mieszkanie wzór pisma
Zwrot kaucji za wynajem mieszkania – wzór
Rozliczenie kaucji za wynajem
Kaucja zabezpiecza roszczenia wynikające z tytułu najmu mieszkania. Wynajmujący może wykorzystać takie środki pieniężne, aby uregulować należności z tytułu np. zaległego czynszu lub opłat niezależnych, czyli rachunków za gaz, energię, wodę, odbiór ścieków, odpadów i nieczystości ciekłych, a następnie wręczyć najemcy wypowiedzenie umowy najmu lokalu użytkowego bądź mieszkalnego.
Co więcej, kaucja służy także do pokrycia szkód, za które odpowiedzialny jest najemca. Wynajmujący może pomniejszyć kaucję o koszty naprawy zniszczonych elementów mieszkania lub uszkodzonych sprzętów. Właściciel nieruchomości nie może jednak zatrzymać kaucji w formie zabezpieczenia roszczeń kierowanych wobec lokatora na innych podstawach.
Kiedy przysługuje zwrot kaucji za wynajem mieszkania?
Jeśli najemca nie ma wobec wynajmującego żadnych zaległości związanych z użytkowaniem mieszkania (nie zalega z czynszem lub innymi opłatami), a wynajmujący nie ma wobec niego żadnych innych roszczeń wynikających ze zniszczeń lokalu, to kaucja powinna zostać zwrócona osobie opróżniającej mieszkanie w pełnej kwocie w ciągu miesiąca od dnia wyprowadzenia się z lokalu.
Jak odzyskać kaucję za mieszkanie? zwrot kaucji za wynajem mieszkania nie jest dobrą wolą właściciela lokalu, lecz jego obowiązkiem, dlatego w przypadku, kiedy wynajmujący zwleka z dokonaniem zwrotu dłużej niż miesiąc, były najemca powinien wystosować do niego odpowiednie pismo z żądaniem zwrotu.
Pismo o zwrot kaucji za mieszkanie
Pismo o zwrot kaucji za lokal użytkowy lub mieszkalny to pisemne wezwanie do zapłaty, które należy wysłać do wynajmującego. Dokument nie ma odgórnie ustalonej formuły, jednak powinien zawierać:
- określenie żądanej kwoty zwrotu,
- numer rachunku bankowego do zwrotu,
- termin zwrotu kaucji (standardowo 7 dni),
- uzasadnienie żądania zwrotu,
- ostrzeżenie o skierowaniu sprawy na drogę postępowania sądowego w przypadku nieuiszczenia zwrotu w wyznaczonym terminie.
Ważnym elementem pisma jest uzasadnienie żądania zwrotu kaucji, w którym należy wspomnieć o postanowieniach zawartej umowy najmu oraz braku roszczeń, na poczet których wynajmujący mógłby kaucję zatrzymać.
Pismo o zwrot kaucji mieszkaniowej można wysłać wynajmującemu samodzielnie (np. listem poleconym) lub za pośrednictwem adwokata. Dokument należy nadać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru – stanowi to dowód otrzymania wezwania przez wynajmującego oraz wyznacza datę, od której odlicza się dni do wyznaczonego terminu wpłaty zwrotu.
Kaucja rozliczana jako ostatni czynsz
Rozliczenie kaucji w ramach zapłaty za ostatni czynsz to rozwiązanie uzależnione od woli wynajmującego i najemcy. Nie istnieją żadne regulacje prawne, które zwalniałyby bowiem lokatora z płacenia czynszu za mieszkanie. Jeśli najemca woli pokryć swoje zobowiązanie ze środków, które ma odzyskać po wygaśnięciu umowy, powinien uzyskać zgodę wynajmującego.
Ten może zażądać w takim przypadku okazania protokołu zdawczo-odbiorczego lokalu oraz dokumentacji fotograficznej, która pozwoli mu orzec, czy lokator wyrządził w mieszkaniu jakiekolwiek szkody.
Za co wynajmujący nie może potrącić kaucji?
Kaucja podlega pełnemu zwrotowi, gdy mieszkanie i jego wyposażenie zostało oddane przez najemcę w stanie „niepogorszonym” w stosunku do dnia podpisania umowy najmu. Należy mieć na uwadze, że rzeczy ulegają jednak zniszczeniu, nawet kiedy są regularnie czyszczone i pielęgnowane.
Wynajmujący nie może potrącić więc kaucji za uszkodzenia wynikające z normalnego użytkowania, czyli między innymi za:
- zużyte, wymagające wymiany uszczelki,
- wyblaknięte od słońca tapicerki, farby, ramy okienne,
- powycierane elementy błyszczące, np. klamki,
- pożółknięte fugi,
- utratę puszystości dywanów,
- spękania na suficie lub ścianie, wynikające z naturalnego procesu „pracy” budynku.
Kiedy wynajmujący może nie oddać kaucji? będą to szkody wyrządzone celowo lub na skutek nieprawidłowego użytkowania rzeczy. Zaliczymy do nich między innymi:
- wyszczerbienia płytek na skutek upadku ciężkich przedmiotów,
- zarysowania blatów kuchennych w wyniku nieużywania desek do krojenia,
- zniszczenie paneli przez fleki w butach lub przesuwanie mebli,
- niemożność doczyszczenia sprzętów, które nie były regularnie myte,
- rozbicie szyb lub luster,
- pomalowane kredkami czy zabrudzone jedzeniem ściany, itp.
Na koniec dodam, że wynajmujący może poprosić najemcę o potwierdzenie zwrotu kaucji na piśmie, aby mieć dowód, że kaucja została zwrócona.
Potwierdzenie zwrotu kaucji – wzór
Potwierdzenie zwrotu kaucji – wzór
Podobne tematy:
- Pokwitowanie wpłaty kaucji za lokal WZÓR
- Umowa najmu pokoju w mieszkaniu i domu WZÓR
- Zaliczka i Zadatek na poczet umowy najmu wzór
- Umowa rezerwacyjna najmu mieszkania – WZÓR
- Żądanie opróżnienia lokalu mieszkalnego – WZÓR
Witam, właściciel nie chce oddać kaucji za mieszkanie, przed opuszczeniem lokalu wszystko posprzątaliśmy, odmalowaliśmy mieszkanie, właściciel nie miał żadnych zastrzeżeń, powiedział, że przeleje kaucję w ciągu miesiąca po opuszczeniu mieszkania. Dodam jeszcze, że dotarliśmy do końca umowy najmu lokalu, składając wypowiedzenie umowy zgodnie z prawem. Minęło pół roku, a zwrotu kaucji nadal nie ma, właściciel nie odbiera telefonów i nie odpisuje na maile, co robić w takiej sytuacji? czy Państwa wzór wezwania do zwrotu kaucji nam pomoże? znalazłem bardzo pomocne przepisy:
Art. 6c
Art. 6d
Art. 6e
Przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.
U nas też wynajmujący nie chce oddać kaucji, rozwiązaliśmy umowę najmu za porozumieniem stron, czyli za zgodą właściciela mieszkania. Nagle mijają 3 miesiące a kaucji nadal nie ma, czytając już nie jedno forum, widać jak na dłoni, że właściciele mieszkań chętnie przyjmując kaucję, ale już niechętnie ją oddają – dlaczego się pytam? przecież kaucja jest własnością najemcy, dopóki w mieszkaniu nie powstaną żadne szkody, których naprawa może iść z puli wpłaconej kaucji. Jeśli my opuściliśmy lokal i nie było żadnych zastrzeżeń ze strony właściciela, to dlaczego mamy problem z odzyskaniem kaucji? czy prawo stoi tutaj tylko po stronie wynajmującego?