Jak odzyskać wpłaconą zaliczkę? (zakup w serwisie ogłoszeniowy)

Forum prawneKategoria: RóżneJak odzyskać wpłaconą zaliczkę? (zakup w serwisie ogłoszeniowy)
De3 zapytał 2 lata temu

Witam, mam problem z jednym Panem. Chciałem kupić od niego traktorek kosiarkę przez internet. Następnie on powiedział mi, że nie będzie czekać, aż przyjadę. Więc ja mu zaproponowałem, że dam mu połowę pieniędzy i go zarezerwuje.

Następnie po stwierdzeniu, że ten traktorek jest jednak trochę zepsuty i gdy pytałem pana jakie części trzeba, żeby go naprawić albo co jeszcze zepsute – mówił że nie wiem. Dziś miałem z nim się spotkać, ale od wczoraj czekałem za adresem i do dziś nic nie odpisał, a mieliśmy termin na 11.00, odpisał mi godzinę później dopiero.

Więc ja mu napisałem ze go jednak nie kupuje i proszę go, żeby zwrócił mi zaliczkę, jaką wysłałem. On mi odpisał, ze nie da nic, bo my zrobiliśmy umowę. Ale ja nic nie podpisywałem. Jedynie co to mu powiedziałem ze go wezmę na 100%.

Ale okazało się ze tam jest więcej popsute i ta naprawa się nie opłaca. Więc moje pytanie, czy mogę jakoś odzyskać te pieniądze z powrotem, czy nie? Dodam, że jest to sprawa w Niemczech.

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam serdecznie,

na wstępie wyjaśnię, że faktycznie kontrahent może powoływać się na zawarcie ustnej umowy kupna – sprzedaży. Taka umowa nie wymaga bowiem dla swej ważności formy pisemnej, choć w obrocie prawnym (dla celów dowodowych) większość umów jest spisywana.

Niemniej może Pan żądać zwrotu wpłaconej części ceny, powołując się na wprowadzenie w błąd. Tu wyjaśnię, że obowiązkiem sprzedającego jest udzielenie nabywcy wszelkich informacji związanych z przedmiotem transakcji. Pan jednak podaje, że „wady” traktorka ujawniły się dopiero po tym, jak zaczął Pan zadawać kolejne pytania.

Można więc przyjąć, że sprzedający umyślnie zataił usterki w traktorku.

Dodatkowo może Pan żądać zwrotu wpłaconej ceny, powołując się na tzw. prawo odstąpienia od umowy kupna-sprzedaży. Tu wyjaśnię, że konsument, który zawarł umowę na odległość, może od niej odstąpić w terminie 14 dni bez podania przyczyny.

Radzę więc utrzymywać kontakt z właścicielem traktora, żądając zwrotu zaliczki (wzór pisma o zwrot zaliczki <– pobierzesz tutaj). Natomiast w sytuacji kiedy pieniądze nie zostaną zwrócone, należy doręczyć sprzedającemu pisemne wezwanie do zwrotu zaliczki pod rygorem skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego.