Jak odzyskać wypłatę którą zajął komornik?

Kategoria: KomornikJak odzyskać wypłatę którą zajął komornik?
G. zapytał 4 miesiące temu

Dzień dobry. Komornik zajął całą wypłatę z umowy o pracę na czas nieokreślony. Uprzedzając niedomówienie, nie było to zajęcie z tytułu alimentów. Komornik zajął również wcześniej środki które nie były żadnym wynagrodzeniem a przelewem od osoby prywatnej może tak? Mimo że księgowość firmy ustalała w jakich ratach będzie spłacane. Jak mogę odzyskać zajęte przez komornika wynagrodzenie?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 miesiące temu

Witam serdecznie,

bez względu na rodzaj zobowiązania, które ściąga komornik, nigdy nie dochodzi do zajęcia całości wynagrodzenia za pracę. Dlatego, jeśli firma przekazała na rzecz komornika całą pensję, to ona właśnie popełniła błąd.

Zwróć uwagę, że to pracodawca realizuje zajęcie i to w jego kompetencji leży właściwe wyliczenie kwot dla pracownika i dla komornika. Obecnie przy długach innych niż alimentacyjne pracownik/dłużnik musi otrzymać do ręki kwotę odpowiadającą płacy minimalnej netto, czyli 1 950 zł miesięcznie. Kwota ta jest niezmienna bez względu na wysokość długu.

Radzę więc zapytać w księgowości firmy, w jaki sposób mogło dojść do przekazania całego wynagrodzenia za pracę. Proszę pytać o podstawę wyliczenia i ewentualnie napisać do nas jeszcze raz.

Niemniej jednak zastanawia mnie również zajęcie środków na rachunku bankowym. Bowiem i przy egzekucji z rachunku bankowego obowiązują kwoty wolne od zajęcia. Obecnie jest to 1 950 zł miesięcznie. Do zajęcia całości środków zgromadzonych na koncie dłużnika może dojść w dwóch sytuacjach:

  • dług jest alimentacyjny
  • zajęty rachunek to konto firmowe.

Jeśli takie sytuacje nie mają miejsca w Twojej sprawie, należy wykonać telefon na infolinię banku i zapytać o szczegóły zajęcia, ewentualnie złożyć reklamację do zajęcia.

Dodam jeszcze, że ustawodawca podał katalog świadczeń wolnych od zajęcia przy egzekucji z rachunku bankowego. Są to m.in. pieniądze na dzieci, alimenty, wszelkiego rodzaju zapomogi i świadczenia socjalne oraz pensja, emerytura i renta w kwocie wolnej od zajęcia – jeśli została już potrącona przez pracodawcę, nie powinna zostać drugi raz zajęta dla komornika przez bank. Inne wpłaty, w tym wpłaty własne mogą być natomiast zajęte w 100%.

Jeśli dojdzie do zajęcia wolnych środków, należy szybko złożyć reklamację do banku (to bank dokonuje blokady środków, a nie komornik). Bank przed przekazaniem środków komornikowi blokuje je na minimum 7 dni, dlatego warto zgłosić zastrzeżenia do zajęcia właśnie w tym terminie.

Po tym, jak pieniądze trafią na rachunek komornika, należy już z nim podjąć kontakt. Czasem wystarczy ustne zgłoszenie, w trudniejszych sprawach (kiedy nie ma porozumienia) trzeba złożyć pisemny wniosek do komornika o zwrot bezprawnie zajętych środków.

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy

Natomiast w razie nieuwzględnienia przedmiotowego wniosku przez komornika, zasadnym może okazać się skarga na czynność komornika.

Skarga na czynności komornika – wzór

Twoja odpowiedź