Jak opóźnić licytację nieruchomości?

Forum prawneKategoria: KomornikJak opóźnić licytację nieruchomości?
Ker zapytał 2 lata temu

Dzień dobry. Jak opóźnić licytację nieruchomości? w jaki sposób mogę maksymalnie przedłużyć licytację domu, a potem ewentualne opuszczenie domu? Z mężem jesteśmy po rozwodzie. Moja pierwsza licytacja była jakieś 2 lata temu, były mąż będzie miał pod koniec marca. Co można zrobić, żeby jak najdłużej to odwlec? W domu prawie 18-latka i 13-latka.

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Dzień dobry,

najlepszym rozwiązaniem jest zawarcie porozumienia z wierzycielami. Jeśli dojdzie do zawarcia ugody w przedmiocie ratalnej spłaty należności lub wierzyciel zgodzi się na zawieszenie egzekucji z nieruchomości, będzie miała Pani szansę wywiązać się ze spłaty bez utraty domu.

Myślę jednak, że skoro wierzyciel wystąpił po raz kolejny z wnioskiem o przeprowadzenie licytacji z nieruchomości, to przez ostatnie dwa lata spłata długu niewiele poszła do przodu.

Jeśli tak faktycznie jest i chce Pani „odwlec” w czasie termin licytacji. Można próbować skarżyć wszelkie postanowienia komornika, np.: Skarga na opis i oszacowanie nieruchomości WZÓR. Jest to rozwiązanie, które może „dać” Pani kilka dodatkowych miesięcy, nie jest jednak gwarancją uniknięcia utraty domu.

Natomiast, co do opuszczenia domu, to jeśli nie wyprowadzi się Pani dobrowolnie, nowy właściciel będzie musiał złożyć wniosek o eksmisję. Sprawa sądowa może trwać kilka, a nawet kilkanaście miesięcy. A w toku postępowania, może Pani wnosić o przyznanie mieszkania zastępczego.

Wyjaśnię, że jeśli sąd orzeknie o prawie do mieszkania zastępczego, do czasu jego wskazania będzie Pani mogła mieszkać w zlicytowanym domu.

Dodam, że w całej Polsce jest deficyt mieszkań socjalnych. Myślę, że problem pogłębi się jeszcze bardziej po napływie do nas ludności ukraińskiej. Jest to dla Pani pewne pocieszenie, dlatego, że być może nie znajdzie się osoba zainteresowana zakupem mieszkania z lokatorami, których później nie będzie w stanie się „pozbyć”.