Jak przebiega egzekucja komornicza? czego się spodziewać?

Forum prawneKategoria: KomornikJak przebiega egzekucja komornicza? czego się spodziewać?
AvatarAgnieszka zapytał 2 miesiące temu

Dzień dobry. Jak przebiega egzekucja komornicza? Mam zobowiązanie wobec firmy Best, zerwałam umowę z T-mobile, bo firma zmieniła warunki. Dzwoniąc do firmy Best, uzyskałam informację, że moja sprawa poszła do komornika sądowego.

Kiedy komornik zacznie swoje działanie? czy dostanę najpierw informację od komornika o długu, czy od razu zablokuje konto? Jak wygląda to w czasie? Z góry dziękuję Agnieszka R.

5 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 miesiące temu

Witaj Agnieszko,

jeśli wniosek egzekucyjny już trafił do komornika sądowego to niebawem – na przestrzeni kilku maksymalnie kilkunastu dni dostaniesz pierwsze informacje o toczącej się przeciwko Tobie egzekucji.

Pierwszym sygnałem może być blokada rachunku bankowego. Dzieje się tak dlatego, że podnosząc daną sprawę egzekucyjną, komornik dokonuje szeregu działań. W pierwszej kolejności wydaje postanowienie o wszczęciu egzekucji.

Następnie wysyła elektroniczne zapytania w sprawie dłużnika do US i ZUS oraz banków. Dlatego, że czynności te prowadzone są on-line już po kilku-kilkunastu minutach komornik może poznać Twoje miejsce zatrudnienia oraz rachunki bankowe.

Powyższe przekłada się na to, że zajęcie rachunków bankowych, które odbywa się również drogą elektroniczną, następuje wcześniej, niż odbiór korespondencji komorniczej przez dłużnika, która doręcza Poczta Polska.

Zatem może zdarzyć się tak, że o toczącej się egzekucji dowiesz się przez blokadę rachunku, a dopiero w kolejnych dniach otrzymasz pisma informujące o wszczętej egzekucji oraz dokonanych zajęciach.

Dodam również, że komornik nie musi czekać z zajęciem wynagrodzenia za pracę dłużnika. Może bowiem zaraz po ustaleniu jego miejsca pracy wysłać do pracodawcy zobowiązanie do dokonywania potrąceń.

AvatarDarek odpowiedział 2 miesiące temu

Witam, ile jest czasu od wyroku do komornika? wyrok zapadł tydzień temu, kiedy mogę się spodziewać komornika?

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 miesiące temu

Witaj Darku, zerknij proszę do tego artykułu, gdzie wszystko krok po kroku zostało wyjaśnione: Ile czasu od wyroku do komornika.

AvatarAnn odpowiedział 2 miesiące temu

Dostałam zawiadomienie o wszczęciu postępowania egzekucyjnego, jaki krok mam wykonać, aby móc współpracować z wierzycielem (czy jest taka możliwość) i czy jest możliwość spłaty długu w ratach, bardzo zależy mi, żeby sprawa została zakończona przed ściągnięciem długu od pracodawcy lub z konta bankowego.

Prosiłabym o dokładne wyjaśnienie krok po kroku, jak powinnam się zachować w takiej sytuacji, czy jest możliwość kontaktowania się z wierzycielem telefonicznie w celu wyjaśnienia sprawy? bardzo proszę o pomoc.

Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 miesiące temu

Witam,

wydaje mi się, że kiedy wniosek egzekucyjny został skierowany do komornika rozmowa z wierzycielem i próba zawarcia ugody może być trudna. Prawdopodobnie wierzyciel przestał być cierpliwy i teraz oczekuje szybkiego zaspokojenia.

Jednakże masz prawo rozmawiać z komornikiem i prosić go by nie przesyłał do pracodawcy pisma o zajęciu wynagrodzenia za pracę i aby też nie zajmował rachunków bankowych. Należy zobowiązać się przed komornikiem do dokonywania wpłat w kwocie nie niższej niż przy zajęciu wynagrodzenia za pracę.

Musisz pamiętać o kwotach wolnych od zajęcia z wynagrodzenia za pracę i rachunku bankowego. Wolne od zajęcia jest wynagrodzenie w wysokości płacy minimalnej. Natomiast przy egzekucji z rachunku bankowego występuje saldo wolne od zajęcia, wynoszące obecnie 1 950 zł miesięcznie. Są to ograniczenia egzekucji przewidziane przy długach innych niż alimentacyjne.

Zatem to, co należy w tym momencie zrobić, to udać się do kancelarii komornika lub wykonać do niego telefon i zobowiązać się do dokonywania stałych miesięcznych kwot.

Pamiętaj jednak, że komornik nie musi przychylić się do Twojej prośby i nie zrobi tego, jeśli zajęcie zostało już dokonane (wyszła korespondencja dla pracodawcy). Działaj więc szybko i nie trać czasu. Rozwiązaniem może okazać się również spłata dochodzonej kwoty.

Wiedz, że szybka spłata pozwoli Ci uniknąć znacznych kosztów związanych z postępowaniem egzekucyjnym.

Odnośnie kontaktu z wierzycielem to oczywiście na każdym etapie sprawy możesz próbować nawiązać z nim porozumienie. Dlatego nie musisz obawiać się podjęcia prób negocjacji. Niemniej jednak tak jak napisałam na wstępie, dziś wierzyciel może nie być w ogóle zainteresowany rozmową z Tobą, odsyłając Cię do „zatrudnionego” komornika.

Twoja odpowiedź