Ile czasu od wyroku do komornika jest? KIEDY przyjdzie komornik?

Kategoria: KomornikIle czasu od wyroku do komornika jest? KIEDY przyjdzie komornik?
Konrad zapytał 2 lata temu

Dzień dobry,

ile czasu od wyroku do komornika jest?

Powiedzmy, że wyrok sądu zapadnie 1 grudnia, a nie mam pieniędzy na spłatę zadłużenia, to kiedy zostanie wobec mnie wszczęte postępowanie egzekucyjne? ile mniej więcej to trwa?

No i jak już wierzyciel zleci egzekucję, to ile czasu ma komornik na wszczęcie egzekucji? jak szybko działa komornik?

z góry dziękuję za odpowiedź.

7 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Dzień dobry, bardzo trudno jest przewidzieć, kiedy wierzyciel zleci komornikowi prowadzenie egzekucji po otrzymaniu wyroku i czy bardziej będzie mu zależało na przymusowemu ściągnięciu długu, czy raczej na jego sprzedaży.

Formalności, które musi dokonać wierzyciel przed wszczęciem postępowania egzekucyjnego, jednak trochę trwają i nie da się ich przyśpieszyć.

Przede wszystkim wyrok musi się uprawomocnić. Dopiero posiadając prawomocne orzeczenie, wierzyciel może złożyć wniosek o nadanie mu klauzuli wykonalności.

Co prawda przedmiotowy wniosek powinien zostać przez sąd rozpoznany w terminie 3 dni od dnia wpływu do sądu (tak przepisy kodeksu postępowania cywilnego), jednakże z praktyki wiem, że akta sprawy mogą nawet kilka tygodni czekać na swoją kolej do rozpatrzenia przez sędziego lub referendarza sądowego. Postanowienie o nadaniu klauzuli również musi się również uprawomocnić.

Ile czasu od wyroku do komornika jest? Przyjmując zatem, że wierzyciel będzie działać szybko, masz jakieś dwa – trzy miesiące od dnia wyroku.

Po tym czasie wierzyciel mający w posiadaniu tytuł wykonawczy w każdym czasie może zlecić komornikowi przeprowadzenie postępowania egzekucyjnego. Komornik natomiast inaczej niż sąd, pierwszych czynności egzekucyjnych może dokonać już w dniu przyjęcia zlecenia.

Musisz wiedzieć, że mobilne aplikacje pozwalają komornikom w przeciągu kilku minut ustalić i zająć wszystkie rachunki bankowe w Polsce, których posiadaczem jest dłużnika, wysłać zawiadomienie do ZUS, US i ustalić pracodawcę dłużnika, a następnie zobowiązać go do dokonywania potrąceń z pensji.

Podsumowując:

Jeżeli wierzyciel zdecydował się na złożenie sprawy do sądu, dłużnik nie może liczyć, że do postępowania egzekucyjnego nie dojdzie. Uzyskawszy nakaz zapłaty lub wyrok sądu wierzyciel może w przeciągu kilku tygodni uzyskać wszelkie niezbędne dokumenty do zlecenia komornikowi egzekucji z majątku dłużnika.

Jeśli chcesz uniknąć egzekucji i wiążących się z nią dodatkowych kosztów, możesz próbować negocjować z wierzycielem, prosić o zawarcie ugody i rozłożenie płatności długu na raty zarówno przed rozstrzygnięciem przez sąd sprawy, jak również po wydaniu orzeczenia.

Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór

Umowa-ugody-dluznik-wierzyciel-wzor-doc-pdf
Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór

Możesz również zwrócić się bezpośrednio do sądu z wnioskiem o rozłożenie długu na raty. Wówczas, w sytuacji kiedy sąd przychyli się do Twojego wniosku, zyskasz szansę spłaty długu w ratach, co uważam, jest najbardziej korzystnym rozwiązaniem.

Taśka odpowiedział 2 lata temu

U mnie od wyroku do komornika minęły 3 miesiące, najwyraźniej wierzycielowi nie spieszyło się zbytnio, i nie dziwie się, bo przecież dług z wyrokiem to przerwanie biegu przedawnienia i musi minąć 6 lat, aby roszczenie uległo przedawnieniu.

Dostałam najpierw nakaz zapłaty i nie zapłaciłam i nie złożyłam sprzeciwu (nie miałam podstaw) i po 3 miesiącach dostałam list od komornika, że wszczyna postępowanie egzekucyjne, pierwsze co komornik zrobił, to zajął mi konto.

Teraz mam w sumie mały problem, bo razem z wynagrodzeniem, na konto wpływają świadczenia i komornik część tych świadczeń zajmuje, co komornik ma do tego prawo?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Witaj,

nie napisałaś, jakie dokładnie świadczenia zajmuje Ci komornik, dlatego zachęcam Cię do przeczytania wątku na forum: Jakich świadczeń nie może zająć komornik?

marek odpowiedział 1 rok temu

Witam, jeżeli komornik zajmie wynagrodzenie, to może chcieć też zająć nieruchomość?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj Marku,

To, co będzie chciał zająć komornik, zależy od tego, o co zawnioskuje wierzyciel we wniosku o wszczęciu egzekucji komorniczej. Ogólnie rzecz biorąc, zajęcie nieruchomości może wchodzić w grę, mimo że zajmowaną masz już część wynagrodzenia.

ewa odpowiedział 1 rok temu

czy podczas pandemii komornik moze odwiedzić mnie w domu?  Splacam zadluzenie ,mieszkanie nie jest moje i juz jestem w nim nie zameldowana bo sie wymeldowalam

Emilia odpowiedział 1 rok temu

Witam,
Dostałam dziś pismo od komronika wszczęciu egzekucji.. Cały mój dług to 7 tys.. Rachunek bankowy już został zajęty ale nie pracuje a jedyne moje dochody to zasiłek 500+ na dziecko.
Wraz z mężem wynajmujemy mieszkanie, a wszystkie sprzęty elektroniczne, meble były kupione od osoby prywatnej (przechodzone) i nie mamy żadnych dokumentów na to że to mąż je kupił.Ja sama nie mam żadnego majątku ( żadnego wlasnościowego mieszkania ani nic takiego co mogłabym mu uwzględnić w wykazie majątku, który muszę odesłać)..
Czy jeśli dojdzie do wizyty komornika to odręczne pismo w którym mąż uwzględni że jest wlascielem tych rzeczy, wystarczy aby go przekonać? I czy jeśli nie mamy rozdzielności majątkowej to nic to nie da nam? Bardzo się boję że możemy zostać z niczym a nasza sytuacja materialna nie pozwala nam spłacić długu w ciągu tygodnia..

Twoja odpowiedź