Ile czasu od wyroku do komornika jest? KIEDY przyjdzie komornik?

Forum prawneKategoria: KomornikIle czasu od wyroku do komornika jest? KIEDY przyjdzie komornik?
AvatarKonrad zapytał 1 rok temu

Dzień dobry,

ile czasu od wyroku do komornika jest?

Powiedzmy, że wyrok sądu zapadnie 1 grudnia, a nie mam pieniędzy na spłatę zadłużenia, to kiedy zostanie wobec mnie wszczęte postępowanie egzekucyjne? ile mniej więcej to trwa?

No i jak już wierzyciel zleci egzekucję, to ile czasu ma komornik na wszczęcie egzekucji? jak szybko działa komornik?

z góry dziękuję za odpowiedź.

7 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Dzień dobry, bardzo trudno jest przewidzieć, kiedy wierzyciel zleci komornikowi prowadzenie egzekucji po otrzymaniu wyroku i czy bardziej będzie mu zależało na przymusowemu ściągnięciu długu, czy raczej na jego sprzedaży.

Formalności, które musi dokonać wierzyciel przed wszczęciem postępowania egzekucyjnego, jednak trochę trwają i nie da się ich przyśpieszyć.

Przede wszystkim wyrok musi się uprawomocnić. Dopiero posiadając prawomocne orzeczenie, wierzyciel może złożyć wniosek o nadanie mu klauzuli wykonalności.

Co prawda przedmiotowy wniosek powinien zostać przez sąd rozpoznany w terminie 3 dni od dnia wpływu do sądu (tak przepisy kodeksu postępowania cywilnego), jednakże z praktyki wiem, że akta sprawy mogą nawet kilka tygodni czekać na swoją kolej do rozpatrzenia przez sędziego lub referendarza sądowego. Postanowienie o nadaniu klauzuli również musi się również uprawomocnić.

Ile czasu od wyroku do komornika jest? Przyjmując zatem, że wierzyciel będzie działać szybko, masz jakieś dwa – trzy miesiące od dnia wyroku.

Po tym czasie wierzyciel mający w posiadaniu tytuł wykonawczy w każdym czasie może zlecić komornikowi przeprowadzenie postępowania egzekucyjnego. Komornik natomiast inaczej niż sąd, pierwszych czynności egzekucyjnych może dokonać już w dniu przyjęcia zlecenia.

Musisz wiedzieć, że mobilne aplikacje pozwalają komornikom w przeciągu kilku minut ustalić i zająć wszystkie rachunki bankowe w Polsce, których posiadaczem jest dłużnika, wysłać zawiadomienie do ZUS, US i ustalić pracodawcę dłużnika, a następnie zobowiązać go do dokonywania potrąceń z pensji.

Podsumowując:

Jeżeli wierzyciel zdecydował się na złożenie sprawy do sądu, dłużnik nie może liczyć, że do postępowania egzekucyjnego nie dojdzie. Uzyskawszy nakaz zapłaty lub wyrok sądu wierzyciel może w przeciągu kilku tygodni uzyskać wszelkie niezbędne dokumenty do zlecenia komornikowi egzekucji z majątku dłużnika.

Jeśli chcesz uniknąć egzekucji i wiążących się z nią dodatkowych kosztów, możesz próbować negocjować z wierzycielem, prosić o zawarcie ugody i rozłożenie płatności długu na raty zarówno przed rozstrzygnięciem przez sąd sprawy, jak również po wydaniu orzeczenia.

Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór

Umowa-ugody-dluznik-wierzyciel-wzor-doc-pdf
Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór

Możesz również zwrócić się bezpośrednio do sądu z wnioskiem o rozłożenie długu na raty. Wówczas, w sytuacji kiedy sąd przychyli się do Twojego wniosku, zyskasz szansę spłaty długu w ratach, co uważam, jest najbardziej korzystnym rozwiązaniem.

AvatarTaśka odpowiedział 1 rok temu

U mnie od wyroku do komornika minęły 3 miesiące, najwyraźniej wierzycielowi nie spieszyło się zbytnio, i nie dziwie się, bo przecież dług z wyrokiem to przerwanie biegu przedawnienia i musi minąć 6 lat, aby roszczenie uległo przedawnieniu.

Dostałam najpierw nakaz zapłaty i nie zapłaciłam i nie złożyłam sprzeciwu (nie miałam podstaw) i po 3 miesiącach dostałam list od komornika, że wszczyna postępowanie egzekucyjne, pierwsze co komornik zrobił, to zajął mi konto.

Teraz mam w sumie mały problem, bo razem z wynagrodzeniem, na konto wpływają świadczenia i komornik część tych świadczeń zajmuje, co komornik ma do tego prawo?

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj,

nie napisałaś, jakie dokładnie świadczenia zajmuje Ci komornik, dlatego zachęcam Cię do przeczytania wątku na forum: Jakich świadczeń nie może zająć komornik?

Avatarmarek odpowiedział 12 miesięcy temu

Witam, jeżeli komornik zajmie wynagrodzenie, to może chcieć też zająć nieruchomość?

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 12 miesięcy temu

Witaj Marku,

To, co będzie chciał zająć komornik, zależy od tego, o co zawnioskuje wierzyciel we wniosku o wszczęciu egzekucji komorniczej. Ogólnie rzecz biorąc, zajęcie nieruchomości może wchodzić w grę, mimo że zajmowaną masz już część wynagrodzenia.

Avatarewa odpowiedział 10 miesięcy temu

czy podczas pandemii komornik moze odwiedzić mnie w domu?  Splacam zadluzenie ,mieszkanie nie jest moje i juz jestem w nim nie zameldowana bo sie wymeldowalam

AvatarEmilia odpowiedział 9 miesięcy temu

Witam,
Dostałam dziś pismo od komronika wszczęciu egzekucji.. Cały mój dług to 7 tys.. Rachunek bankowy już został zajęty ale nie pracuje a jedyne moje dochody to zasiłek 500+ na dziecko.
Wraz z mężem wynajmujemy mieszkanie, a wszystkie sprzęty elektroniczne, meble były kupione od osoby prywatnej (przechodzone) i nie mamy żadnych dokumentów na to że to mąż je kupił.Ja sama nie mam żadnego majątku ( żadnego wlasnościowego mieszkania ani nic takiego co mogłabym mu uwzględnić w wykazie majątku, który muszę odesłać)..
Czy jeśli dojdzie do wizyty komornika to odręczne pismo w którym mąż uwzględni że jest wlascielem tych rzeczy, wystarczy aby go przekonać? I czy jeśli nie mamy rozdzielności majątkowej to nic to nie da nam? Bardzo się boję że możemy zostać z niczym a nasza sytuacja materialna nie pozwala nam spłacić długu w ciągu tygodnia..

Twoja odpowiedź